Recenze kokosových vod - 2. díl
Když jsem minulý rok sepisovala svou první hromadnou recenzi kokosových vod, netušila jsem, jak velký bude mít nakonec úspěch. Jedná se o jeden z nejčtenějších a nejvyhledávanějších článků na našem blogu vůbec a protože výrobců kokosových vod každým rokem přibývá, rozhodla jsem se, že pro Vás otestuji pár dalších značek.
Poznámka: Produkty značky Mladý kokos mi byly poskytnuty k recenzi ZDARMA. V rámci lepší orientace je před těmito produkty rovněž umístěna ikona
Cocomas ORI kokosová voda (500 ml, zdravá výživa, 63 kč):
1 ml = 0,126 kč/1 l = 126 kč
Země původu: Indonésie
Složení: čerstvá kokosová voda, regulátor kyselosti (kyselina citrónová)
Chuťově je velice příjemná, není moc sladká a má lehkou zelenou "pachuť". Díky většímu balení je ideální na doplnění elektrolytů po fyzické zátěži. Ve složení mi vadí přidaná kyselina citronová, která zde funguje jako regulátor kyselosti a konzervant. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby byla získána přirozenou cestou z ovoce, čemuž však nevěřím, protože je levnější ji vyrobit chemicky.
Koh Libre 100% kokosová voda (250 ml, zdravá výživa, 50 kč):
1 ml = 0,2 kč/1 l = 200 kč
Země původu: Vietnam
Složení: 100% kokosová voda z mladých kokosových ořechů
Jako jedna z mála je tato kokosová voda balena ve skle. Po otevření má zvláštní kyselou vůni - něco jako když otevřete zavařovačku kyselých okurek. Co se týče chuti, nějak nevím, co si o ní myslet. Na obalu i oficiálních webových stránkách se dočtete, že se jedná o 100% čistou kokosovou vodu získávanou z mladých vietnamských kokosů, které jsou prý výrazně sladší než kokosy z jiných koutů světa, což se také odráží na výsledné chuti této kokosové vody. Neměla by být uměle doslazovaná ani vyráběna z koncentrátu. No nevím. Už jsem za svůj život pár druhů kokosových vod vypila a jediná, která by se dala přirovnat k této, byla uměle doslazená limonáda s trochou kokosové vody. Tato voda je prostě extrémně sladká a já si nemůžu pomoct, ale cítím z ní bílý cukr. Kromě toho má velice intenzivní kokosovou chuť, což se mi do té doby stalo pouze u čerstvě otevřeného mladého kokosového ořechu. Díky své extrémní sladkosti rovněž neuhasí žízeň tak dobře jako jiné kokosové vody a nemohu ji tudíž doporučit jako rehydratační nápoj po sportovním výkonu či jiné fyzické aktivitě. Přesto věřím, že si své příznivce najde - zejména v řadách těch, kterým běžná kokosová voda nechutná.
Goya 100% kokosová voda (330 ml, Tesco, 50 kč):
1 ml = 0,15 kč/1 l = 150 kč
Země původu: Vietnam
Složení: kokosová voda ze zelených kokosových ořechů (100 %)
Zřejmě nejslabší voda celého testování. Má velice zvláštní chuť a vůni - a rozhodně ne příjemnou. Cítím z ní buď nějakou chemii nebo plast, nevím k čemu jinému to přirovnat. Krom toho mi vadí, že víčko po otevření netěsní, takže si ji nemůžete vzít s sebou ven.
Goya kokosová voda s mangem (500 ml, Tesco, 70 kč):
1 ml = 0,14 kč/1 l = 140 kč
Země původu: Vietnam
Složení: kokosová voda ze zelených ořechů (95 %), šťáva z manga (5 %)
Oproti výrobku výše je tato kokosová voda opravdu vynikající a určitě si ji někdy pořídím znovu. Voní jako čerstvě rozkrojené zralé mango a má velice výraznou ovocnou chuť. Rovněž oceňuji větší balení, protože se po ní okamžitě zapráší.
Goya kokosová voda s dužinou (350 ml, Tesco, 45 kč):
1 ml = 0,13 kč/1 l = 130 kč
Země původu: Thajsko
Složení: kokosová voda ze zelených ořechů (80 %), voda, cukr (5,5 %), kokosová dužina (4 %), regulátor kyselosti: kyselina citrónová (E 330)
Vedle krabicových se dá v Tescu sehnat také tato varianta v plechu, bohužel se ale nejedná o 100% kokosovou vodu. Označila bych ji spíše jako sladkou limonádu s trochou kokosové vody, takže doporučuji před nákupem řádně prostudovat složení, jinak budete nemile překvapeni.
