Bezlaktózové mléčné výrobky
Dnes si trochu rozšíříme obzory a povíme si něco o bezlaktózových mléčných výrobcích, které se u nás dají běžně sehnat. A nebojte, tentokrát rozhodně nepůjde o sóju...
Konečně někdo pochopil, že existují také lidé s intolerancí laktózy, ona to totiž taky není zrovna malá skupina lidí. Nepleťte si však nesnášenlivost laktózy s alergií na bílkovinu kravského mléka. V tom druhém případě by Vám totiž dnešní článek zrovna moc nepomohl.
Laktóza je mléčný cukr, který se běžně vyskytuje v mléčných výrobcích. Abychom mohli laktózu strávit, potřebujeme enzym zvaný laktáza. Potud je to jednoduché. Produkce laktázy se však s věkem a působením jiných faktorů (užívání antibiotik, zánětlivá střevní onemocnění, genetické predispozice) snižuje, čímž dochází k oné intoleranci laktózy. Při ní nedochází k řádnému strávení laktózy, což se projevuje nadýmáním, průjmem, střevními kolikami nebo zvracením. Pokud tedy trpíváte podobnými problémy a patříte mezi milovníky mléčných výrobků, určitě by stálo za zvážení mléčné výrobky na čas omezit a vypozorovat, jestli Vám náhodou zrovna ony nečiní tyto potíže.
V minulosti neměli lidé s intolerancí laktózy moc na výběr. Jediným řešením bylo úplné vynechání mléčných výrobků a jejich případné nahrazení sójovými produkty. Vývoj jde však neustále kupředu, díky čemuž dnes můžete běžně narazit nejen na tablety s laktázou, ale také na bezlaktózové mléčné výrobky, o kterých si povíme právě dnes.
Nejširší výběr produktů naleznete suverénně v prodejnách Albert pod záštitou jejich privátní značky "Albert Free From". Kromě čerstvého mléka a jogurtů zde najdete také bezlaktózové máslo, smetanu ke šlehání a zakysanou smetanu. Kromě toho se v Albertu prodává také trvanlivé bezlaktózové mléko a smetana na vaření od značky Meggle. Také Billa přišla na trh se svým bezlaktózovým jogurtem jako součástí privátní značky Clever, jediná nevýhoda je v tom, že se nedá sehnat v úplně každém městě. No a posledním pánem na holení je dnes značka Ehrmann se svými bezlaktózovými ochucenými tvarohy Lacto Zero. Výběr je myslím poměrně slušný.
Albert Free From - Čerstvé mléko bezlaktózové 1,5 % tuku (1 litr, Albert, 29 kč):
Na čerstvém mléce není zřejmě co zkazit, chutná a chová se úplně stejně jako normální mléko. Zkoušela jsem z něj také uvařit pudink a vše proběhlo naprosto bez problému, chuť i konzistence byla totožná.
Albert Free From - Jogurt višňový bez laktózy (150 g, Albert, 13 kč):
Tento višňový jogurt si kupuji téměř pravidelně a ještě dlouho budu. Skvěle chutná a je plný celých kusů višní, takhle nějak vypadala v minulosti Jogobella.
Albert Free From - Jogurt vanilkový bez laktózy (150 g, Albert, 13 kč):
Pokud jsem višeň přirovnala k Jogobelle, tak vanilku bych označila za tekutější verzi Pribiňáčka. Nádherně vanilkově voní a chutná opravdu jako řidší tvaroh s vanilkou. Ve složení najdete výtažek z pravé vanilky, žádné umělé náhražky.
Oba sladké bezlaktózové jogurty z Alberta mi moc chutnají a každý má něco do sebe. Líbí se mi, že ve složení nenajdete všechny ty běžně používané umělé náhražky, sladidla a zahušťovadla, aby se ten blivajz vůbec tvářil jako jogurt. Dalším plusem je fakt, že se vyrábějí v Rakousku, což je u mě známka kvality. Co se týče ceny, za 150 g jogurtu dáte cca 13 kč, což mi nepřijde nějak extra moc. Najdou se samozřejmě i tací, kteří by jogurt, který nestojí do šesti korun nekoupili, ale to už je na uvážení každého z nás. Já si prostě za kvalitu raději připlatím s vědomím, že do sebe necpu nějaký průmyslově vyráběný chemický koktejl. Jedinou nevýhodu tedy vidím pouze v tom, že se nevyrábějí i další příchutě.
