VI. Google Drive vs Microsoft OneDrive a SharePoint
Cloudová úložiště se stále více stávají nedílnou součástí našeho každodenního života. V dnešním článku se budeme věnovat řešení společnosti Google (Google Drive) a Microsoft (Microsoft OneDrive a SharePoint). Cloudových úložišť existuje samozřejmě hned několik desítek (Dropbox, Mega.nz, iCloud atd.), takže věřím, že má každý z vás s některým z nich osobní zkušenost.
1. Google disk (Drive)
Google Drive je jedinou nativní aplikací pro Windows, kterou si od Googlu, v rámci Google Workspaces, můžete nainstalovat. Nainstalovaná aplikace zajišťuje synchronizaci vašich dat, ale v praxi možná nakonec přijdete na to, že nebylo potřeba si ji vůbec instalovat.
Na počátku to také Google nedomyslel s nasazením Google disku pro firemní sféru. V praxi to znamenalo, že jste museli ve firmě zvolit osobu, která vytvoří strukturu složek a nasdílí ji osobám, které mají mít do daných složek přístup.
Kromě jednoznačných problémů s vazbou na konkrétního uživatele a bez možnosti centrálního řízení přístupu k jednotlivým složkám to vedlo hlavně k tomu, že uživatelé často ukládali soubory do svých složek a ne do těch sdílených. V souborech tak často vznikal nepořádek a chaos.
Tento problém již naštěstí Google vyřešil díky možnosti vytvářet sdílené disky, které lze různě zpřístupňovat a řídit.
- všechny dokumenty dostupné odkudkoli
- velice přehledné
- výborné fulltextové vyhledávání
- menší možnost řízení přístupů
- pro uživatele zpočátku trochu složitější ovládání
2. Microsoft OneDrive
Microsoft OneDrive lze zjednodušeně označit jako osobní úložiště pro vaše osobní data. Microsoft je v tomto ohledu poměrně dost přející a poskytuje svým uživatelům 1TB úložiště. Ideálně se hodí například na zálohu fotek či jiných dokumentů (pokud pracujete s grafikou či videi, toto je ideální prostor pro zálohu vaší aktuální práce).
OneDrive je primárně určen pouze pro uživatelská data. Pro firemní soubory existuje již nějakou dobu Microsoft SharePoint.
Hlavní nevýhodou Microsoft OneDrive je pomalá synchronizace. Synchronizace neprobíhá okamžitě, ale vždy až po nějakém čase.
- obrovské úložiště
- jednoduché pro uživatele
- integrace do Windows
- jen pro osobní data
- pomalá synchronizace
3. Microsoft SharePoint
Microsoft SharePoint je komplexní platforma, kterou Microsoft představil již v roce 2001 a která slouží firmám nejen ke správě dokumentů, ale také jako intranet spojující různé funkce a aplikace.
V tomto ohledu má Microsoft k dispozici skvělý nástroj, který ale bohužel spousta firem nevyužívá v plné míře a slouží tak jen jako prostor pro firemní data. I to má však Microsoft velice dobře zpracováno a zabezpečeno již na úrovni přístupu, kdy můžete dokonce nastavit nemožnost sdílet data mimo danou společnost.
I zde se projevuje problém s pomalou synchronizací dat, avšak zde je ještě většího rázu, jelikož u společných firemních dat se počítá se společnou prací nad dokumenty a ta bohužel nefunguje správně při kombinaci různých technických řešení. Teď myslím primárně Office 365 v kombinaci s Office přes web či mobilní aplikaci Office 365. Osobně jsem se setkal i se ztrátou dat v dokumentu (naštěstí byly dohledatelné v historii úprav).
- spousta možností
- zabezpečení přístupu a dat
- dobrá integrace s Windows
- pomalá synchronizace
- problém se synchronizací a přepisem verzí
Závěr
Microsoft má pro firmy již historicky k dispozici komplexní nástroj, kterému prostě nelze konkurovat. Ve Windows prostředí rovněž zcela jasně dominuje Microsoft řešení.
Ve firmě, která však používá různé operační systémy (Linux, macOS, Android), můžete s Microsoft řešením narazit na problémy, které vám mohou zkomplikovat práci v týmu. V tomto ohledu tedy jednoznačně vítězí Google.
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.