Zlý, ZLÝ Microsoft! Doporučený

Zlý, ZLÝ Microsoft!
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 5 - 9 minut/y.)

V prosinci uveřejnil Microsoft informace o prozatímním používaní Windows 10. Tento příspěvek uváděl časy, které Microsoft není schopen zjistit bez dobrého reportovacího nástroje v každém Windows 10. Ukázalo se, že informací, které Microsoft odesílá je nakonec více, než tvrdil a ještě mnohem detailnějších.

Už je to nějaký čas, co jsem sepsal článek o tom, že je Google tím největším šmírákem. To ale již dávno neplatí! Z první příčky jej nakonec sesadil Microsoft s Windows 10.

Co Microsoft přiznal?

Microsoft uvedl spoustu čísel ohledně používání Windows 10. Níže uvedu ty hlavní:

  • Počet zařízení s Windows 10
    Tyto informace může Microsoft zjistit jednoduše přes počet aktivací Windows 10.
  • 11 miliard hodin Windows 10 běžel v prosinci
    Microsoft uvedl, že v prosinci 2015 běžel Windows 10 více jak 11 miliard hodin. Tuto informaci již Microsoft nemohl zjistit jinak, než přes informace, které Windows 10 odesílá zpět Microsoftu.
  • Microsoft Edge byl požíván 44.5 miliard minut za poslední měsíc
    Tato informace měla asi největší dopad. Jak může Microsoft vědět, jak dlouho se používá ta která aplikace? Monitorují jenom Edge nebo i jiné? Na tyto dotazy Microsoft doposud neodpověděl, takže nám nezbývá nic jiného, než se i nadále obávat.
  • Přes 82 miliard fotek bylo zobrazeno přes Windows 10 photo aplikaci.
    Microsoft opět disponuje velmi detailními informacemi o používání této desktopové aplikace. Lze předpokládat, že podobné informace má i z ostatních aplikací.

Může toto Microsoft sledovat?

Ano, EULA licence jej k tomu opravňuje. Problém je v tom, že EULA licence je pro běžného uživatele příliš dlouhá a složitá, takže ji prakticky nikdo nečte. Pokud Vás zajímá detailnější rozbor této licence, doporučuji si přečíst rozhovor s právníkem na webu aeronet.cz.

Já bych z této licence zmínil hlavně tuto část:

"Přijetím této smlouvy vyjadřujete svůj souhlas s tím, že společnost Microsoft může shromažďovat, používat a zveřejňovat informace podle popisu v prohlášení o ochraně osobních údajů (aka.ms/privacy) a podle popisu v uživatelském rozhraní spojeném s funkcemi softwaru."

Zde konkrétně Microsoft uvádí, že shromažďuje, používá a zveřejňuje informace, které o Vás získal. Můžete si myslet, že se jedná pouze o Vaše základní údaje (jméno, email, pohlaví, věk), ale to není až tak úplně pravda.

Když tyto podmínky prozkoumáte dále (informace jsou pouze v angličtině), tak zjistíte že:

  • Windows 10 obsahuje části, které jsou založené na cloudovém základu a tyto informace jsou pravidelně aktualizovány
  • Windows 10 sbírá a odesílá data o uživateli, zařízení a jeho používání
  • Windows 10 je personifikován na konkrétního uživatele (činnost je přesně sloučena s Vaším Microsoftím účtem)
  • Windows 10 sbírá informace o nainstalovaném softwaru včetně produktových a licenčních klíčů
  • Windows 10 sbírá Vaše kontakty
  • Windows 10 sbírá informace ohledně toho, jaké stránky navštěvujete
  • WIndows 10 sbírá informace o Vašem připojení do internetu
  • a mnoho dalších

    Z tohoto vyplývá, že Microsoft uchovává veškeré informace zcela personifikovaně.

Je špatné, že toto monitorují?

Některé informace budou vždy někde zaznamenány. Ať už hledáte pomocí Google nebo jiné indexovací služby, vždy se to někam zaznamená.

Google například na základě Vašeho předchozího vyhledávání výsledky upravuje tak, aby Vám nabídl přesně to, co hledáte. V tomto případě jsou data zcela svázaná s Vaším osobním profilem a Vy jste přitom rádi, že jste našli přesně to, co jste hledali. U vyhledávání se využívá i geolokace, která sdělí Vaši polohu, aby Vám byly přednostně nabídnuty výsledky ve Vašem okolí. Opět se jedná o funkčnost, kterou většina uživatelů vítá a přitom si neuvědomují, že jsou vlastně monitorováni.

