Reklama

Tails - Soukromí pro každého - kdekoliv a kdykoliv

(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

V dnešním dílu seriálu o linuxových distribucích se podíváme na distribuci Tails, která je zamřena na ochranu soukromí na internetu.

Tails

Tuto distribuci jsem neinstaloval (i když ta volba tu je), ale používal jsem ji jako live distribuci, protože je takto cílená. Tails můžete spustit z DVD, USB disku, nebo SD karty. Nic Vám tedy nebrání použít jakýkoliv (i veřejný) počítač - stačí jej jen nabootovat do Vašeho live operačního systému a začít používat.

Linuxová distribuce Tails je postavena na Debianu a napojení na síť Tor.

Síť Tor

Nyní trochu odbočím - Ti, co znají síť Tor, mohou tento odstavec rovnou přeskočit.

Tor slouží k anonymizaci uživatele při používání internetu. K tomu slouží síť Tor, která vaše spojení rozdělí do několika zašifrovaných částí a pošle různými cestami. Díky tomu jsou data, která by zachytil útočník, bezcenná - má tedy pouze malou část požadavku a bez celku je není schopen dešifrovat. Navíc nelze detekovat, v jakém směru je komunikace vedena (jestli jde od Vás nebo k Vám). Nevýhodou tohoto systému je pak snížená rychlost - ale za cenu bezpečí a neomezeného přístupu do internetu.

Základní vybavení distribuce Tails

Jak jsem již uvedl na začátku, základním stavebním kamenem je Tor, včetně Tor browseru (Mozilla Firefox). Zajímavostí je, že obsahuje ještě jeden prohlížeč, který ale nepoužívá Tor pro anonymizaci. Po spuštění jste na tento fakt dopředu upozorněni. Občas je zřejmě potřeba i neanonymní přístup (já však tuto potřebu během testování neměl).

Kromě připojení do sítě Tor, se lze přihlásit také do alternativní sítě I2P. Pro zajištění podpory stačí přidat parametr k bootování "i2p".

Anonymizace rozhodně není všechno, toho jsou si vědomi také autoři této distribuce, proto přidali do základu spoustu šifrovacích nástrojů. Ať už se jedná o standardní OpenPGP, až po LUKS pro šifrování disku (včetně nástrojů na bezpečné odstranění dat z disku).

Kromě těchto nástrojů, zde najdete také standardní nástroje pro práci s dokumenty (LibreOffice), grafikou (Gimp) aj. Jelikož se jedná o distribuci založenou na Debianu, lze instalovat všechny aplikace, které jsou o v této distribuci.

První spuštění

České uživatele jistě potěší, že je distribuce v češtině. Sice musíte na úvodní obrazovce zvolit jako jazyk "jiný/others", ale hned poté se Vám zobrazí seznam všech podporovaných jazyků, včetně češtiny. Dokumentace, ale nejsou přeložené.
Před spuštěním samotného grafického rozhraní se Vás systém zeptá, zda chcete nastavit pokročilé volby. Tuto volbu doporučuji zvolit. Nejedná se o nějak složitou konfiguraci (nastavujete asi 5 parametrů), ale hlavně definujete rootovské heslo, což se Vám může hodit při řešení případných problémů.

Jedním ze zajímavých parametrů je použití "Windows 8" stylu. Autoři to vysvětlují tím, že pracovat na Windows je dnes běžné, takže při použití tohoto grafického stylu nebudete vyčnívat z řady a nikdo Vám tedy nebude "koukat přes rameno". Tato volba má smysl především při práci na veřejných počítačích (třeba v knihovně).

Linuxová distribuce pro pokročilé

Jak jsem již naznačil v předchozím odstavci, tato distribuce rozhodně není pro laiky. Je třeba ovládat Linux alespoň na pokročilé úrovni a hlavně rozumět síťové komunikaci. Abych byl konkrétní - v domácí síti mi tato distribuce vůbec nefungovala. V defaultní konfiguraci má totiž nastaveno maskování MAC adresy. Důvody jsou celkem jasné (jsou popsány v dokumentaci), ale můj router jej odmítnul obsloužit. Musel jsem tuto volbu zrušit, abych mohl testovat Tor naplno.

Na podobné problémy však můžete narazit i Vy a je tedy třeba vědět, co dělat.

Závěr

Jako live anonymizační distribuce je Tails velmi dobrou volbou. Vše je předpřipraveno a dokážu si jednoduše představit, že s touto distribucí vyrazím na veřejná místa a nebudu se muset bát NSA a podobných organizací.

Jako instalovaný systém bych tuto distribuci určitě nezvolil. Daleko lepší by bylo si nainstalovat Debian a ten si dokonfigurovat podle svých představ. Budete tak přesněji vědět, co a proč systém dělá.

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.