Logo
Vytisknout tuto stránku

Peklo s Windows 10 aneb Ať žijí aktualizace

Peklo s Windows 10 aneb Ať žijí aktualizace
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

Operační systém Windows 10 se stal jedním z nejrozšířenějších systémů, který v současné době najdeme na většině českých počítačů. Podle Microsoftu se jedná o nejlepší a také poslední operační systém, který budou vyvíjet. Co si však počít, když po aktualizaci Windows nenaběhne a Vy zrovna potřebujete pracovat a IT podpora je nedostupná?

Tento článek o Windows 10 vychází z pravdivého příběhu, který se stal mně osobně v době koronavirové pandemie, kdy byla většina lidí na tzv. home office. V takové době je havárie Windows 10 pro většinu uživatelů fatálním problémem, který znemožní jejich práci. 

1. Automatická aktualizace Windows 10 s restartem

Windows 10 je všeobecně známý tím, že aktualizace instaluje násilně. To vše s legitimním důvodem - bezpečnost. Microsoft chce tímto způsobem zajistit, aby se bezpečnostní aktualizace instalovaly vždy co nejdříve. 

V tomto případě mi restart nejen ukončil práci (otevřený Photoshop pro rozřez grafiky webu), ale po restartu již počítač nenaběhl.  

Osobně mám s tímto chováním (automatickou aktualizací a restartem) Windows 10 obrovský problém.

2. Po restartu počítač již nenaběhne a automatická oprava nefunguje

Windows 10 se chlubí tím, že pokud se aktualizace korektně nenainstaluje, systém ji dokáže automaticky odinstalovat a systém znovu spustit do funkčního stavu. Tentokrát se to však nepodařilo, ačkoli se o to Windows několikrát pokoušel. 

Prozatím jsem se nesetkal u této funkcionality s úspěchem.

Osobně jsem dal Windowsu hned několik pokusů o nápravu, ale ani má, v tomto případě zcela nepřirozená vytrvalost nepřinesla kýžený výsledek. 

Co si však počít? Běžný uživatel v tomto momentě končí. Počítač nenabíhá, takže se obrací na IT firmu, která mu s tímto problémem pomůže. Nejen že to ale stojí nějaký ten peníz, ale často to také značí, že nebude mít počítač nějakou dobu k dispozici. V případě home office je to obzvláště nepříjemná a obtěžující situace. Navíc Vás následně může strašit také fakt, že nikdy nevíte, kdy se tento problém vyskytne znovu.

Pokročilý uživatel či ajťák má samozřejmě ještě další znalosti a způsoby, jak pokračovat. Ale ani tak nemusí mít v případě home office vyhráno. 

3. Záchranný flash disk s Windows

Pro opravu tohoto stavu je potřeba instalačního flash disku s Windows 10. V dnešní době potřebujete minimálně 8GB flash disk (do budoucna to ale nemusí stačit). Ano, v dnešní době je 8GB flashka otázkou doslova pár korun, ale jelikož na Linux potřebuji jen 2GB flashky (pro netinstall cca 200M), tak najít volnou 8GB flashku nebylo úplně jednoduché. 

Postupů, jak na Linuxu vytvořit instalační flash disk pro WIndows 10 je hned několik. Přestože byly postupy provedeny korektně, nefungovala ani jedna flashka.

Naštěstí mám doma ještě jeden počítač s Windows 10, takže jsem využil oficiální nástroj Microsoftu pro vytvoření instalační flashky. První vygenerování flash disku ale také nefungovalo a počítač do instalace nenabootoval. Vůbec netuším proč. Flash disk jsem znovu naformátoval a opět vytvořil instalační flash disk. Tentokrát již flashka fungovala a počítač začal bootovat do instalace Windows 10.

4. Ani s flashkou není vyhráno

Instalace Windows 10 má k dispozici spoustu nástrojů pro opravu instalace Windows. I zde je k dispozici “Oprava” instalace, kterou jsem zvolil jako první metodu. Nebudu Vás napínat, nepomohlo to. Z opravných metod nepomohlo nic a mně tak nezbylo nic jiného, než obnovit předchozí stav počítače pomocí “bodu obnovení”.

V tomto ohledu jsem měl štěstí a bod obnovení byl vytvořen před touto závadnou aktualizací, která zapříčinila nefunkčnost mého počítače. Tato metoda naštěstí pomohla a počítač byl opět funkční. 

Několik dní stresu, ale vše konečně funguje

Ano, oprava počítače mi trvala hned několik dní - především proto, že jsem tomu nedával vyšší prioritu. Spoustu času jsem pak strávil také při přípravě flash disků, kdy jsem nekontroloval průběh jejich přípravy a místo toho se věnoval jiné práci.

Je však třeba říci, že opravu jsem mohl provést jen díky tomu, že jsem měl k dispozici ještě jiné zařízení s Windows 10, což ale nemusí být pravidlem. Často je v domácnosti jen jeden počítač a v takovém případě neuděláte nic, přestože víte jak. Právě v této době, v době koronavirové pandemie, je tato situace opravdu problematická. Pracovník, který má home office je v takovém případě naprosto vyřazen z pracovního procesu a zprovoznění je v této době otázkou minimálně jednoho dne.

Nezbývá Vám tak často nic jiného, než se obrátit na nějaký spolehlivý servis počítačů, jehož pracovníci Vám s tímto problémem pomohou. Přestože to může vypadat jako banalita, tak počítejte, že počítač bude připraven nejdříve až druhý den.

Pár rad na závěr:

I já jsem se z této situace poučil a proto jsem Vám na konec článku připravil pár tipů, které Vám pomohou vyřešit obdobný problém či předejdou jiným, možná horším potížím.

  • Mít vždy funkční (otestovaný) instalační flash disk s Windows 10
    Ze zkušenosti - nevěřit nástrojům od Microsoftu, že je flash disk vytvořen korektně a vyzkoušet jej v praxi. Jinak Vám může být flash disk nakonec úplně k ničemu.
  • Body obnovení
    Zkontrolovat, zda Windows 10 vytváří body obnovení, popřípadě je jednou za čas vytvořit. Zde můžete narazit na kapacitní problémy, jelikož se spousta notebooků stále dělá s 32 či 64GB harddisky, což je pro Windows opravdu málo. 
  • Zálohování
    Toto pravidlo považuji za úplný základ. Každý by měl mít svá nejdůležitější data 100% zazálohovaná. Může nastat situace, kdy o data přijdete (vir, ransomware, vadný disk atd.) a ztráty mohou být nevratné či vysoce nákladné.
  • Spolehlivý IT servis
    Posledním pravidlem je mít kontakt na nějaký spolehlivý IT servis, který Vám v případě jakéhokoli problému pomůže s jeho řešením. Hledat kontakt až když se problém vyskytne je trochu pozdě.

Jaké největší peklo s Windows jste zažili vy? Napište nám svůj zážitek do komentářů.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.