Švihák rožnovský - ohlédnutí za prvním ročníkem

Švihák rožnovský - ohlédnutí za prvním ročníkem
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Dne 14. 9. 2019 proběhl první ročník turistické akce s názvem Švihák rožnovský, což je mladší sourozenec , kterého se účastníme pravidelně každý rok. Je tedy jasné, že ani Šviháka jsme letos nemohli vynechat. 

Švihák rožnovský

Švihák rožnovský při svém prvním ročníku nabídl hned 13 tras s jedním společným cílem, a to (jak už název napovídá) v Rožnově pod Radhoštěm. Osm tras bylo turistických a lišily se svou náročností, dvě trasy byly určeny pro cyklisty, dvě trasy pro rodiče s kočárky a jedna trasa pak pro koloběžky. Každý si tedy mohl vybrat takovou trasu, která mu bude nejvíce vyhovovat.

Oproti Štramberskému Jasoňovi byly trasy o trochu náročnější. Nejkratší turistická trasa měřila 16 kilometrů a vedla přes Velký Javorník, což není zrovna jednoduchý výšlap (jak jsme jej před dvěma roky zdolávali poprvé si můžete přečíst v ).

naproti tomu nabízí také krátké nenáročné turistické trasy od 7 kilometrů výše. 

Naše trasa: Z Frenštátu p. R. přes Velký Javorník (16 km)

U Štramberského Jasoně jsme každoročně volili trasu z Frýdku-Místku přes Hukvaldy a Frenštát pod Radhoštěm, která měřila něco kolem 32 km. Jelikož jsme to však měli v září v práci oba trochu náročnější a trasa z Frýdku-Místku je až do Frenštátu pod Radhoštěm prakticky totožná s trasou ze Štramberského Jasoně, rozhodli jsme se letos pro trasu kratší.

Oproti našemu prvnímu výstupu na Velký Javorník nás trasa provedla kolem skokanských můstků, u kterých nás čekala první výzva v podobě 428 schodů, které bylo samozřejmě potřeba zdolat.

Schody byly vražedné, ale nezastavily nás a nakonec jsme je zdolali v rekordním čase.

Schody však nebyly tím nejhorším stoupáním, které nás na trase čekalo. Ještě nám zbývalo zdolat stoupání k samotnému vrcholu Velkého Javorníku, jenž nám dělal minule takové potíže. Ani tentokrát pro nás nebylo zdolání vrcholu nikterak jednoduché. Pracovní léto se na nás prostě podepsalo.

Na vrcholu Velkého Javorníku nás samozřejmě v rámci pochodu ještě čekalo vyjít pár schodů až na vrchol rozhledny, což byla překvapivě nečekaná hračka.

Cesta z vrcholu Velkého Javorníku byla již relativně pohodovou procházkou. Místní lesy zřejmě také napadl kůrovec, takže zde byly lány vysekaných lesů, jenž chvílemi připomínaly měsíční krajinu. 

Do cíle za 3 hodiny a 2 minuty

(přesnost nadevše)

Přestože námi zvolená trasa nepatřila mezi ty nejjednodušší, pouze mezi nejkratší, dokázali jsme ji zdolat za pouhé 3 hodiny a 2 minuty. Medaile z prvního ročníku a skvělý pocit byly pro nás zaslouženou odměnou.

Díky faktu, že se jednalo o první ročník, se pochodu zúčastnilo “pouze” 1082 lidí, což mělo samozřejmě své výhody. Mezi ty hlavní patřilo to, že jsme nešli namačkáni ve skupinkách, jako v případě Jasoně, což bylo mnohem pohodlnější a člověk si tak mohl jít svým vlastním tempem.

Já osobně jsem si pak nejvíce užil samotný cíl, ve kterém mi byla nejen nasazena pamětní medaile, ale také jsem byl vyfocen jako nějaká sportovní superstar. Opravdu skvělý a nezapomenutelný pocit na konci náročného pochodu. 

Další ročníky Rožnovského Šviháka

Z celého srdce doufáme, že se můžeme těšit také na další ročníky Šviháka rožnovského.  pro nás otevírá letní turistickou sezónu a Švihák rožnovský tuto sezónu pomyslně uzavírá. Společně tak utvářejí geniální turistický projekt, jenž v ČR nemá obdoby.

Organizátoři obou pochodů s námi mohou počítat i v případě dalších ročníků.

V cíli. A co dál?

Pokud Vám po pochodu zbydou síly, nic Vám nebrání v návštěvě či pivovaru s pivními lázněmi. Na rožnovském náměstí Vás pak čeká pamětní medaile v nadživotní velikosti, u které se můžete vyfotit.

Švihák rožnovský má oproti Štramberskému Jasoňovi jednu obrovskou výhodu, a to v dopravní dostupnosti. Dostat se ze Štramberku zpět do Frýdku-Místku či do Ostravy není zas až tak úplně jednoduché. Oproti tomu z Rožnova pod Radhoštěm jezdí přímé autobusové spoje až do Ostravy, takže není žádný problém dostat se po náročném výkonu zpět domů. 

Organizátorům děkujeme za skvělou podzimní turistickou akci a těšíme se na další ročníky. 


Soutěžím s Mall.cz

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.