V. Google Keep vs Microsoft OneNote

V. Google Keep vs Microsoft OneNote
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Srovnat Google Keep a Microsoft OneNote rozhodně nebyl jednoduchý úkol. Každá ze společností se ke správě poznámek postavila úplně jinak, takže nás dnes čeká srovnání dvou naprosto rozdílných konceptů.

Google Keep (Google poznámky)

Google pojal poznámky jako jednoduchý a řekněme až klasický systém pro tvorbu poznámek. Kromě standardních textových poznámek či poznámek psaných rukou (perfektní například pro práci na tabletu) lze v Google Keep vytvářet také audio poznámky (ty jsou zase skvělé na smartphonu).

Všechny poznámky lze sdílet, štítkovat či barevně oddělovat, nic víc však od Google Keep nemůžete očekávat. Pro běžné poznámky to ale naštěstí bohatě stačí.

  • jednoduchost
  • přehlednost
  • mobilní aplikace
  • pouze web a mobilní aplikace
 

Microsoft OneNote

Microsoft se naproti tomu k poznámkám postavil úplně jiným způsobem. OneNote je komplexní systém, ve kterém můžete vytvářet celé poznámkové bloky, které se pak dále dělí na oddíly a ty následně na jednotlivé stránky.

OneNote rozhodně není systém pro jednoduché poznámky.

Díky tomuto specifickému členění získávají poznámky zcela jiný rozměr a pracuje se s nimi také trochu jinak. V tomto ohledu musím říct, že se skvěle hodí do firemního prostředí - můžete si v nich například vést zápisy z porad, jednání či schůzek a pro každý termín si založit samostatnou stránku, takže budete mít neustálý přehled o tom, co a kdy jste řešili.

OneNote však rozhodně není určen jen pro firmy - dokážu si v něm velice jednoduše představit například přípravu materiálů a článků pro náš blog. Ideální bude také pro studenty, kteří si v něm mohou snadno rozdělit poznámky do jednotlivých školních předmětů.

Microsoft OneNote však toho oproti Google Keep umí ještě víc. Kromě vytváření klasického obsahu (v textové podobě, psané rukou či diktované) lze do poznámek přikládat také další přílohy, odkazy či dokonce tabulky. V Microsoft OneNote lze tedy vytvářet opravdu komplexní poznámky složené z různých prvků.

Rád bych však upozornil na to, že na tvorbu článků a materiálů jsou jiné, lepší nástroje - v případě Microsoftu se například jedná o Microsoft Word. Nemá smysl ho v těchto případech nahrazovat OneNote poznámkami.

Abychom však na Microsoft OneNote nepěli pouze samou chválu, má pro mě jednu podstatnou nevýhodu a tou je aplikace pro Android. Její možnosti jsou velice omezené a funguje na ní pouze psaní rukou. Toto omezení je, s ohledem na výše uvedené, opravdu zásadní a značně to omezuje praktické využití OneNote poznámek.

 

  • komplexnost
  • ideální pro firmy
  • vhodné pro studenty
  • složitost
  • aplikace pro Android
 

Závěr

Mně osobně bude asi vždy více vyhovovat Google Keep, jelikož nejčastěji vytvářím jednoduché poznámky psané rukou. Komplexnost OneNote poznámek je však v mnoha ohledech velice praktická a jako student bych určitě volil OneNote jako skvělou náhradu za klasický sešit. V případě firemních uživatelů vše závisí spíše na firemních postupech, jelikož poznámky by neměly být nikdy stěžejní firemní aplikací, ale samostatně na ně lze určitě dobře spoléhat.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.