Tip na výlet: Na Praděd a zpět přes Údolí Bílé Opavy

Tip na výlet: Na Praděd a zpět přes Údolí Bílé Opavy
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Praděd je nejvyšší horou Jeseníků, přesto je výlet na vrchol této hory mnohem jednodušší, než je tomu například u Lysé hory.

Cestu doporučujeme začít v obci Karlova Studánka, kam se můžete pohodlně dostat autem (k dispozici je zde velké parkoviště) nebo autobusem.

Z Karlovy Studánky se můžete vydat po zelené turistické značce, která vás zavede až na Ovčárnu. Část trasy bohužel vede po silnici, takže je nutné dávat pozor na ostatní provoz. Z Ovčárny na vrchol Pradědu vás pak sice také čeká silnice, tentokrát však bez dalšího provozu.

Cesta k vrcholu je opravdu nenáročná. Celkově vás na necelých 10 kilometrech čeká převýšení pouhých 700 m, tuto trasu tedy zvládne opravdu každý. Pokud byste si však i přes to nevěřili, můžete na Ovčárnu dojet autem a trasu si tím zkrátit.

Na vrcholu Pradědu vás čeká restaurace, ve které se můžete náležitě občerstvit a pokud budete mít štěstí, můžete zde narazit na některé sezónní speciality - např. na borůvkové hody. Kromě toho doporučujeme navštívit také rozhlednu, která je přístupná za drobný poplatek. Při dobrém počasí budete mít k dispozici nádherný výhled na celé okolí. Navíc, rozhlednu samotnou navštěvuje opravdu jen minimum turistů, takže budete mít dostatek času a prostoru si okolí Pradědu řádně prohlédnout.

Při cestě zpět se vydejte stejnou trasou až na Ovčárnu, z ní se však doporučujeme vydat po žluté turistické značce do Údolí Bílé Opavy, což je malebné údolí pojmenované po stejnojmenné říčce. Můžete se zde těšit na nádhernou přírodu, kterou člověk poznamenal jen minimálním zásahem v podobě vybudování této trasy.

Na tuto trasu doporučujeme kvalitnější obuv, protože cesta není v některých místech zrovna nejjednodušší, ale s trochou opatrnosti se dá zvládnout i s dětmi.

Pokud nevíte, co se sobotním odpolednem, výlet na Praděd a zpět přes Údolí Bílé Opavy můžeme vřele doporučit. Odměnou vám budou nejen kilometry v nohách, ale také nádherné přírodní scenérie CHKO Jeseníky. Pro představu přikládáme do galerie pár fotografií.

 

Mapa trasy:
https://mapy.cz/s/rapumaluza

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz