TOP 10 míst, která doporučujeme v Bratislavě navštívit

TOP 10 míst, která doporučujeme v Bratislavě navštívit
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

Stejně jako jiná evropská hlavní města, také Bratislava nabízí turistům nespočet zajímavých míst vhodných k navštívení. Dnes vám ukážeme 10 míst, které nás zaujaly a které rozhodně nesmíte při své návštěvě Bratislavy vynechat.

Tip:
Pokud plánujete výlet do Bratislavy, doporučujeme se podívat na stránky Bratislava CARD, které přehledně a srozumitelně prezentují nejen výhody této turistické karty, ale především vám doporučí vhodná místa k navštívení, takže si můžete celou návštěvu dopředu perfektně naplánovat.

 

1. Bratislavský hrad a jeho zahrady

Na prohlídku hradu si vyčleňte alespoň 3 hodiny čistého času. Přestože je momentálně v “rekonstrukci”, i tak je návštěvníkům zpřístupněna velká část expozice ve všech patrech, a to včetně podzemí. Expozice jsou opravdu obsáhlé a provedou vás nejen historií hradu, ale také Bratislavy a Slovenska až do hluboké historie.


Po prohlídce Bratislavského hradu určitě zavítejte také do barokní zahrady, která se nese ve francouzském stylu a ve které můžete mimo jiné obdivovat i řadu soch s historickým významem.

Tip:
Druhou návštěvu hradu si naplánujte po setmění. Na jeho stěnu se každý večer promítají motivační hesla a citáty s přesahem do dnešní doby.

 

2. Hrad Devín

Kousek od Bratislavy se nachází zřícenina hradu Devín, kam se pohodlně dostanete pomocí MHD. Hrad Devín se tyčí nad soutokem Dunaje a Moravy a tvoří tak místní dominantu. Při příchodu vás ohromí, o jak velký objekt se vlastně jedná. Prostory bývalého hradu Devín byly zrekonstruovány a jsou k dispozici všem návštěvníkům. Z vrcholů bývalých věží budete mít skvělý výhled na široké okolí a dohlédnete dokonce až do Rakouska.

Tip:
Budete-li si chtít návštěvu Devínského hradu zpestřit, vydejte se pěší túrou na Sandberg.

 

3. Sandberg

Sandberg je pozůstatek mořského útesu, který se zde nacházel před 14 - 16 miliony let. Z hradu Devín se na Sandberg dostanete pohodlně po turistické trase. Trasa není nikterak náročná a zvládne ji opravdu každý. Odměnou vám bude pohodová procházka krásnou přírodou a nádherné výhledy do okolí.

 

4. Minizoo Devín

V podhradí Devínu se nachází sokolnická minizoo, ve které se můžete zblízka podívat na velké množství dravých ptáků. Za symbolické vstupné můžete místní zvířátka nejen nakrmit (to ocení především děti), ale pokud budete chtít, posadí vám některého z dravých ptáků na ruku. Odnesete si tak domů nezapomenutelný zážitek.

 

5. Hlavní náměstí

Hlavní náměstí je středem historického centra (Starého města) a nachází se zde nejen Muzeum města Bratislavy, ale také stará radnice, Napoleonův voják a spousta dalších věcí k obdivování.

Tip:
Hned vedle náměstí se nachází ikonická postava Čumila. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejfotografovanějších soch v Bratislavě, takže si ji rozhodně nenechte ujít.

 

6. Hviezdoslavovo náměstí

Spíše než náměstím, bych to nazval promenádou lemovanou stromořadím. Kromě velkého množství restaurací zde najdete také spoustu zajímavých soch (včetně např. pohádkáře Hanse Christiana Andersena), fontán a ambasád. Škoda, že ambasáda USA svým oplocením poměrně dost narušuje jednotný styl tohoto prostranství.

 

7. Starý most

Starý most je nejstarší dochovaný most v Bratislavě vedoucí přes řeku Dunaj. Doporučujeme se projít po náplavce a ze Starého mostu se pokochat výhledem na celou Bratislavu. Procházku pak můžete zakončit v místním pivovaru.

 

8. Dunajský pivovar

Název sice trochu napoví, ale dokud na vlastní oči neuvidíte lodní pivovar na Dunaji, neuvěříte. Pivo je zde dobré a kuchyně ještě lepší. Za nás doporučujeme ochutnat zejména luxusní vepřová žebírka se sladovou nebo pikantní glazurou. Jestli se ještě někdy do Bratislavy vrátíme, víme, kam budou směřovat naše kroky.

Poznámka:
Pokud máte obavy, že by vás mohla během návštěvy přepadnout “mořská” nemoc, nebojte, loď je pevně ukotvena a ani se nehne. Odměnou vám pak bude netradiční výhled na Bratislavský hrad.

 

9. Bratislavská zoo

Pokud jste stejní milovníci zoo jako my, určitě nesmíte vynechat ani místní zoologickou zahradu. Tato zoologická zahrada sice svou rozlohou nepatří mezi ty největší, ale rozhodně si najde své příznivce. Navíc je její součástí i oblíbený Dinopark, který byl však v době naší návštěvy uzavřen.

Zajímavost:
V této zoo mají zřejmě jen samé kriticky ohrožené druhy. Alespoň to tedy uvádějí na informačních tabulích u jednotlivých zvířat.

 

10. Kočičí kavárna Mačkafé klub

V této kočičí kavárně jsme strávili celé jedno deštivé odpoledne a kdyby nám to nebylo blbé, klidně bychom tam zůstali ještě déle. Kočky byly extrémně mazlivé a zvědavé, což u jiných kočičích kaváren nebývá zrovna zvykem. Tady nás kočky neustále oblažovaly svou přítomností a vyžadovaly mazlení. Co vám budu povídat, byli jsme prostě nadšení a určitě se zde zase někdy vrátíme.

Poznámka:
Nikdy kočky v kočičích kavárnách nekrmte. Ačkoli se mohou po šlehačce, toastech či Marlence vyloženě utlouct, často jim to způsobuje velké zažívací potíže.

 

 

U Bratislavy právem platí, že i kdybyste ji navštívili stokrát, stejně při další návštěvě narazíte na nová zajímavá místa vhodná k obdivování. Čas zde letí opravdu rychle, takže je dobré si připravit akční plán (i pro případ deštivého počasí) a seznam míst, která chcete navštívit. Jen pozor na některé zvláštnosti, které vás zde mohou čekat.

 

Obdivování Bratislavy zdar!

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.