Logo
Vytisknout tuto stránku

Proč NEpoužívat internetový prohlížeč Microsoft Edge

Proč NEpoužívat internetový prohlížeč Microsoft Edge
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

S novým internetovým prohlížečem Edge chtěl Microsoft opět získat své ztracené místo na výsluní. Bohužel jej však vydal předčasně, takže se v něm vyskytlo pár zásadních problémů.

Co se Microsoftu povedlo

Je třeba říci, že jako takový je tento prohlížeč docela dobrý - zvládá nejnovější technologie a v mnoha případech je dokonce i lepší než konkurenční produkty. Jako jeden z mála pak neobsahuje pluginy a je tedy velmi rychlý a nenáročný.

Co se Microsoftu nepovedlo

Rozhodně to byl způsob, jakým Microsoft nový prohlížeč Edge vnucoval svým zákazníkům. Microsoft začal distribuovat prohlížeč Edge společně s Windows 10 a po instalaci jej nastavil jako výchozí. Této výchozí volby si při instalaci všiml opravdu jen málokdo (já osobně jsem si toho všiml až při druhé instalaci, a to i přes to, že jsem si na to dával dobrý pozor). Změna na jiný prohlížeč pak nebyla úplně jednoduchá, za což byl Microsoft dalšími prohlížeči (zřejmě oprávněně) kritizován.

Největším problémem je pak absence tzv. pluginů pro tento prohlížeč. Nejde jen o to, že Vám bude chybět například oblíbená Lištička od Seznamu, ale pomocí pluginů Vás dokáží antivirové programy ochránit při brouzdání na internetu. Microsoft tedy vystavuje své uživatele velkému nebezpečí. Na tento fakt již Microsoft upozorňovali jak bezpečnostní experti, tak firmy (příklad v angličtině naleznete zde: http://www.winbeta.org/news/norton-antivirus-doesnt-want-you-use-microsoft-edge-because-it-currently-lacks-extensions)

Co nám při používání Microsoft Edge hrozí?

Bezpečnostní experti upozorňují na fakt, že při používání Microsoft Edge nejsou uživatelé chráněni antivirovým softwarem před nebezpečnými či kompromitovanými stránkami. Takto závadných stránek je na internetu opravdu velké množství a nové neustále přibývají díky automatickým útokům na www stránky. Útočníkovi pak stačí do těchto stránek vložit pouze jeden řádek kódu, aby Vás ohrozil. Antivirové programy na toto nebezpečí myslí a automaticky Vás chrání pomocí zásuvných pluginů do prohlížečů, což ale v případě Microsoft Edge nejde.

Co si teď počít?

Čekat na Microsoft, až vydá novou verzi prohlížeče Edge zřejmě nemá cenu. Zatím totiž není vůbec jasné, kdy a jestli vůbec bude Microsoft Edge tyto pluginy podporovat. Jak jistě ale všichni víte, existuje mnoho dalších internetových prohlížečů - mezi ty nejznámější patří např. Google Chrome nebo Mozilla Firefox.

Google Chrome

Osobně bych běžným uživatelům doporučil spíše Google Chrome. Je sice náročnější na provoz (má vyšší nároky na RAM paměť), ale ze zkušenosti vím, že se jedná o uživatelsky nejpřívětivější prohlížeč. Dosud jsem nenarazil na uživatele, který by si s ním neporadil. Navíc, pokud používáte služby Googlu, tak Google Chrome je velice dobře zaintegruje nejen do sebe, ale také přímo do systému (není to omezeno pouze na aplikace Googlu).

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox se již dávno stala mým oblíbeným internetovým prohlížečem, a to především díky kvalitním developerským nástrojům, které využívám prakticky denně. Běžný uživatel se ale nemusí nikterak bát - prohlížeč je velice jednoduchý a díky obrovskému množství rozšíření a grafických šablon si ho můžete přizpůsobit přesně podle svých představ. Navíc, oproti Google Chrome je tento prohlížeč méně náročný na výkon. Bonusem je pak plná podpora také pro Windows XP.

 

Samozřejmě existují také jiné internetové prohlížeče (např. Opera či prohlížeč společnosti Seznam), já zde však zmínil pouze ty nejznámější a nejpoužívanější.

 

Nastavení výchozího prohlížeče

Postup nastavení prohlížeče pro Mozillu Firefox naleznete zde,
pro Google Chrome naleznete postup zde.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.