Tip na výlet: Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašská dědina

Tip na výlet: Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašská dědina

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je pravidelným cílem nejen mnoha turistů, ale také školních výletů. Všechny tři expozice je pak samozřejmě možné projít za jeden den, ale určitě si to neužijete tolik, jako když si vyhradíte čas jen na jednu z nich. Valašskou dědinu jsem doposud navštívil pouze jednou se školou a je potřeba říct, že mě to vůbec nebavilo (stejně jako žáky a studenty, které jsme tam potkali při naší poslední návštěvě). Na některé věci musí člověk zřejmě nejdříve dospět.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je nejucelenějším komplexem historických staveb, který jsme doposud navštívili. Navíc, díky svému příhodnému umístění v přírodní scenérii Beskyd si můžete velice snadno utvořit představu, jak se tehdy vlastně žilo.

Skanzen je rozdělen do tří samostatných částí:

  • Dřevěné městečko
  • Mlýnská dolina
  • Valašská dědina

Valašská dědina

Jak jsem již uvedl na začátku, Valašská dědina je často opomíjenou částí skanzenu. Ani my samozřejmě nejsme výjimkou, Rožnov a skanzen jsme navštívili již několikrát, ale do Valašské dědiny jsme se vydali až nyní. O to více jsme si však tuto návštěvu užili. Možná taky proto, že nám vyšlo nádherné počasí.

Abyste se dostali do Valašské dědiny, musíte nejprve vyjít malý kopeček. Na jeho začátku je zpřístupněna budova s expozicí, ve které se srovnává tehdejší a současný způsob života, včetně malé ukázky toho, jak dnešní společnost zbytečně plýtvá všemi dostupnými zdroji.

Valašskou dědinu si můžete projít zcela dle svých představ, my se však drželi doporučené trasy, která nás provedla všemi staveními, které jsou zde k vidění. Každé stavení má svůj původ a historii, vše se dočtete na plaketě u dveří. Téměř všechny budovy jsou v současné době zpřístupněny, takže můžete směle nahlédnout do života našich předků.

Přibližně uprostřed dědiny se nachází dobová restaurace s nabídkou místních pokrmů a obsluhou v krojích. To jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít, takže jsme se zde rozhodli poobědvat. Lea ochutnala tradiční jehněčí guláš, já si zase pochutnal na domácích borůvkových knedlících.

Kromě dobových budov zde naleznete také farmu s domácími zvířaty. Potkáte zde nejen králíky a slepice, ale také krávy nebo kozla (toho jsme pozorovali raději z povzdálí, vypadal docela nebezpečně).

Jurkovičova rozhledna

Prošli jste celou Valašskou dědinu a nevíte co dál? V tom případě je pro Vás ideálním cílem Jurkovičova rozhledna. Můžete k ní dojít přímo z Valašské dědiny nebo od parkoviště u skanzenu. Cesta lesem k rozhledně trvá zhruba 30 minut a odměnou Vám bude nádherná dřevěná rozhledna s výhledem na Rožnov a Beskydy. Malé upozornění na závěr - vstup na rozhlednu je zpoplatněn.

Závěr

Jako dítě jsem rozhodně nedokázal ocenit krásu tohoto skanzenu - byl to prostě povinný školní výlet a mým cílem bylo ho co nejrychleji přetrpět. V dospělosti si naopak těchto výletů cením mnohem víc, také proto jsme s Leou tento skanzen navštívili již několikrát. Teď jen lituji, že jsme s návštěvou Valašské dědiny tak otáleli, je to nádherný výlet.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz