Přichází cenzor!

Přichází cenzor!
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Jak jistě víte, 26. května schválil senát návrh zákona o hazardních hrách, který dává úředníkům finančního úřadu právo blokovat internetové stránky. Původně jsem se tomuto tématu vůbec nechtěl věnovat, ale moje profesní zodpovědnost mě nutí napravit chybné informace, které naši zákonodárci uvádějí.

V čem je problém

Než se pustíme do samotného rozboru jednotlivých chyb, musíme se nejprve podívat, o co v tomto zákoně vůbec jde. Ve zkratce jde o to, že úředníci ministerstva financí dostanou možnost zablokovat jakýkoliv web. Mělo by se sice jednat pouze o stránky nabízející nezákonný hazard, ale co když se tam chybou či záměrem nějakého úředníka dostanou i další stránky? V momentě, kdy dostane jeden úřad tyto pravomoce, budou stejnou možnost blokování internetu požadovat i další úřady. Nakonec se můžeme dočkat doby, kdy bude existovat pouze seznam povolených stránek a ostatní weby budou nefunkční.

Osobně mi však nejvíce vadí, že zákonodárci neberou v potaz názory odborníků, a to ani ze strany úředníků ČTÚ či zástupců CZ.NIC.

Nyní si spolu rozebereme čtyři hlavní body, kterými naši zákonodárci prosazovali blokování internetu a které nejsou úplně přesné.

1. Blokování internetu nepůjde obejít

Zákonodárci si myslí, že toto blokování nepůjde obejít. Rovnou Vás však upozorním, že to není pravda, a i když se ještě neví, jak přesně budou stránky blokovány, na konci tohoto článku najdete návod, jak cenzuru internetu lehce obejít.

2. Nikdo nešifruje

Náměstek ministra financí (Ondřej Závodský) v pořadu "Události Komentáře" (http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/216411000370524/) uvedl, že nezná nikoho, kdo by na počítači šifroval a že on osobně také nešifruje. Byla to reakce na pracovníka organizace CZ.NIC, který informoval diváky, že byla odsouhlašena mezinárodní norma, která bude šifrovat DNS dotazy.

Zde se ale pan Závodský velice mýlí! My ajťáci totiž šifrujeme za Vás a chráníme Vás tím před zneužitím Vaší komunikace. Běžně se šifruje procházení internetu (tzv. HTTPS - např. online bankovnictví, Facebook, Google aj.), emailová komunikace (tzv. SMTPS, POP3S a IMAPS) a některé mobilní telefony (např. iPhone). Stručně řečeno, šifruje se téměř vše a zcela automaticky.

To jsme ale šikovní, co?!

3. Mají se tím chránit především hráči závislí na hazardu

Toto se netýká přímo IT, ale jedním z argumentů Ministerstva financí je ochrana závislých hráčů a jejich rodin. Tomu by šlo možná i věřit, kdyby tento zákon nepřipravila hazardní lobby APKURS. Pokud se nad tím trochu zamyslíte, tak jediný důvod pro omezení/blokování zahraničních hazardních stránek je zvýšení příjmů hazardních stránek fungujících v ČR.

4. Blokují i jinde

Ano, ale blokování internetových stránek v EU je vždy na úrovni soudní moci (tak jako doposud i u nás). Proč to tedy měnit?

 

Jak obejít blokování

1. Používání veřejných DNS

Pokud by bylo blokování na úrovni DNS, stačí používat např. DNS záznamy společnosti Google. Jedná se o DNS 8.8.8.8. a 8.8.4.4. Když mělo např. O2 problémy s DNS, mnoho ajťáků tento problém řešilo použitím DNS Googlu, díky čemuž se blokování internetu těchto uživatelů netýká.

2. Používání sítě TOR

Anonymizačních metod je mnoho. My jsme se anonymizační síti TOR věnovali v rámci testování linuxové distribuce Tail [LINK]. Běžnému uživateli stačí stáhnout si tzv. TOR Browser (https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en), což je upravená verze Mozilly Firefox, která se připojí do sítě TOR. Vy pak můžete neomezeně procházet celý internet.

Toto řešení se používá např. také v Číně, kde je internet přísně monitorován.

3. Použití prohlížeče Opera nebo VPN

Pokud používáte internetový prohlížeč Opera, máte k dispozici integrovanou VPN od SurfEasy. Nic Vám ale nebrání v použití klasické VPN, která obejde tyto blokace (ať už se bude jednat o firemní či free VPN službu)

4. ipv6

Poslední vsuvka - po nasazení ipv6 bude cenzura internetu velice obtížná, jelikož komunikace bude probíhat na přímo. Možná tedy tento zákon pomůže rozšířit nasazování této technologie.

 

Poznámka: Zákon omezující hazard mi nijak nevadí! Rozhodně jsem pro, ať se s hazardem bojuje, lze to ale řešit např. blokací plateb (což je v zákonu také zakomponováno). Není důvod nijak omezovat funkčnost internetu a zavádět jakoukoliv cenzuru.

Pokud nesouhlasíte se zavedením cenzury internetu, zapojte se do iniciativy CZ.NIC  www.prichazicenzor.cz

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.