Podobně jako Google se chová i Facebook. Ten monitoruje, jaké stránky jste navštívili a podle toho Vám nabídne příspěvky, které se Vám zobrazí. Stačí, aby stránka obsahovala nějaký prvek z Facebooku (například tlačítko like) a Facebook si návštěvu této stránky uloží pro další zpracování.

Není se tedy čemu divit, že i Microsoft chce mít své vlastní databáze, na základě kterých Vám nabídne relevantní informace.

Ale!

Čísla, která Microsoft zveřejnil však ukazují, že nemonitoruje Windows 10 pouze za účelem zlepšení nabízených produktů a výsledků hledání (přes svůj indexovací nástroj Bing), ale monitoruje také jednotlivé aplikace a to, co přesně uživatel na svém počítači dělá.

Zde podle mě Microsoft šlápl opravdu vedle.

Nyní stačí opravdu jen málo, než začne sledovat, na jaké stránky se díváte, jak dlouho na nich jste a pomocí jakých údajů se přihlašujete. Ano, i toto by Microsoftu nedělalo problém zjistit. A to je pouze začátek. Bez podrobné analýzy nebo znalostí interních funkcí nikdy nezjistíme, co všechno si Microsoft ze svých Windows 10 odesílá.

Další otázkou pak je, co s těmito daty Microsoft dělá dál. Informace, které Microsoft získává, lze totiž využít mnoha způsoby. První možností je, že bude některé informace nabízet různým reklamním agenturám, které pak budou moci spustit cílené reklamní kampaně (za přístup k takovýmto databázím se platí obrovské částky a tyto agentury jsou ochotné je zaplatit). Tuto možnost uvádí vlastně i v EULA. 

Kdybychom chtěli spekulovat dále, je možné, že Microsoft podepsal tichou dohodu s vládou USA a tyto databáze zpřístupnil CIA a NSA, které díky tomu mohou detailně sledovat jednotlivé uživatele.

Však je to ZADARMO!

Microsoft uvedení Windows 10 provedl jako upgrade zdarma. Tento pro Microsoft zcela atypický krok, potěšil především běžné uživatele a vzbudil tak obrovský zájem. Naštěstí se však hned po spuštění upgradu objevily problémy, které velké množství uživatelů odradily. Mezi tyto problémy patří především hardwarová nekompatibilita (zde Microsoft poukazoval na pochybení výrobců, kteří nestihli ovladače připravit), ale také nekompatibilita softwarová, kdy Windows 10 při upgradu měnil nastavení výchozích programů.

Mě osobně se stalo, že po běžné aktualizaci mi úplně přestal fungovat Firefox (konkurenční internetový prohlížeč). Musel jsem jej odinstalovat a znovu nainstalovat (stejnou verzi). Nyní čekám, kdy jej opět zablokuje. Obdobně jsem dopadl s antivirovým programem Eset, který mi Windows "pouze" zakázal. Podobných problémů je však stále spousta a mnoho uživatelů je už prostě nebaví řešit.

Osobně jsem měl u Microsoftu podezření (které i nadále trvá), že to ZADARMO bylo jen na chvíli. Uvidíme, až přestanou být Windows 10 zadarmo (29.července 2016). Osobně si myslím, že Microsoft přejde u Windows 10 na povinný OneDrive. Ten je sice do 15 GB zdarma, ale jen málokterému uživateli bude 15 GB stačit, takže mu nezbyde nic jiného, než si zakoupit předplatné. K tomu přidáme Office365 za 2699 Kč za rok a bussines plán je na světě. Najednou již nebudou Windows 10 zadarmo, spíše se stanou jedním z nejdražších operačních systémů na světě.

Kromě toho si Microsoft také pohrává s myšlenkou integrace reklamy přímo do Windows (tato funkcionalita se již objevila v jednom buildu). Díky velké uživatelské základně a dobré personifikaci uživatelů budou mít reklamy velkou konverzi (tj. budou maximálně cílené) a nabídnou bezkonkurenční cenu.

