Reklama

Domácí síť na 100% Doporučený

(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Prakticky ihned po nastěhování do našeho nového bytu jsme začal řešit budoucí rozšiřování domácí sítě. Budoucí proto, že bylo potřeba řešit více věcí a síť nebyla úplně ta nejdůležitější. Zatím musel řešit obyčejný router s wifi.

 

1. Fáze = plán

V prvním kroku jsem potřeboval vydefinovat, co všechno potřebuji zapoji, co budu potřebovat zajistit.

Co se bude v síti fungovat:

  1. NAS jednotka
  2. Wifi router
  3. síťová tiskárna
  4. multimediální pc
  5. 2x notebook
  6. 1xPC
  7. tablet
  8. smartphone

Asi si říkáte, že je toho hodně, ale nemyslím si, že by to bylo něco, co v dnešní době není standardní vybavení domácnosti. Já si toto potřeboval sepsat proto, abych věděl, kam a kolik UTP kabelů budu tahat, kde udělat centrální rozvody .....

 

2. Fáze = realizace

Samotná realizace začala více než rok po nastěhování. Ne, že by přípravy tak trvaly, ale prvně jsem potřeboval vyklidi malý výklenek ve stěně, kde jsem prvně vyrobil řadu mnoha polic. Při tom jsem udělal lišty pro kabely a hlavně nahoru ( téměř do výšky 2m ) nainstaloval rack. To bylo asi nejtěžší.

Rack jsem zvolil pro centrální prvky a hlavně NAS jednotku, která byla docela hlučká ( příliš hlučný aktivní ventilátor rušil ). Do Racku jsem naistaloval nový router RB2011UiAS-RM. Ten jsem vybral z několika důvodů:

  1. Bez problémů zvládne 100Mb spoj do internetu ( ANO jsem na 100Mb lince :) )
    Původní router by takovou rychlost nezvládnul - s tím i provozovatelé, kteří tyto linky nabízejí, počítají.
  2. Rackové provedení
    Když rack, tak i racké provedení
  3. 10x EThernetů
    Díky tomu nepotřebuji switch
  4. POE
  5. LCD Display
    Spíše fičůrka, která potěší

 Do racku ještě přišel el. panel a police. Ještě jsem uvažoval o patch panelu, ale to mi nakonec přišlo zbytečné.

Nyní jsem se dostal k tahání kabeláže. Vrtání v panelech bych nikomu nepřál, dalo mi to dost zabrat, ale naštěstí jsem tahal pouze pár kablíků - 2 do obýváku, 2 do pracovny. Počítám ale s tím, že se množství může rozšířit. Krom patch kabelů jsem musel natáhnout i elektriku. Zde nastal první problém, když jsem rozmontoval zásuvku -> byla úplně spálená. Nedalo se nic dělat, skočil jsem do obchodu a měnil.

Jinak šlo vše celkem v klidu a cca. za 2 dny byl základ hotov, včetně konfigurace.

 

3. Fáze rozšiřování

Síť fungovala a postupně během roku začaly přibývat zařízení. Prvně multimediální pc, jelikož raspberry pi bylo na ovládání zbytečně složité, pořídil jsem mini pc MINIX s dálkovým ovladačem a funguje skvěle. Dále pak přibyla síťová tiskárna - sice moc netiskneme, ale když nebyla, opravdu chyběla.

Poslední změnou byla výměna NAS jednotky. Zde podotýkám, že výměna nebyla dobrovolná, ale po více jak 6ti letech provozu odešly disky ( i tak vydržela dlouho ). Mohl jsem vyměnit disky a mít zase 2TB pole v RAID0, ale jelikož vím, že data jsou to nejdůležitější, chtěl jsem přejít do RAID 1. To by znamenalo poue 1TB řešení a to bylo málo. Nezbývalo tedy se poohlédnout po novém zařízení. Po dlouhém hledání jsem se rozhodl pro WD My Cloud EX. Mám ho dva dny a nemůžu si jej vynachválit. Zvládá i to, k čemu se předchozí disková jednotka ani nepřiblížila.

Při kopírování na NAS jsem se dostal na neuvěřitelných 161Mb/s a při tom jsme již z NAS jednotky dívali na filmy.

 

4. Závěr

I když bych chtěl říct, že síť běží na 100%, tak bohužel ne. Jelikož bydlíme na sídlišti, kde každý má svoji wifi, tak wifi občas blbne. Naštěstí ne často, ale občas se to stane a to se pak musí řešit. Sousedé totiž nefunkčnosti wifi řeší koupi silnější antény a tak v obývaku mám lepší příjem cizí wifi silnější, než příjem vlastní wifi. Tohle ale nemá cenu řešit. Wifi je pouze na surfování na internetu :)

 

 

 

 

 

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.