Reklama

Recenze: Acer Chromebook 315

(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Když Lei odešel poslední notebook do křemíkového nebe, ani chvíli jsem neváhal a místo klasického notebooku jsem jí pořídil Chromebook. Po všech stránkách se Chromebook zdál být ideální volbou nejen pro Leu, ale také pro mne, protože jsem si jej mohl konečně vyzkoušet. Nyní vám prozradíme, jak jsme s ním spokojeni po více jak roce každodenního používání.

Co vybrat aneb Když už samotný výběr Chromebooku je problém

Vůbec jsem nečekal, že už výběr samotného Chromebooku bude problém. Lea si prosadila, že její Chromebook musí mít numerickou klávesnici a jelikož jsem z vlastní zkušenosti věděl, že by bylo dobré mít i dotykovou obrazovku pro případné aplikace z Google Play, nabídka se radikálně zmenšila, a to téměř na nulu.

Nakonec jsme vybrali právě Acer Chromebook 315.

Konfigurace Acer Chromebook 315

(bez tohoto by to vlastně ani nešlo)

  • CPU: Intel N5030
  • Displej: 15,6” dotykový Full HD
  • RAM: 4G
  • HDD: 128G

Jednoduchý a rychlý přechod na Chromebook

Přechod na Chromebook byl pro Leu velice jednoduchý a rychlý, a to především proto, že Google Apps (Google Workspace) používáme dlouhodobě a na práci v prohlížeči je Lea zvyklá. Navíc Windows platformu opustila již dávno (v roce 2016 přešla na Linux poté, co jsem ji vzal na dokumentární film Snowden), takže těžké aplikace nepotřebovala vůbec.

Nejpoužívanější aplikace - YouTube

Že bude YouTube nejpoužívanější aplikací, jsem tušil již dlouho dopředu a nákupem Chromebooku se mi mé podezření jen potvrdilo. Tento Chromebook má celkem dobré reproduktory, zvuk z nich je čistý a je slyšet prakticky po celém bytě. Lea Chromebook používá primárně k přehrávání videí, a to i přes to, že si může videa jednoduše poslat přímo do velké televize.

Google Docs se tak díky YouTube posunul až na třetí kolej.

Dlouhá výdrž

Neuvěřitelná výdrž baterie Leu naprosto ohromila. V dnešní době je již sice běžné, že notebooky vydrží i 12 hodin po nabití, ale většinou ne při přehrávání videí na YouTube. Tento Chromebook opravdu pohodlně vydrží 12+ hodin při plné zátěži, což je pro Leu příjemná změna.

Kromě toho se Chromebook nabíjí pomocí USB nabíječky, takže jsme mohli zredukovat počet nabíječek v domácnosti a jednou nabíječkou nabíjíme více zařízení.

Aktualizace jsou problém všude

Lea má obecně problém s aktualizacemi. Ať už se jedná o Windows, Linux či Chromebook, Lea upozornění na aktualizace záměrně ignoruje a počítač aktualizuje jen v nejnutnějších případech. Pracovníci Googlu si tento problém naštěstí uvědomili a Chromebook si již aktualizace instaluje sám.

To je možné především díky zcela jiné systémové koncepci. Chromebook si stáhne a nainstaluje aktualizace sám a jediné co je potřeba udělat, je restart. Ten se ale nemusí provést hned. Chromebook i po stažení a nainstalování aktualizací stále funguje bez jakéhokoli omezení a čeká, až bude moci restart provést.

Po restartu vám navíc Chromebook nabídne možnost kompletně obnovit předchozí spuštěné aplikace (tj. Google Chrome včetně záložek).

Restart již tedy není žádný problém.

Závěr

Chromebook se stal pro Leu velice rychle nepostradatelným pomocníkem, který pohodlně zvládá vše, co chce a potřebuje na notebooku dělat. 15.6 palcový Chromebook jsem pak vybral záměrně z toho důvodu, že se jedná o domácí notebook, který nikam necestuje a pro sledování videí na YouTube je samozřejmě lepší větší displej.

Přechod na tuto novou platformu je velice rychlý a jednoduchý, takže se nikdo nemusí bát Chromebook vyzkoušet. Výhodou je pak skvělá připravenost pro cloudová řešení a není vůbec žádný problém na Chromebooku používat např. Microsoft 365. Lea takto vyzkoušela školení přes Microsoft Teams a připojila se, narozdíl od ostatních, zcela bez problémů.

 

Galerie Obrázků

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.