Logo
Vytisknout tuto stránku

Zorin OS: Dokonalá náhrada za Windows 7

Zorin OS: Dokonalá náhrada za Windows 7
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

S plánovaným ukončením podpory pro operační systém Windows 7 řada uživatelů řeší, jak Windows 7 plnohodnotně nahradit. Jedná se především o situaci, kdy na počítač nelze nainstalovat Windows 10 nebo jen uživatel prostě a jednoduše nechce investovat do licence. Nejen pro tyto uživatele, ale samozřejmě i pro všechny ostatní je Zorin OS ideální volbou. A to nejlepší nakonec - je zcela zdarma!

Zorin OS

Zorin OS je linuxová distribuce založená na Ubuntu, jejíž první stabilní verze byla uvolněna již v roce 2019. Za tu dobu si našla spoustu fanoušků a jedná se o distribuci, kterou naleznete nainstalovanou například na některých noteboocích jako výchozí operační systém.

Grafické rozhraní/design systému lze přirovnat k Windows. Díky tomu je pro uživatele přechod na tento operační systém o dost jednodušší.

K dispozici jsou 4 varianty Zorin OS:

 • Zorin Ultimate
  Jedná se o jedinou placenou verzi (39 $), která je primárně určena pro business uživatele. Kromě podpory máte v ceně také prémiové vzhledy, speciální business a multimediální aplikace a přibližně 20 her.
 • Zorin Core
  Zorin Core je ideální verzí pro moderní počítače. Kromě moderního grafického prostředí Gnome je k dispozici upravená šablona pro dotyková zařízení. K dispozici budete mít opravdu velkou spoustu softwaru.
 • Zorin Education
  Speciální verze pro studenty a učitele, která nabízí spoustu aplikací určených ke studiu. Pro učitele je pak k dispozici přehledný správce celé třídy.
 • Zorin Lite
  Zorin Lite je verze určená pro starší počítače se slabším výkonem. Systémové požadavky jsou opravdu minimální (v dnešní době doslova směšné): 700 MHz procesor, 512 MB ram, 8 GB harddisk.

Zorin Connect

Zorin OS není samozřejmě jen o Linuxu a spoustě opensource softwaru. Zorin OS vyvinul například vlastní mobilní aplikaci pro propojení počítače a telefonu. Díky tomu uvidíte na počítači všechny notifikace ze svého telefonu, popřípadě budete moci přes mobilní telefon ovládat svůj počítač.

Skvělé návody

Pokud bych měl Zorin OS za něco vyloženě pochválit, jsou to návody. Ty jsou nejen přehledné, ale také extrémně jednoduché. Nový uživatel v nich najde opravdu vše, co o svém novém operačním systému potřebuje vědět. A pokud zde požadovanou informaci nenajde, má k dispozici ještě diskuzní fórum.

Jediné mínus vidím v tom, že jsou v současné době návody pouze v angličtině.

Závěr

Zorin OS se vydal rozhodně správným směrem. Ukazuje, jak jednoduše nahradit Windows za bezpečný operační systém, a to i na starších počítačích. Pokud tedy stále hledáte náhradu za Windows 7, kterým končí 14. ledna 2020 podpora, myslím, že Zorin OS je jasná volba.

Neváhejte ani chvíli a vyzkoušejte Zorin OS již dnes. Pokud máte jakékoli dotazy či se jen potřebujete poradit, neváhejte nám napsat. Jsme tu pro Vás.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.