Logo
Vytisknout tuto stránku

COVID pas a jeho nešťastné řešení

COVID pas a jeho nešťastné řešení
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

COVID pas je nejen zdravotní, ale především také technologické řešení, které má v současné době usnadnit cestování po zemích evropské unie. Bohužel, COVID pas je dle mého názoru stále do určité míry nedostatečným řešením a od EU bych osobně čekal mnohem víc.

COVID pas je zjednodušeně řečeno QR kód, který by měl jít v každé členské zemi načíst a tím také zjistit, zda je daná osoba:

  • očkovaná
    A to včetně informace o použité vakcíně a termínu vakcinace (první i druhé dávky)
  • otestovaná PCR testem
    Termín PCR testu
  • otestovaná antigenním testem
    Termín antigenního testu
  • zda-li již prodělala onemocnění Covid-19
    Termín prodělání onemocnění

COVID pas má tímto usnadnit cestování všem občanům EU po zemích Evropské unie. Počítá se samozřejmě také s tím, že v budoucnu může dojít k akceptaci COVID pasu také v dalších zemích mimo EU. V tomto ohledu EU pouze definovala formát (tj. datovou strukturu dat), reálná implementace a vývoj validačních aplikací je pak už na jednotlivých zemích, což může samozřejmě zprovoznění COVID pasu značně zpomalit.

V tomto ohledu EU poněkud zaspala a začala COVID pasy řešit pozdě.

Dobré řešení, ale...

Největší problém tohoto řešení vidím v tom, že zahrnuje pouze jeden zdravotnický problém (Covid-19) a nepočítá s další případnou nákazou. Investice do COVID pasu je příliš vysoká na to, aby řešila jen jedno onemocnění.

Přitom, pokud rádi a často cestujete, určitě byste uvítali jednoduchou možnost, jak předat ošetřujícímu lékaři informaci o tom, jaké léky aktuálně berete a že máte například alergii na kyselinu acetylsalicylovou. COVID pas je vám ve své současné podobě v tomto ohledu úplně k ničemu.

COVID pas NE, zdravotní karta online ANO

Místo toho, aby celá EU investovala do jednorázové aplikace, bylo by vhodnější vytvořit “osekanou” zdravotní kartu, ve které by si mohli na hranici (nebo kdekoli jinde) ověřit všechna vaše platná očkování (nejen proti Covid-19). Kromě toho by si mohl ošetřující lékař v dané zemi snadno zjistit všechny vaše alergie či předepsané léky, a tím vás ochránit před nechtěnými alergickými reakcemi či nežádoucími účinky léků. Jazyková bariéra mezi lékařem a pacientem by tedy nebyla zas až takový problém.

Data by mohla vypadat například takto:

{
    "vaccination": {
        "covid19": {
            "type": "COMIRNATY",
            "batch": "FD XXXX",
            "dates": [
                "2021-06-01",
                "2021-06-15"
            ]
        }
    },
    "allergy": [
        "Arachis hypogaea",
        "Penicillium"
    ],
    "drugs": [
        "ATEHEXAL",
        "BETALOC"
    ]
}

Tyto údaje by do online zdravotní karty padaly zcela automaticky, občan by však měl možnost povolit, co bude zveřejněno. Kromě toho, pokud by se kontrolovalo pouze očkování na Covid-19, aplikace by se doptávala pouze na tuto informaci a nic víc.

Stejně tak přístup by byl jen s vědomým svolením pacienta a měly by ho jen konkrétní osoby - do celé zdravotní karty například jen lékaři, na ověření očkování zase příslušníci policejních sborů (popř. legislativy v dané zemi).

Realizovatelné to rozhodně je a výhodou tohoto řešení je i to, že se dá “odkrokovat”. Prvně by se tedy vyřešilo vkládání informace o očkování či testování na Covid-19 a teprve pak by se data doplňovala společně s legislativou.

Závěr

COVID pas je rozhodně dobrým řešením aktuální situace a určitě pomůže rozproudit cestovní ruch v době covidové. Samozřejmě za předpokladu, že se vše na úrovni jednotlivých členských států stihne připravit. Investice do realizace COVID pasů, které v podstatě řeší pouze jeden problém mi však přijdou zbytečně vysoké. Od Evropské unie jsem osobně čekal trochu větší komplexnost řešení, což by do budoucna přispělo k lepší ochraně občanů EU.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.