Logo
Vytisknout tuto stránku

Kauza: Edward Snowden (ohlédnutí)

Kauza: Edward Snowden (ohlédnutí)
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Jelikož jsem již sepsal recenzi na životopisný film/drama "Snowden", rozhodl jsem se trochu ohlédnout za touto špionážní kauzou, kterou Edward Snowden odstartoval, a na kterou již mnoho lidí zapomnělo či ji dokonce vůbec neznalo.

Edward Snowden

Edward Snowden je jedním slovem vlastenec. Chce bránit zemi před nepřáteli a pokračovat tak v rodinné tradici. U armády mu to kvůli zranění nebylo umožněno, ale ukáže se, že má neuvěřitelné počítačové nadání. Díky tomu se dostane do služeb NSA a CIA - může tak vlast chránit před kyberterorismem a dalšími kybernetickými hrozbami, kterých se bezpečnostní služby stále více obávají.

Pro tyto organizace pracuje cca 10 let. Během této doby se podílí na vývoji několika systémů a aplikací. Již na začátku se však dostane k nástrojům, které umožňují vzdálené monitorování a odposlech i vypnutých zařízení.

NSA a CIA jsou organizace, které mají "fungovat" pouze v zahraničí a jejich činnost by se tak neměla nijak dotknout občanů USA. Už od počátku se to však víceméně "ignoruje". Velká změna pak nastane s projektem PRISM.

PRISM

PRIMS je tajný projekt NSA, který sledoval elektronickou komunikaci - ať už se jednalo o emaily, zprávy (messengery) či zveřejňování informací na sociálních sítích. Díky Edwardu Snowdenovi bylo odhaleno zapojení několika velkých společností, které s NSA přímo spolupracovaly. Jednalo se např. o Microsoft, Yahoo! (od 2008), Google, Facebook, AOL (od 2011), Skype (od 2011) a Apple (od 2012).

Jak se ukázalo, data, která NSA takto sbírala, neobsahovala pouze zahraniční komunikaci, ale veškerou internetovou komunikaci. V mnoha případech jen díky "napíchnutí" cizích serverů.

foto: zdroj wikipedia

Tempora

Dalším projektem NSA, který byl spuštěn v roce 2012, je projekt Tempora, který fyzicky ukládá nejen veškerou elektronickou komunikaci (tedy i vaše příspěvky na Facebooku), ale i telefonní hovory a meta informace o jakékoliv osobě na světě. NSA má díky tomuto projektu přímý přístup k veškerému obsahu Vašich zpráv, emailů a dalších, které NSA nadále ukládá a analyzuje.

 

Kromě těchto projektů disponuje NSA a CIA velkým množstvím dalších nástrojů, které jim pomáhají infiltrovat se do jakýchkoli zařízení a účtů. Já zde zmiňuji pouze ty, o kterých se ve spojení s Edwardem Snowdenem mluvilo nejvíce.

Odhalení

V roce 2013 se Edward Snowden sešel v Honkongu s novinářem Glennem Greenwaldem a předal mu veškeré informace o výše uvedených projektech. Tímto krokem se ze Snowdena stal zločinec a zrádce, kterého chtěla americká vláda zadržet. To se jí nakonec nepovedlo, ale dokázala mu alespoň zrušit pas, takže zůstal "uvězněn" v Rusku. Rusko mu poskytlo dočasný azyl, díky čemuž může žít relativně "normálním" životem. Pro spoustu lidí zůstal Snowden zrádcem, kterého je nutno potrestat, pro jiné je naopak hrdinou.

Poznámka: Poslanci Evropské Unie vyzvali státy EU, aby se zřekly jakéhokoli pronásledování Snowdena a poskytly mu ochranu a odvrátily tedy jeho extradici nebo předání třetí straně na znamení uznání jeho statutu informátora o nebezpečí a mezinárodního ochránce lidských práv.

Dopad

Odhalení monitorování NSA mělo obrovský dopad nejen na vládu USA, ale na celý internet. V Americe sice přijali zákony, které omezily monitorování občanů, ale kdo ví, jak to reálně funguje, jelikož sám ředitel NSA lhal kongresu, když popřel monitoring amerických občanů.

Mnohem větší dopad měla tato kauza v rámci Evropské Unie. Kromě toho, že bylo odhaleno sledování mnoha evropských politiků (včetně kancléřky Merkelové), označila EU ochranu osobních dat na serverech umístěných v Americe jako nedostatečnou a požadovala po společnostech přesun serverů do EU. To nakonec nenastalo, americká vláda totiž podepsala novou dohodu o ochraně osobních dat v Americe (ale těžko jim věřit).

Tato kauza přinesla na weby povinnou a často rušivou lištu informující o používání COOKIES (i my ji máme na našem blogu).

Když se na tuto kauzu podíváte nyní, tedy po třech letech, zjistíte, že žádný vážný dopad pro Ameriku, NSA či CIA prakticky nenastal. Vznikly sice nové zákony a dohody, které by měly zabránit sledování uživatelů bez soudního příkazu, ale neexistuje žádná možnost, jak si to ověřit/zkontrolovat.

Závěr

S postupem Edwarda Snowdena můžete souhlasit či nesouhlasit, rozhodnutí je jen na Vás. Tato kauza ukázala kybernetickou sílu USA a poukázala na zranitelnost osobních údajů všech uživatelů (nejen těch vysoce postavených). Film, který teď běží v kinech (Snowden), celou problematiku vysvětluje docela lidsky, což my ajťáci pochopitelně moc neumíme. Přesto Vám můžeme dát pár rad, které Vás obecně ochrání před zneužitím třetí stranou.

  • Vždy zvažovat, co budete na internet vkládat/psát
  • Šifrovat svá data (včetně emailové komunikace)
  • Používat šifrovanou komunikaci a anonymizační software
  • Používat bezpečný otevřený operační systém (Linux)

Tyto čtyři rady Vás sice neochrání, ale omezí riziko zneužití Vašich dat.

Pokud chcete znát přímo pohled Edwarda Snowdena na tuto kauzu, doporučuji se podívat na toto video (čas 16:44)
https://www.yahoo.com/news/exclusive-face-face-edward-snowden-090346357.html

 

Pokud nesouhlasíte s těmito odposlechy a neustálým sledování, podpořte Edwarda Snowdena přelepením Vaší webkamery na notebooku.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.