Je Google ten největší šmírák? Doporučený

Je Google ten největší šmírák?

Ano je. Tak by měla znít správná odpověď. Aniž by jste si to uvědomovali, google díky svému postavení na internetu opravdu detailně sleduje, co který uživatel na internetu dělá a díky tomu mu "vylepšuje" výsledky vyhledávání.

 

Internet

Jak jsem zmíníl na začátku, google Vás na internetu dokáže sledovat a zanalyzovat velice dobře. Těch nástrojů k sledování má spousty - od googlovského vyhledávače, přes google analytics ... až po google adsence, google adwords. Toto dokáže vyhodnoovat google velmi dlouho a postupně vyhledávací algoritmus upravil tak, že opravdu výsledky vyhledávání na googlu jsou pro každého pomalu jedinečné, unikátní.

 

Google+

Google+ v ČR je znám, ale není moc používán. Pro ty co Google+ neznají, tak google+ je alternativa k facebooku. Google se u ní chvástá vyšší bezpečností profilů, kde pouze to, co se má zveřejnit se zveřejní. Tedy zveřejní ostatním lidem. Google ale jinak s těmito informacemi také pracuje a opět je předává vyhledávacímu algoritmu pro přesnější vyhledání toho, co hledáte.

Mě osbně se Google+ líbí monohem více, než facebook. Google+ má mnoho dobře zpracovaných nápadů, vyšší bezpečnost a hlavně díky aktuálně vyššímu tlaku androidu na sdílení informací na google+, má šanci více prorazit. Hlavně v době, kdy je facebook pomalu uživately opouštěn.

 

Android

Pod pojmem "Android" si všichni vybaví operační systém pro chytré telefóny od Googlu. Mnoho uživatelů má tel. právě s androidem a jsou spokojeni. I já jsem spokojen a nemám důvod jej měnit.

Díky rozšíření mobilního internetu většina uživatelů začala používat své chytré telefony i pro vyhledávání informací. Google opět vylepšíl vyhledávání a pomocí určování polohy Vám nabídne nejrelevantnější informace z Vašeho okolí.

Řeknete si: Super, toto přesně požaduji. Ano, i já toto požaduji.

Mnoho uživatelů ale neví, co google s těmito informacemi dělá dál. Všechny informace o poloze Vám totiž ukládá k Vašemu profilu.

pozn.:
S první verzí Androidu vydal google výbornou aplikaci "Latitude" na sdílení polohy mezi přátelé. Reálně jsem si ji vyzkoušel a byl jsem nadšen. Pro přátelé bych to asi nevyužil, ale pro firemní tel. to byl dobrý nápad ( tedy hlavně u našich mobilních techniků, kteří lítají po klientech a my netušíme, kde právě jsou ). Bohužel služba se neuchytila a google i ukončil.

Právě zaznamenávaní polohy začali tento týden řešit bezpečnostní experti. Těm se nelíbí, že google má tyto informace k dispozici. Mě osobně tato funkcionalita principiálně nevadí z pohledu funkcionality, spíše by mě zajímalo, jaký to má vliv na baterii telefonu. Navíc na výlety používám ( a mnoho dalších ) sledovače trasy, které sledují Vaši trasu pomalu krok po kroku a pak ji dokáži pěkně vyhodnotit. Já osobně používám aplikaci "Moje trasy" - také od googlu, takže google o mě ví zase o něco více.

 

Závěr:

Každý se může na anonymitu na internetu dívat jinak. Mě osobně optimalizace vyhledávání, kterou google díky informací, které o mě zjistil nevadí. Spíše jsem rád, že vyhledávač mi nachází opravdu to, co opravdu hledám a šetří mi čas. Pokud bych chtěl být anonymní na internetu, existuje spousta monžostí jak toho docílit ( např. Projekt TOR, který zas nemá v oblibě americká NSA ).

Osobně si spíše myslím, že problém v internetovém světě je ten, co sami uživatelé na sebe řeknou ( nasdílí ), kdy Vaší facebookoví přátelé o Vás ví pomalu více, než Vaše rodina. Málo kdo si to uvědomuje, ale informace, které pomocí sociálních sítí na internet dáváme, mmohou být použity i proti Vám. Z tohoto důvodu jsem sám skončil na Facebooku a funguji pouze na Twitteru.

 

PS: Foto na začátku je reálné sledování mého smarphone za jeden den na dovolené.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz