Jak moc jsme závislí na Googlu?
22. listopadu 2016 nastala pro mnohé naprosto neočekávaná událost - Google byl nedostupný a spolu s ním i všechny jeho služby. Tento výpadek však nepostihnul jen služby Googlu, ale i spoustu dalších služeb, které jsou na Googlu nějakým způsobem závislé.
V tomto článku nebudeme rozebírat závislost uživatelů na vyhledávači Google, Gmailu či Youtube. Podíváme se pouze na to, jak výpadek Googlu ovlivnil další služby.
WWW stránky
Během výpadku jste mohli zaznamenat pomalé načítání některých webových stránek, včetně našeho blogu. Důvod je jednoduchý. Náš blog, stejně jako další weby, využívá službu Google Analytics a Google Web Fonts.
První uvedená služba (Google Analytics) slouží k vyhodnocování návštěvnosti, ta druhá (Google Web Fonts) pak vkládá do webu "hezčí" fonty. Jelikož byl ale Google nedostupný, nebylo možné tyto služby načíst - weby tzv. čekaly na odpověď Googlu (která ale nepřicházela), což mělo za následek zpoždění načítání webu o několik desítek sekund.
Google Analytics je velice oblíbená služba právě díky své návaznosti na další, především reklamní, služby. Z tohoto důvodu tuto službu využívá spousta eshopů. Ty navíc k propagaci využívají tzv. remarketing, což je další ze služeb Googlu, která včera nebyla dostupná a jejíž nedostupnost značně zpomalila daný web.
Dalším obrovským úskalím jsou různé javascriptové knihovny, jako je např. oblíbená jQuery, Angular či Prototype. Naštěstí mají tyto javascriptové knihovny dlouhou dobu cachování, takže je měli návštěvníci webu uložené v prohlížeči a nefunkčnost tím pádem vůbec nepoznali.
Posledním prvkem, který je velkou součástí webu a kterému se dnes budeme věnovat, jsou speciální služby pro webové stránky, jako např. Google Maps či oblíbená recapcha. Všechny webové stránky, které jsou postaveny na Google Maps měly tedy během výpadku smůlu - jedná se třeba o stále oblíbenější službu UBER.
Mnohem více se ale uživatelů dotkla absence funkce recapcha. Recapcha slouží k ověření, zda formulář odesílá člověk a ne robot (to jsou ty nečitelné texty, které musíte opisovat před odesláním formuláře). Googlovské řešení se stalo jedním z nejoblíbenějších právě díky maximální uživatelské přívětivosti - z tohoto důvodu naleznete tuto funkci na velkém množství webů, včetně formulářů městských či státních organizací. Tyto formuláře se také staly včera nefunkčními.
Přihlášení pomocí Google účtu
Mnoho aplikací a webů nabízí přihlášení pomocí Google účtu, což velice zjednodušuje práci s těmito službami. Do těchto služeb a aplikací nemáte klasické přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo), takže když Google nefunguje, nemůžete se přihlásit a tyto služby či aplikace používat.
Příklady: Evernote, Trello a spousta dalších
Nefunkční DNS
Google poskytuje veřejné DNS servery (8.8.8.8, 8.8.4.4), které využívají nejen uživatelé, ale i jiní ajťáci pro konfiguraci routerů. Z tohoto důvodu byli mnozí uživatelé doslova "odříznuti" od internetu (internet sice fungoval, ale uživatelům se nezobrazil žádný web). Je třeba říci, že běžný uživatel nedokáže tento problém sám opravit, takže se hotlinové linky internetových poskytovatelů během výpadku zřejmě nezastavily.
Android + Chrome
Pokud máte chytré zařízení s operačním systémem Android, pravděpodobně máte jako výchozí internetový prohlížeč Google Chrome. Ten obsahuje jednu specialitu, o které běžný uživatel neví = tzv. "Spořič dat". Ten funguje tak, že všechny požadavky na HTTP protokolu posílá přes proxy server Googlu, který komprimuje data a zrychluje tak rychlost načítání webu a především velikost stahovaných dat.
Bohužel, proxy server byl také nedostupný a pro tyto uživatele byl tedy celý internet nefunkční.
Závěr
Jak sami vidíte, nedostupnost Googlu má na provoz samotného internetu daleko větší dopad, než by se mohlo na první pohled zdát. Bohužel neexistuje žádné řešení, které by Vám garantovalo 100% funkčnost a je tedy potřeba s možností výpadku počítat. Velkou pochvalu si jistě zaslouží česká peeringová centra, která přesměrovala provoz přes zahraniční servery, takže výpadek trval jen něco málo kolem dvou hodin. Googlu se nápravu podařilo zajistit kolem sedmé hodiny ráno.
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.