Reklama

(Ne)právem opomíjená Bratislava

(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Bratislava je stále pro mnoho Čechů opomíjeným výletním místem. Ačkoli nabízí spoustu zajímavých míst k navštívení, má také jedno velké mínus, které může řadu návštěvníků z Česka zcela odradit.

Když jsme přátelům a známým řekli, že se vydáváme na prodloužený víkend do Bratislavy, reakce většiny z nich byla: “A proč? Co tam budete proboha dělat?”.

“Třeba proto, že jsme tam ještě nikdy nebyli? Proč bychom neměli chtít poznat hlavní město Slovenska?” odpovídali jsme udiveně. V Bratislavě jsme tento podivný dotaz našich známých velice rychle pochopili. Ale o tom až za chvíli...

Doprava

Do Bratislavy se dá pohodlně dostat vlakem, autobusem či autem. Cesta z Brna trvá zhruba hodinu a půl a Bratislava je tak v příjemném dosahu nejen pro brňáky, ale i pro cestovatele z jiných koutů naší republiky. V našem případě se jednalo o zhruba 3,5 hodiny cesty.

OTP

Jelikož jsme cestovali v době covidové, museli jsme se prokázat platným očkováním (O), testem (T) nebo potvrzením o prodělání covid onemocnění (P). Bez toho by nás neubytovali v hotelu, neobsloužili v restauraci a dokonce by nám ani nenalili pivo. Musím říct, že až na malé problémy to fungovalo poměrně dobře a snímání QR kódu bylo opravdu rychlé.

Bratislava CARD

Před cestou jsme si něco málo o Bratislavě nastudovali. Přeci jen, vyrazit do cizího města a nevědět, kde co je a jak se tam dostat, není úplně to nejlepší. Díky tomu jsme narazili na Bratislava CARD. Tu lze zakoupit na konkrétní počet dnů (1-3) a využít ji například k:

  • Doprava MHD zdarma
    Naprosto ideální řešení pro turisty, kteří tak mohou jednoduše cestovat po celé Bratislavě bez nutnosti nákupu jízdenek.
  • Vstup do vybraných památek ZDARMA
    Asi největší výhodou Bratislava CARD je možnost vstupu zdarma do vybraných objektů. U dalších objektů a služeb pak karta nabízí výraznou slevu. V rámci vstupů zdarma je například zahrnut vstup do Bratislavského hradu či na hrad Děvín.
  • Prohlídka města s průvodcem
    Informační centrum vám v rámci Bratislava CARD poskytne cca hodinovou prohlídku města s průvodcem, který vám prozradí veškeré historické zajímavosti o Bratislavě, a to včetně informací o Wilsonově.

Pořízení Bratislava CARD můžeme vřele doporučit. Výhody, které získáte, rozhodně převyšují náklady na pořízení.

Poznámka: Po navštívení webu o Bratislava CARD se připravte na Youtube reklamy na tuto kartu. Pro Čechy je tato reklama, zcela nelogicky, v angličtině.

Wilsonov

O Wilsonovu jsme již psali v rámci recenze stejnojmenného filmu, avšak tehdy jsme celý film brali jako takovou podivně zábavnou komedii a netušili jsme, že vychází z reálných historických událostí. Více prozrazovat záměrně nebudeme, zajděte si na prohlídku města.

Co zažít/vidět v Bratislavě

Přestože se to na první pohled nemusí zdát, v Bratislavě je opravdu spousta míst k navštívení. Když jsme se chystali na tuto cestu, připravili jsme si samostatnou Google Mapu se všemi zajímavými místy a informacemi. A není jich zrovna málo.

Pokud vás zajímá, jaká místa jsme si vytipovali, můžete se podívat na naši Google Mapu.

V samostatném článku vám pak přineseme top 10 míst, které jsme v Bratislavě navštívili.

Bratislava s velkým ALE!

Přestože jsme si návštěvu Bratislavy maximálně užili, odjížděli jsme trochu v rozpacích, a to především z místních lidí. Stačilo říct česky "Dobrý den" a okamžitě se k nám začali chovat jinak, zvláštně, řekněme až s opovržením. Často dělali, že nám vůbec nerozumí, či přesněji, že nám rozumět nechtějí.

Největší problém pak byl u informačního centra, a to jak při nákupu Bratislava CARD, kde paní za přepážkou nevěděla, co znamená slovíčko “zítra” a pak také u samotné prohlídky města, kdy průvodkyně spoustě českých slovíček vůbec nerozuměla. A to prosím nebyla žádná složitá slovíčka.

Zvláštní přitom je, že slovenské televize zcela běžně pouštějí filmy pouze s českým dabingem či dokonce české reality show. Nechápali jsme tedy, proč by nám neměli rozumět.

My jim rozuměli bez problému, což zase nechápali oni.

Bohužel, toto chování předváděli nejčastěji lidé, kteří se setkávají s turisty, tedy pracovníci informačního centra a zaměstnanci památek a muzeí. Ti na český pozdrav či rozloučení raději ani neodpovídali. Toto chování bohužel české turisty od další návštěvy Bratislavy spolehlivě odradí. Přitom si myslím, že k takové zášti mezi Čechy a Slováky 30 let po rozpadu Československa opravdu není důvod.

Výjimkou pak samozřejmě byly restaurace a kavárny, kde byli rádi za každého hosta a s češtinou neměli sebemenší problém. Jak už to tedy bývá, všechno je to jen a pouze o lidech.

 

Závěr

Ačkoli se může zdát závěr trochu trpký, nic to nemění na faktu, že je Bratislava nádherné město, které rozhodně stojí za návštěvu. My jsme si pobyt zde náležitě užili a rozhodně se máme v plánu zase někdy vrátit.

Galerie Obrázků

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.