Na den do Salzburgu

Na den do Salzburgu

Poslední den našeho putování po Německu a Rakousku byl vyhrazen návštěvě Salzburgu. Přestože by se mohlo zdát, že času na prohlídku města musí být dostatek, opak byl pravdou a ze Salzburgu jsme okusili pouze malou část. I tak jsme si ale návštěvu tohoto krásného města maximálně užili.

Shodou okolností jsme do Salzburgu dorazili v den, kdy probíhaly tradiční městské slavnosti, takže zde spousta místních chodila v typických krojích. Muži měli více méně jednotný kroj, ale ženy dokázaly své kroje výrazně odlišit a “vyšperkovat” - kroje se tedy lišily nejen barvou, ale také výzdobou. 

Místní v krojích vypadali, jako by zde bylo příjemných 25 stupňů, což zrovna nekorespondovalo s proměnlivým a vcelku chladným zářijovým počasím. 

Díky těmto slavnostem bylo město zaplněno velkým množstvím rozličných stánků a nechyběla samozřejmě ani pouť s atrakcemi pro děti. My zde ochutnali například tradiční domácí kremroli, která se s těmi kupovanými rozhodně nedá srovnat. 

Město Salzburg doslova vybízí k procházkám. My jsme byli vybaveni offline mapami od Mapy.cz, takže jsme se ve městě rychle zorientovali a viděli jsme vše, co stálo za zhlédnutí. Níže vám přinášíme pár tipů na místa, která by vám neměla při toulkách Salzburgem uniknout.

Pevnost Hohensalzburg

Hlavní dominantou města Salzburg je hradní pevnost Hohensalzburg tyčící se vysoko nad městem. Nemusíte se však bát, k pevnosti se dá pohodlně vyjet obdobnou lanovkou, jako je ta na Petřín v Praze. Cestu lanovkou využívá většina turistů, my si k pevnosti samozřejmě vyšli raději pěšky.

Vstupné do pevnosti je necelých 10 Eur a na prohlídku je potřeba si vyčlenit hned několik hodin. Pevnost je opravdu rozlehlá a je z ní krásný výhled na celý Salzburg a přilehlé okolí.


 

Zámek Mirabell a jeho zahrady

Kousek od historického centra města se nachází zámek Mirabell, který Vás zaujme především svými nádhernými květinovými zahradami. I zde je potřeba si vyčlenit velké množství času, jelikož zahrady přímo vybízejí k dlouhému obdivování a lenošení na místních lavičkách. 


 

Rodný dům W. A. Mozarta

To, že Wolfgang Amadeus Mozart pocházel ze Salzburgu, ví dnes zřejmě úplně každý, ale kdyby náhodou ne, upozorní vás na to všudypřítomné Mozartovy kuličky. I proto byste neměli rodiště tohoto hudebního génia vynechat.

Obecně platí, že Salzburg je hlavní město hudby a pokud budete mít štěstí, tak vám zvonkohra na střeše salzburského muzea zahraje některou ze slavných Mozartových melodií.


 

Kostely

V historickém centru města se na ani ne kilometru čtverečním nacházejí hned čtyři velké (řekněme spíše obrovské) kostely, které rozhodně nemůžete minout. V neděli nám však průvodce doporučil návštěvu kostelů vynechat - většina místních je věřící a nelíbí se jim, když turisté narušují bohoslužby.


 

Petersfriedhof

V Salzburgu se nachází také historický hřbitov “Petersfriedhof”, který lze přirovnat ke hřbitovu na Vyšehradě. Jestli se budete toulat salzburským Starým městem, určitě jej nesmíte vynechat.


 

Kapucínský klášter

Na druhém břehu Salzburgu se tyčí kapucínský klášter, který vás zaujme především rozlehlým parkem, jenž jej obklopuje. Ideální cíl pro nedělní procházku.


 

Salzburg toho samozřejmě nabízí mnohem víc, my jsme zde zmínili jen ta nejdůležitější místa, která byste při jeho návštěvě neměli vynechat. Je zřejmé, že nám i tak spousta míst unikla - jeden den je na návštěvu Salzburgu opravdu málo, ale stále je lepší poznat to málo, než nepoznat vůbec. Krom toho, kdo říká, že se zde v budoucnu nemůžete vrátit?

Věřím, že návštěvou Salzburgu uděláte radost nejen sobě, ale také svým blízkým. My cestovali (jako již mnohokrát) s ČSAD Havířov a.s. a opět jsme byli velice spokojeni. 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz