Müllerova vila - architektonický skvost první republiky

Müllerova vila - architektonický skvost první republiky
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Brněnská vila Tugendhat, ve které se doslova psaly dějiny, je typickým příkladem prvorepublikové architektury, za kterou se dodnes sjíždějí nejen zahraniční architekti a studenti umění, ale také běžní lidé a turisti. Věděli jste však, že v Praze naleznete hned dvě další vily ze stejného období, které rovněž patří mezi skvosty české architektury? Na jednu z nich se dnes spolu podíváme.

Müllerova vila

Vila, kterou si v letech 1928–1930 nechal postavit významný stavební podnikatel František Müller, patří ke skvostům světové moderní architektury. Autorem projektu byl světoznámý architekt a teoretik Adolf Loos ve spolupráci s architektem Karlem Lhotou. Adolf Loos zde vytvořil své vrcholné dílo, ve kterém se mu podařilo realizovat svůj prostorový plán – tzv. Raumplan.

Zdroj: Muzeum hlavního města Prahy

 

Müllerovu vilu aktuálně spravuje Muzeum hlavního města Prahy a musím vás upozornit, že fotky, které naleznete na webu rozhodně nevystihují reálnou podobu této vily. Při příjezdu nás vila ohromila svou velikostí, jinak se zdála vcelku obyčejná. To jsme však samozřejmě netušili, jaký architektonický skvost nás čeká uvnitř.

Prohlídka vily je komentovaná takže se dozvíte nejen veškeré důležité informace o vile, jejích vlastnících či architektovi Adolfu Loosovi, ale průvodce vám rovněž sdělí spoustu dalších zajímavostí ze života tamějších obyvatel. Během prohlídky budete mít možnost spatřit také veškeré moderní vymoženosti této vily a když si uvědomíte, že stavba byla vybudována v roce 1930, budete doslova žasnout.

Ano, jak už to tak bývá, ajťáka nejvíce zaujala technika.

I lajka však nejvíce zaujme a osloví architektonické pojetí celé vily. Vilu nelze dělit na jednotlivé místnosti či patra (což v tomto případě ani nejde), ale je potřeba ji vnímat jako celek. Na začátku budete žasnout nad zpracováním a zařízením jednotlivých místností, ale na konci prohlídky, až navštívíte celou vilu a dozvíte se všechny návaznosti, pak teprve pochopíte a oceníte kompletní záměr Adolfa Loose.

Více prozrazovat nebudeme. Pokud budete v Praze, rozhodně si vyčleňte hodinu času na prohlídku Müllerovy vily. Prohlídku je však nutné si zakoupit dopředu, popřípadě si ji alespoň zarezervovat. Vilu navštěvují nejen turisté, ale také studenti architektury z Česka i ze zahraničí, takže může být problém najít volný termín, jelikož velikost skupiny je maximálně 7 lidí.

Naším dalším turistickým cílem je pak Rothmayerova vila, která se nachází nedaleko od Müllerovy vily a která patří k významným památkám české meziválečné architektury.

 

Více informací o Müllerově vile se dočtete na stránkách Muzea hlavního města Prahy
www.muzeumprahy.cz

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.