IV. Google tabulky (Sheets) vs Microsoft Excel

IV. Google tabulky (Sheets) vs Microsoft Excel
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Tabulky jsou nedílnou součástí každého firemního světa. Ne všichni uživatelé s nimi pracují na denní bázi, takže je nesmírně důležitá jejich funkčnost a jednoduchost. Obzvláště při občasném použití.

1. Google tabulky (Sheets)

Stejně jako Google dokumenty, i Google tabulky jsou funkčně poměrně dost osekané. Najdete zde všechny důležité funkce, které budete při práci potřebovat, ale na pokročilé funkce se Google tabulky bohužel nehodí. Navzdory tomu umí Google zpracovávat i větší a složitější data. Používá k tomu další aplikaci - BigQuery. Ta umí zpracovat i opravdu velká data a výsledek zobrazit v Google tabulkách, aby jste s nimi mohli dále pracovat.

V Google tabulkách se velice dobře pracuje s filtry. Google zapracoval na tom, aby si každý uživatel mohl jednoduše filtrovat položky podle sebe a přitom neovlivňoval pohled ostatním uživatelům.

V případě Google tabulek jsem se prozatím nesetkal s výkonnostním problémem, a to ani u opravdu rozsáhlých tabulek (narozdíl od Google dokumentů).

Kontingenční tabulky

Kontingenční tabulky jsou relativně málo používanou funkcí (pokud nevíte k čemu kontingenční tabulky slouží, tento odstavec klidně rovnou přeskočte), která je však o to důležitější, pokud ji používáte pravidelně. Excel má kontingenční tabulky zpracované skvěle, jak jsou na tom ale Google tabulky?

Poznámka: Tento blok jsem zde přidal na základě přání jednoho našeho čtenáře.

Musím přiznat, že do této chvíle jsem v Google tabulkách nikdy neměl potřebu vytvářet kontingenční tabulky, takže mě překvapilo, jak jednoduše a lehce k nim Google přistoupil. Celou kontingenční tabulku si doslova “naklikáte” pomocí jednoduchého Editoru kontingenční tabulky. Vše rychle a přehledně. Pokud tedy používáte kontingenční tabulky pravidelně, Google tabulky rozhodně stojí za vyzkoušení.

 
  • filtry
  • dobrá týmová spolupráce
  • BigQuery
  • pouze v prohlížeči
  • pouze základní funkce
 

2. Microsoft Excel

Microsoft Excel je nejrozšířenějším tabulkovým editorem, který obsahuje velké množství funkcí a s nímž zvládne běžnou práci snad úplně každý. Pokročilé funkce samozřejmě využívá pouze malé procento uživatelů, ostatním budou bohatě stačit Google tabulky. Ekonomové, analytici a další, kteří pracují s velkým objemem dat však na Excel nedají dopustit. A není se čemu divit.

V případě týmové práce však narazíte na pár drobností, které vám dokáží práci znepříjemnit. Jedná se primárně o samostatné pohledy pro jednotlivé uživatele. Tato volba je poměrně dobře skrytá, takže kolega místo toho již několikrát filtry vypnul. Navíc, pokud používáte Excel přes web, jednotlivé možnosti filtrů jsou značně omezené, takže pokud chcete něco vyfiltrovat, musíte to zadat ručně.

  • velké množství funkcí
  • synchronizace
  • občasné nedokonalosti
 

Závěr

Microsoft Excel na plné čáře vyhrává ve firmách, které potřebují zpracovávat opravdu velké množství dat. V běžné praxi, přestože se uživatelé budou jistě bránit tím, že Google tabulky nemají tolik funkcí, jsou Google tabulky tou správnou volbou, a to i přes počáteční problémy.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz