Tip na výlet: Zámecký areál Ctěnice

Tip na výlet: Zámecký areál Ctěnice
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Ačkoli se zámecký areál Ctěnice nachází v Praze, mnoho lidí o něm neví, což z něj dělá ideální místo nejen na víkendový výlet. Nasedněte na kolo nebo autobus a vydejte se s námi tento nádherný zámecký areál prozkoumat.

Doprava

Zámecký areál se nachází v bývalé osadě Ctěnice, která nyní spadá do katastru Prahy 9 - Vinoř. Přestože se stále nachází v Praze, dostat se sem pomocí MHD není zrovna jednoduché, jelikož zde míří pouze jedno autobusové spojení.

V tomto ohledu se rozhodně vyplatí využít aplikaci “Lítačka”, která vám pomůže najít nejlepší dopravní spojení.

Další možností, jak se do Ctěnic dostat, je využít některou z cyklostezek, které kolem zámku vedou.

Zámecký areál a zámecký park

Zámecký areál včetně parku je přístupný všem návštěvníkům zcela zdarma, vstupné se platí pouze při vstupu do objektů. Zámecký park doslova vybízí k návštěvě. V jeho nádherném a klidném prostředí snadno zapomenete na okolní stres a shon.

V areálu se pak rovněž nachází malá, ale velice příjemná kavárna. Svou návštěvu si tak můžete zpříjemnit dobrou kávou či nějakým malým občerstvením.

Už chápu, proč se zde místní vydávají tak často.

Zámek

Samotný zámek se skládá hned z několika samostatných expozic, které jsou přístupné v rámci jednoho vstupu. Některé expozice se pravidelně obměňují, jiné zůstávají. Mezi stálé expozice například patří:

  • Dějiny obce Vinoř
    Seznámíte se s dějinami zámku a přilehlé obce.
  • Expozice řemesel
    Velice poučná výstava, která vypráví dějiny různých cechů na českém území. S takto rozsáhlou výstavou na toto téma jsme se doposud ještě nikdy nesetkali a velice nás zaujala.
  • Železniční nádraží Praha - Těšnov
    Výstava vláčků, kterou si necháme na konec jako pomyslnou třešničku na dortu za dnešním článkem.

Zámek samotný není svou rozlohou nikterak velký, přesto si vyhraďte minimálně hodinu času na prohlídku výše zmíněných expozic. Expozice si procházíte sami bez průvodce, takže tempo je jen a jen na vás. Přestože průvodci zde působí spíše jako kontrola, je třeba je pochválit. Při naší návštěvě se nám věnovali nad rámec svých povinností a nejen, že nás některými expozicemi doslova provedli, ale také nám sdělili mnoho zajímavých informací z historie zámku a jeho okolí. U expozice řemesel nám pak pomohli pochopit význam cechů a veškeré informace dali do širších souvislostí.

Díky tomu byla pro nás celá prohlídka mnohem intenzivnější.

A to jsme ještě nevěděli, co nás čeká na závěr.

Výstava vláčků

V rámci zámeckého areálu Ctěnice se můžete rovněž podívat na funkční model zaniklého nádraží Praha - Těšnov, které fungovalo od roku 1875 a které patřilo mezi pravé železniční skvosty naší republiky. Konec nádraží se pak váže k roku 1985, kdy byla budova odstřelena kvůli stavbě Severojižní magistrály.

Během prohlídky vám obsluha zapne modely vláčků a vy tak uvidíte nádraží v plném provozu. Děti si vláčky rozhodně zamilují a dospělí mohou tiše závidět tuto práci snů.

Závěr

Zámek ve Ctěnicích sice nepatří mezi typicky turisty vyhledávaná místa, ale právě proto bych vám doporučil se sem vydat. Nebudete se zde muset tlačit mezi zástupy dalších lidí a přesto si užijete nádherný zámecký areál s dlouhou a zajímavou historií.

Po prohlídce si pak navíc můžete odpočinout v krásném zámeckém parku.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.