Logo
Vytisknout tuto stránku

10 novinek v Elementary OS 5.0 Juno

10 novinek v Elementary OS 5.0 Juno
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Dlouho očekávaná nová verze linuxové distribuce Elementary OS (5.0 Juno) konečně spatřila světlo světa. A čekání rozhodně stálo za to. V dnešním článku si ukážeme novinky této oblíbené distribuce.

Jelikož se jedná o velkou aktualizaci Elementary OS, nebudeme v dnešním článku procházet jednotlivé novinky, pouze zdúrazníme ty hlavní, popř. ty, které nás nejvíce zaujaly. Seznam všech změn si můžete přečíst v tomto oficiálním článku k nové verzi Elementary OS.

1. Ubuntu 18.04

Jádrem této distribuce je i nadále Ubuntu. Také předchozí verze vycházela z LTS verze, takže použití Ubuntu 18.04 bylo více než logické. Díky této volbě přináší Elementary OS spoustu nových funkcí, ale také stabilní prostředí.

Tedy vše, co běžný uživatel potřebuje.

2. Instalace

Elementary OS stále nenabízí standardní upgrade z předchozí verze. Uživatelům se tak doporučuje vždy čistá instalace. Instalační průvodce byl značně vylepšen ve spolupráci se společností System76, která stojí za linuxovou distribucí Pop!, kterou Vám představíme v samostatném článku.

Tip: Pokud byste se rozhodli aktualizovat předchozí verzi systému, můžete vyzkoušet postup, který fungoval v našem případě. Nemůžeme Vám však garantovat 100% úspěch.

Samotná instalace Elementary OS je velice snadná, rychlá a zvládne ji opravdu každý. Pokud byste s něčím potřebovali poradit, můžete se podívat na fotoprůvodce instalací nebo napsat přímo nám. Rádi Vám pomůžeme.

3. Grafické úpravy

Linuxová distribuce Elementary OS vždy patřila mezi graficky nejhezčí a byla často srovnávána s Mac OS, přičemž do jisté míry má také stejné ovládání.

Jedná se tedy o ideální distribuci pro uživatele Applu.

V nové verzi přišli vývojáři se spoustou grafických vychytávek. Některých si možná ani nevšimnete, ale ostatní budete používat s radostí.

Do Elementary OS se dostala také funkce nočního světla, která Vám zpříjemní noční práci na počítači a která je tak běžná v jiných linuxových distribucích.

4. Plovoucí přichytávání oken

Novinkou je také možnost plovoucího přichytávání oken, díky čemuž nebudete muset svou obrazovku dělit pouze na 50 %, ale zcela dle své libosti. Tato funkce Vám značně usnadní práci s počítačem.

5. Obraz v obraze

Skvělou novou funkcí je pak také tzv. obraz v obraze. Tato funkce Vám např. umožní vyříznout si pouze YouTube video a přehrávat ho v samostatném okně.

Tuto funkci využijete např. při sledování konferencí či školení, kdy Vám nebude překážet celá stránka s videem. Budete tak mít více prostoru na své případné poznámky.

6. Ze Scratch na Code

Velkou změnou prošel textový editor Scratch, který je již nyní spíše editorem kódů. Proto má také nový název Code.

Nečekejte však od tohoto editoru žádné pokročilé funkce. Pokud byste chtěli v Elementary OS programovat, můžeme Vám doporučit jiné a lepší editory pro Linux.

7. Klávesové zkratky

Jak jsem již uvedl výše, Elementary OS je distribuce primárně cílená na uživatele Applu. Tomu také odpovídají klávesové zkratky, které jsou jednoznačně inspirovány Mac OS.

Mnozí uživatelé si na to budou muset hodně zvykat.

8. Software

V dnešní době mají všechny operační systémy nějaký softwarový katalog. Elementary OS rozhodně není výjimkou, přes to však jeho katalog prošel obrovskou změnou.

Softwarový katalog je postaven na dvou částech - placeném a neplaceném softwaru. Elementary OS v této nové verzi placený software prakticky zrušil. I nadále máte samozřejmě možnost si aplikace kupovat, ale systém je nově postaven na dobrovolné podpoře vývojářů. Záleží jenom na Vás, kolik za aplikaci zaplatíte. Pokud nechcete, nemusíte platit vůbec nic.

Cílem Elementary OS je udržitelný otevřený ekosystém kvalitních aplikací, které lidé milují.

9. Vylepšené nastavení

Elementary OS také vylepšilo možnosti nastavení Vašeho systému. Nenajdete zde sice úplně detailní konfigurace, přesto Vám umožní nastavit vše, co od Vašeho systému potřebujete.

Vylepšena byla také ochrana Vašich dat a údajů a bezpečnost systému jako celku. Vše si samozřejmě můžete nastavit dle svých potřeb, výchozí nastavení je však zcela dostatečné.

10. Výkon

Elementary OS nikdy nepatřil mezi výkonnostně nenáročné distribuce. Stejně jako Mac OS, také Elementary OS potřeboval pro svůj plynulý běh dostatečné prostředky. I tak se však občas sekal. V nové verzi vývojáři zapracovali na optimalizaci výkonu a vše běží mnohem plynuleji a takřka bez problémů. U starších počítačů bych Vám přesto raději doporučil jinou linuxovou distribuci, která není výkonnostně tak náročná.

Závěr

Přiznám se, že vlastně ani netuším, čím mě Elementary OS tak zaujalo, ale jeho vývoj neustále sleduji. Nová verze Juno přišla na můj vkus až moc pozdě po uvolnění nového Ubuntu 18.04, což může mnohé uživatele odradit.

Elementary OS Vás odmění nádherným operačním systémem a spoustou nových funkcí. Díky optimalizaci je vše mnohem plynulejší a hezčí. Uživatelé Mac OS jej budou určitě milovat, ale samozřejmě se nejedná o jediné uživatele, na které Elementary OS cílí. Jedná se o distribuci, která je určena zejména pro běžné uživatele.

 

Foto zdroj: medium.com

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.