Reklama

Je Google ten největší šmírák? Doporučený

(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Ano je. Tak by měla znít správná odpověď. Aniž by jste si to uvědomovali, google díky svému postavení na internetu opravdu detailně sleduje, co který uživatel na internetu dělá a díky tomu mu "vylepšuje" výsledky vyhledávání.

 

Internet

Jak jsem zmíníl na začátku, google Vás na internetu dokáže sledovat a zanalyzovat velice dobře. Těch nástrojů k sledování má spousty - od googlovského vyhledávače, přes google analytics ... až po google adsence, google adwords. Toto dokáže vyhodnoovat google velmi dlouho a postupně vyhledávací algoritmus upravil tak, že opravdu výsledky vyhledávání na googlu jsou pro každého pomalu jedinečné, unikátní.

 

Google+

Google+ v ČR je znám, ale není moc používán. Pro ty co Google+ neznají, tak google+ je alternativa k facebooku. Google se u ní chvástá vyšší bezpečností profilů, kde pouze to, co se má zveřejnit se zveřejní. Tedy zveřejní ostatním lidem. Google ale jinak s těmito informacemi také pracuje a opět je předává vyhledávacímu algoritmu pro přesnější vyhledání toho, co hledáte.

Mě osbně se Google+ líbí monohem více, než facebook. Google+ má mnoho dobře zpracovaných nápadů, vyšší bezpečnost a hlavně díky aktuálně vyššímu tlaku androidu na sdílení informací na google+, má šanci více prorazit. Hlavně v době, kdy je facebook pomalu uživately opouštěn.

 

Android

Pod pojmem "Android" si všichni vybaví operační systém pro chytré telefóny od Googlu. Mnoho uživatelů má tel. právě s androidem a jsou spokojeni. I já jsem spokojen a nemám důvod jej měnit.

Díky rozšíření mobilního internetu většina uživatelů začala používat své chytré telefony i pro vyhledávání informací. Google opět vylepšíl vyhledávání a pomocí určování polohy Vám nabídne nejrelevantnější informace z Vašeho okolí.

Řeknete si: Super, toto přesně požaduji. Ano, i já toto požaduji.

Mnoho uživatelů ale neví, co google s těmito informacemi dělá dál. Všechny informace o poloze Vám totiž ukládá k Vašemu profilu.

pozn.:
S první verzí Androidu vydal google výbornou aplikaci "Latitude" na sdílení polohy mezi přátelé. Reálně jsem si ji vyzkoušel a byl jsem nadšen. Pro přátelé bych to asi nevyužil, ale pro firemní tel. to byl dobrý nápad ( tedy hlavně u našich mobilních techniků, kteří lítají po klientech a my netušíme, kde právě jsou ). Bohužel služba se neuchytila a google i ukončil.

Právě zaznamenávaní polohy začali tento týden řešit bezpečnostní experti. Těm se nelíbí, že google má tyto informace k dispozici. Mě osobně tato funkcionalita principiálně nevadí z pohledu funkcionality, spíše by mě zajímalo, jaký to má vliv na baterii telefonu. Navíc na výlety používám ( a mnoho dalších ) sledovače trasy, které sledují Vaši trasu pomalu krok po kroku a pak ji dokáži pěkně vyhodnotit. Já osobně používám aplikaci "Moje trasy" - také od googlu, takže google o mě ví zase o něco více.

 

Závěr:

Každý se může na anonymitu na internetu dívat jinak. Mě osobně optimalizace vyhledávání, kterou google díky informací, které o mě zjistil nevadí. Spíše jsem rád, že vyhledávač mi nachází opravdu to, co opravdu hledám a šetří mi čas. Pokud bych chtěl být anonymní na internetu, existuje spousta monžostí jak toho docílit ( např. Projekt TOR, který zas nemá v oblibě americká NSA ).

Osobně si spíše myslím, že problém v internetovém světě je ten, co sami uživatelé na sebe řeknou ( nasdílí ), kdy Vaší facebookoví přátelé o Vás ví pomalu více, než Vaše rodina. Málo kdo si to uvědomuje, ale informace, které pomocí sociálních sítí na internet dáváme, mmohou být použity i proti Vám. Z tohoto důvodu jsem sám skončil na Facebooku a funguji pouze na Twitteru.

 

PS: Foto na začátku je reálné sledování mého smarphone za jeden den na dovolené.

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.