Albert Free From - Jogurt bílý bez laktózy 1,8 % tuku (200 g, Albert, 12 kč):
Bílý jogurt je naprostá klasika. Je lehce nakyslý a chuťově k nerozeznání od laktózových jogurtů. Jako jediný z těchto tří obsahuje navíc mléčné kultury. Výborný jen tak s müsli ke snídani nebo pro přípravu moučníků.
Albert Free From - Smetana ke šlehání bez laktózy 36 % tuku (250 g, Albert, 27 kč):
Tato šlehačka se chová úplně stejně jako každá jiná smetana ke šlehání, i když mám pocit, že se možná o trochu lépe a rychleji šlehá (zřejmě díky vyššímu obsahu tuku). Chuťově je zase k nerozeznání od klasické smetany s laktózou.
Meggle Lacto Minus - Bezlaktózové mléko 1,5 % tuku (1 litr, Albert, 30 kč):
Na první pohled se nijak od výše zmíněného mléka neliší, chutná i voní úplně stejně jako normální mléko. Jediný rozdíl je v tom, že to z Alberta je čerstvé a má tedy kratší použitelnost a toto je trvanlivé, vydrží Vám tedy ve spíži až půl roku. Používám ho všude tam, kde bych normálně použila obyčejné mléko, tedy na přípravu pudinků, mléčných koktejlů, do moučníků nebo do kávy.
Meggle Lacto Minus - Smetana na vaření 10 % tuku (200 ml, Albert, 30 kč):
Smetanu na vaření jsem využila při přípravě kuřete na paprice a osvědčila se skvěle. Oproti běžné smetaně na vaření byla trochu tekutější (taky má jen 10 % tuku) a chuťově se mi zdála kyselejší, ale ve výsledku nezměnila chuť jídla, takže za mě spokojenost.
Meggle Lacto Minus - Smetana ke šlehání 30 % tuku (200 ml, Billa, 30 kč):
Smetana ke šlehání od firmy Meggle je výrazně žlutější než běžné laktózové smetany a zdá se mi, že i trochu jinak chutná. Šlehá se poměrně dobře, ale vyšlehaná moc dlouho nevydrží a velice rychle se začíná "roztápět".
Ehrmann - Lacto Zero tvaroh Jahoda/Višeň/Stracciatella/Broskev a maracuja (135 g, Kaufland, cca 21 kč):
Bezlaktózové tvarohy Ehrmann mám moc ráda, chutnají mi dokonce ještě o trochu víc než klasické ochucené tvarohy. V prodeji jsou celkem čtyři varianty. Nevýhodou je jejich horší dostupnost (minimálně tedy u nás ve městě). Všechny příchutě jsem viděla pouze v Kauflandu a i to se stane jen zřídka, většinou je buď nemají vůbec a nebo se prodává jen jedna vybraná příchuť. Za sebe musím přiznat, že mi chutnaly všechny příchutě, ale nejzajímavější byla určitě Stracciatella.
Jak už jsem říkala výše, kromě zmíněných výrobků se dá sehnat také bezlaktózové máslo nebo zakysaná smetana. Ani jedno z toho u nás doma zrovna moc často nepoužíváme, takže jsem je z testování vypustila.
Shrnutí:
Jsem ráda, že se na našem trhu konečně objevily bezlaktózové mléčné výrobky. Výběr sice není zrovna velký, ale je to krok správným směrem. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou chuťově téměř k nerozeznání od běžných mléčných výrobků, takže je jejich zařazení do běžného jídelníčku výrazně jednodušší. Osobně mě pak zaujalo, že si s nimi každý výrobce poradil po svém. Zatímco Albert využívá pro výrobu svých produktů přímo bezlaktózové mléko, firma Meggle na to šla jinak a ke klasickému mléku přidává enzym laktázu, který ale dle mého názoru trochu mění chuť výrobku. U mě osobně vítězí privátní značka Albertu.
V dnešní době už nemusí Baby s intolerancí laktózy sedět v koutě! Může si plnými doušky užívat života a bez obav si dát zákusek nebo smetanovou omáčku. A o to tady přece běží...
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.