- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v Cestování
- Číst 3126 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Berlín a Postupim s CK Radynacestu.cz
Berlín vždy patřil mezi místa, která jsem chtěl alespoň jednou v životě navštívit. Přeci jen jsem o něm v hodinách němčiny mluvil tolikrát, vždy však pouze s teoretickými znalostmi. Díky CK Radynacestu se mi letos podařilo tento můj malý cestovatelský sen odškrtnout.
Stejně jako loni, i tento rok jsme se rozhodli, že si na můj svátek vyrazíme do zahraničí na malý prodloužený víkend. Loni jsme vyrazili poznat Orlí hnízdo, solné doly v Berchtesgadenu, jezero Königssee a Salzburg. Tento rok to na plné čáře vyhrál Berlín.
Dvanáct hodin v autobuse
Jelikož jsme nastupovali v Ostravě a po cestě do Berlína jsme se museli zastavit ještě v Olomouci, Brně, Praze a v Ústí nad Labem, trvala naše cesta něco málo přes dvanáct hodin. Pro někoho zcela jistě nemyslitelná představa, ale nutno podotknout, že jsme v Ostravě nastupovali již ve tři hodiny ráno, takže se nám valnou část cesty podařilo prospat.
Do Berlína jsme nakonec dorazili kolem třetí hodiny odpoledne, okamžitě jsme byli ubytováni a během půlhodiny jsme již byli nachystáni venku před hotelem poznávat krásy hlavního města Německa.
Prohlídka Berlína
Do centra Berlína jsme se vydali S-Bahnem (vlakem). Náš průvodce nás před nástupem zevrubně obeznámil s tím, jak místní městská hromadná doprava funguje, jak si koupit lístky a kdy a kde je označit. Dozvěděli jsme se například také to, že jízdenka je platná 2 hodiny od označení, ale pouze v jednom směru. Na cestu zpět budete potřebovat jízdenku novou, jinak riskujete pokutu ve výši 60 Euro.
Právě pro tyto cenné informace navštěvujeme vždy cizí města a země nejprve s průvodcem. Předcházíme tak problémům, které by mohly v cizí zemi nastat.
Na prohlídku Berlína jsme měli celkem den a půl a stihli jsme opravdu vše, co šlo. Je pravda, že některé památky jsme viděli jen z autobusu, když jsme kolem nich projížděli, ale vždy jsme na ně byli naším průvodcem řádně upozorněni. Většinu památek jsme ale samozřejmě viděli na vlastní oči a Berlín si prošli téměř jako místní. Nevynechali jsme žádnou z historicky důležitých památek, jako je např. Braniborská brána, Ostrov muzeí, televizní vysílací věž, jenž je dominantou města a především pak Berlínskou zeď (East Side Gallery) či Checkpoint Charlie. Díky průvodci jsme však poznali i zapadlejší čtvrti Berlína a vydali se například po stopách českého národa až do malebné čtvrti s názvem Český Rixdorf.
Celý Berlín je neodmyslitelně spojen nejen s 2. světovou válkou, ale hlavně s poválečným uspořádáním, které ovlivnilo vývoj celého Německa. Berlín byl během války mnohokrát bombardován a většina historických budov byla zničena. Město tak vybudovalo a ještě stále buduje spoustu replik původních budov. Největší vliv však mělo samotné rozdělení města na Západní (spojenecký) a Východní (sovětský) Berlín pomocí známé Berlínské zdi. Na první pohled je rozdíl poznat především v architektuře, jelikož sovětská zástavba vypadá téměř totožně jako Ostrava či havířovská Hlavní třída.
Tipy na místa, která v Berlíně stojí za navštívení Vám pak přineseme v samostatném článku.
Co se týče počasí, to nám bohužel zrovna moc nepřálo. První den jsme zmokli tak, že jsme si večer museli boty sušit fénem a přeháňky nás čekaly i další dva dny. Přesto jsme si výlet maximálně užili a jelikož zpoza mraků občas vysvitlo i slunce, podařilo se nám pořídit řadu velice zajímavých fotografií.
Stravování a Currywurst
Najít v centru města hospodu s typickou německou kuchyní je paradoxně docela velký problém. Berlín je kosmopolitní město a restaurace se zaměřují spíše na cizokrajné pokrmy - vede zde kuchyně italská, mexická, asijská, turecká aj. Německou kuchyni pak symbolizuje tradiční Currywurst, na který narazíte téměř v každém stánku, ale můžete si ho dát například také v leckteré lepší restauraci. Currywurst, typický pokrm, který si dnes můžete dát téměř po celém Německu, vznikl původně v Západním Berlíně a dá se říct, že se jednalo o jídlo vzniklé z nouze - autorka receptu doma neměla dostatek surovin a tak prostě zkombinovala vše, co doma našla.
Ubytování na Východě
Z ubytování ve východní části Berlína jsme radostí do vzduchu zrovna neskákali, jelikož když jsme se blížili na místo ubytování, byl zde silně cítit sovětský vliv. Člověk si zde připadal téměř jako v Ostravě - stejné paneláky, stejný styl zástavby atd. A to není zrovna to, co by člověk chtěl.
Hotel byl ale naštěstí hezký a relativně moderní. Říkám relativně, jelikož WiFi sice nabízel, ale reálná rychlost 0.2M byla naprosto nepoužitelná. Naštěstí jsme měli mobilní data, takže jsme využívali primárně je. V rámci ubytování jsme pak měli snídaně v ceně, ale na náš vkus byla nabídka trochu chudší. U dvoudenního výletu to samozřejmě nijak zvlášť nevadí, ale dlouhodobější pobyt si zde představit neumím.
Postupim
Berlín nebyl jediným hlavním městem, jenž jsme ten víkend navštívili. Dalším hlavním městem (hlavní město spolkové země Braniborsko) byla Postupim ležící jen kousek od Berlína. V Postupimi jsme nakonec strávili více jak půl dne.
O městě Postupimi a Postupimské konferenci pro Vás opět připravujeme samostatný článek.
Závěr
Poznávací zájezd do Berlína a Postupimi byl náročný nejen díky dlouhé cestě, ale také díky nepříznivému počasí, které ten víkend v Německu panovalo. Jak však říká jeden náš kamarád - zážitky nemusí být vždy pozitivní, hlavně že jsou intenzivní! A my si z Berlína spoustu intenzivních zážitků opravdu přivezli, takže svůj účel to splnilo. Již teď mohu říci, že se Berlín natrvalo vryl do našich srdcí a určitě se zde opět někdy vydáme. Tentokrát však po vlastní ose.
Z Ostravy existuje přímé vlakové spojení: Ostrava - Varšava - Berlín.
V Berlíně je stále spousta míst k objevení - my zde máme v plánu navštívit například obě místní zoologické zahrady.
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/cestovani/472-berlin-a-postupim-s-ck-radynacestu-cz#sigProIdf40842f265
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.