Myslíte si, že se Vás to netýká?

Rovnou si řekněme, že se to týká všech uživatelů a jejich počítačů s Windows 10. Microsoft však přenesl některé monitorovací scripty také na starší verze Windows 7 a 8 (lze předpokládat, že na starších Windows 7 a 8 toho neumí tolik jako na Windows 10, které mají monitorování přímo v základu).

Kontrola, zda Váš systém odesílá informace na servery Microsoftu, je jednoduchá - stačí se podívat na Váš router a zachytit provoz na síťové kartě. Níže uvádím ukázku počítače s Windows 10, který je nečinný. Toho provozu při nečinnosti je až moc.

provoz Windows 10

Poznámka: Na počítači s Windows 10 nepoužívám OneDrive ani jiné aplikace, které by prováděly synchronizace na pozadí.

Co si teď počít?

Je třeba říci, že mlžení ze strany Microsoftu ohledně dat, které sbírá, napomáhá různým konspiračním teoriím. I když žádná z nich nemusí být pravdivá, spustu uživatelů to odradí přejít na Windows 10. I z tohoto důvodu není Windows 10 tak rozšířen, jak Microsoft doufal - a to i přes to, že jej nabídnul zdarma. Když totiž tomuto operačnímu systému nevěří běžní uživatelé, firmy na něj nepřejdou už vůbec.

Microsoft uživateli moc na výběr nedává - podle nich je Windows 10 to nejlepší řešení. I z tohoto důvodu začali omezovat podporu hardwaru pro Windows 7 a 8 -> na nových PC již jedině Windows 10. Je ale třeba říci, že se Microsoft mýlí. Kromě operačního systému Windows totiž existuje ještě např. OS X (od Applu) a Linux, který je zdarma. Pokud setrváte u Windows, nezbyde Vám nic jiného, než se s monitorováním smířit.

A co firemní klientela?

Microsoft aktuálně stojí před velkým problémem - když mu něvěří běžní uživatelé, jak mu mohou věřit firemní zákazníci? Čím je přesvědčí, že je "nesleduje"? Že data, která mají v počítači nebo v Microsoftím cloudu jsou v bezpečí a že je Microsoft nijak nezneužije?

Myslím si, že nijak. Proto se také aktuálně setkávám s tím, že nikdo nechce na Office365 business přejít. Zákazníci obecně nechtějí mít data mimo firmu. Když se ale rozhodnou pro nějaký cloudový systém, tak volí spíše Google.

Kromě toho spousta firem a organizací zvažuje přechod na Linux. Díky tomu, že se dnes vyvíjejí aplikace primárně ovládané přes web, již nejsou potřeba žádné speciální nástroje, a tak mají společnosti (i uživatelé) zcela svobodnou volbu, jaký operační systém použít.

Linux

Nemyslete si, že Linux není pro Vás. Spousta společností se již u Windows 8 rozhodla, že přesunou svou platformu na Linux. Jmenujme konkrétně společnost Valve, která stojí za oblíbenou herní platformou Steam. Ta se rozhodla vyvíjet herní platformu přímo na Linuxu. Přestože byl vývoj zdlouhavý, v současné době jsou již tyto stroje na světě a jsou pro ně k dispozici tisíce her, včetně novinek. I herní studia pochopila, že se z Linuxu stala herní platforma.

Uživatelé si často ani neuvědomují, že spoustu aplikací, které používají na Windows mohou bez problémů používat i na Linuxu. Jmenujme např. Libre Office, Firefox, Google Chrome nebo třeba český účetní systém Flexibee. Nic Vám tedy nebrání Linux vyzkoušet.

V případě, že byste se rozhodli na Linux přejít (nebo ho jen vyzkoušet), doporučuji Vám se podívat na distribuci NetRunner, která vychází z Ubuntu a je uživatelsky velmi podobná Windows 10. Díky tomu se s Linuxem velice rychle spřátelíte. Popřípadě můžete zvolit také některou z dalších odnoží Ubuntu - např. Kubuntu, Linux Mint, Xubuntu,...

 

Pokud byste se chtěli na něco ohledně tohoto článku (nebo jen speciálně ohledně Linuxu) zeptat, neváhejte se na mne obrátit a napište mi do komentářů níže.

 

zdroje:

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.