6 věcí, které nás na Bratislavě (ne)příjemně překvapily

6 věcí, které nás na Bratislavě (ne)příjemně překvapily
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Ačkoli je Bratislava nádherné, historicky a architektonicky velice zajímavé město, mnoho Čechů se jí záměrně vyhýbá. Proč? Třeba proto, že se tu prostě necítí dobře. Tímto ožehavým tématem jsme se podrobněji zabývali v předchozím článku. Dnes se společně podíváme na pár věcí, které nás při naší návštěvě Bratislavy překvapily - ať už pozitivně či negativně.

1. Když Slovák dělá, že nerozumí Čechovi

To, že jsou vztahy mezi Čechy a Slováky i po tolika letech stále napnuté k prasknutí, jde nejvíce vidět právě na Bratislavě. Tam, kde vás ekonomicky potřebují (hotely, restaurace, kavárny…), rozumí všemu a mohou se upoklonkovat. Stačí však navštívit muzeum či městské informační centrum a budete mít problém i s těmi nejtriviálnějšími českými slovíčky (zítra/zajtra, pondělí/pondelok). Nedej Bože, když si ještě někde dovolíte pozdravit česky, to se s vámi při odchodu už nebudou bavit ani ty dveře.

2. Když česká piva Bratislavě (a celému Slovensku) vládnou

Kromě místních pivovarů se zde v hospodách překvapivě čepují hlavně česká piva - Plzeň a Kozel pak hrají naprostý prim. Přitom slovenská piva nejsou vůbec špatná. Navštívili jsme hned několik zdejších pivovarů a můžeme je vřele doporučit.

3. Honba za tradiční slovenskou kuchyní

Najít v Bratislavě restauraci s tradiční slovenskou kuchyní je asi tak stejně obtížné, jako zde najít hospodu, která čepuje slovenská piva. Po dlouhém pátrání jsme nakonec našli Kolibu v místním obchodním centru, která uspokojila naši touhu po slovenských specialitách. Upřímně, trochu mi to připomnělo návštěvu Berlína - tam jsme taky měli problém najít restauraci s tradiční německou kuchyní a nakonec jsme ji našli v místní pizzerii.

4. Muzejní podvod

V rámci Bratislava CARD jsme měli zdarma vstup do Muzea města Bratislavy, kde nás okamžitě zaujala expozice “Historie vinohradnictví a výroby vína na území města od starověku po 20. století”. Zní to zajímavě, že? A zajímavé to dokonce i bylo, dozvěděli jsme se třeba, že víno z Bratislavy se podávalo například i na Titaniku. Problém byl spíše v tom, že hlavní expozice týkající se vína měla jen tři malé místnosti a poté nás pracovníci muzea bez varování nasměrovali do vedlejší expozice historických interiérů, která měla tři celá patra. Tomu se tedy říká past na návštěvníky. Jdeš tam kvůli vína a skončíš v úplně jiné expozici.

5. Nekonečná expozice Bratislavského hradu

Bratislavský hrad, na který je vstupné jen srandovních 11 Euro (když ho srovnám například s cenou vstupu na Pražský hrad), nabízí v jednom jediném zrekonstruovaném křídle tolik expozic, že tam lehce strávíte celé dopoledne. Návštěvu doporučujeme spíše za nepříznivého počasí, kdy se potřebujete na pár hodin někam schovat.

6. Město dvou tváří

Bratislava se pyšní nejen nádhernými historickými památkami, ale také rozsáhlou moderní výstavbou, což z ní dělá město dvou tváří. Na jedné straně máte možnost obdivovat Bratislavský hrad a historické městské uličky, na straně druhé vás pak čekají ohromující výhledy na mrakodrapy a bratislavské UFO. Nutno podotknout, že to k sobě paradoxně velice dobře pasuje a každý si zde najde to své.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.