Cocomax 100% kokosová voda (500 ml, Biosféra, 49 kč):
1 ml = 0,098 kč/1 l = 98 kč
Země původu: Thajsko
Složení: 100% kokosová voda
Abych řekla pravdu, podle obalu a ceny jsem toho od ní zrovna moc nečekala a možná právě proto mě velice příjemně překvapila. Má lehce nasládlou chuť a vůní mi připomíná čerstvý mladý kokos z Tesca, o kterém bude řeč níže. Poměr cena vs. kvalita je tedy podle mého názoru opravdu super.
Tropic Fruits královská kokosová voda (300 ml, Biosféra, od 67 kč):
1 ml = 0,223 kč/1 l = 223 kč
Země původu: Srí Lanka
Složení: královská kokosová voda, cukr ke standardizaci produktu (<1 %), vitamin C
Na tuto kokosovou vodu jsem se těšila ze všech úplně nejvíc, protože se jako jediná získává z kokosových ořechů, které rostou na Srí Lance. Díky svému původu je tato voda opravdu nejméně sladká a má výraznou, řekla bych až ovocně-nakyslou chuť (přirovnala bych ji ke zředěnému ananasovému džusu). Díky tomu, že není vůbec sladká a je naopak mírně nakyslá, dokáže skvěle osvěžit i v horkých letních dnech nebo po větší fyzické zátěži. Jediné, co mi na ní vadí, je fakt, že se zřejmě nejedná o 100% kokosovou vodu. Všude se dočtete, že je tato kokosová voda 100% přírodní, což ale samozřejmě není to samé a dohledat složení je téměř nadlidský výkon. Nakonec jsem složení objevila na lahvi vyvedené maličkým písmem v angličtině, ale nějak nevím, co si o něm myslet. Na oficiálních stránkách se výrobce honosí tím, že tato voda není nijak ředěna ani upravována, ale já mám trochu jiné informace. Názor si na to musí udělat každý sám - podle mne tedy přírodní je, ale je do ní přidáno malé množství cukru a 100 % DDD vitaminu C.
Cocofuel (500 ml, Kaufland, 55 kč):
1 ml = 0,11 kč/1 l = 111 kč
Země původu: Malajsie
Složení: kokosová voda 98,3 %, fruktóza, antioxidant (kyselina L-askorbová)
Pokud si říkáte, že by zde tato kokosová voda neměla vůbec být, protože jsem Vám ji představila již v minulé recenzi, máte v podstatě pravdu, ale jak už to tak bývá, věci se mění a většinou ne k lepšímu. Na základě minulého testování se stala kokosová voda Cocofuel mým velkým oblíbencem - v poměru ceny a kvality suverénně porazila všechny ostatní, běžně dostupné kokosové vody. Na konci minulého roku však došlo k jejímu stažení z prodeje a byla nějakou dobu nedostupná. Do Kauflandu moc často nechodím, takže nevím, jak dlouho je v nabídce toto menší balení, ale pohled na složení mě utvrdil v tom, že nezměnili pouze obal. Původní kokosová voda Cocofuel byla 100%, tato nová je již doslazena fruktózou a je do ní přidaný vitamin C. Chuť samozřejmě také prošla změnou - původní voda byla opravdu vynikající a skvěle osvěžila po náročném dni, nová má naproti tomu zvláštní sladko-kyselou pachuť (to je taky nápad dávat do kokosové vody fruktózu!) a nemůžu si pomoct, ale cítím v ní chemii (trochu, ale přece). Vtipné rovněž je, že je tato zmenšená a upravená varianta v přepočtu ještě o něco dražší, než ta původní. Za mě tedy zklamání roku a rozhodně nedoporučuji!
Kromě kokosových vod v krabicích či ve skle se u nás dají sehnat také čerstvé zelené kokosové ořechy. Jejich nespornou výhodou je zachování všech důležitých živin a minerálních látek, takže se jedná o opravdu "živou" kokosovou vodu. Další výhodou je pak také snadná ekologická odbouratelnost (pokud se tedy nerozhodnete kokosové skořápky využít nějak jinak).
Mladý kokos NAM HOM (1 ks, Mladý kokos, od 86 kč):
Země původu: Thajsko
Pokud Vám balené kokosové vody nechutnají, zkuste vodu přímo z mladého kokosu. Sice se do něj hůře dostává, ale ten zážitek stojí rozhodně za to! Voda z kokosů NAM HOM je navíc extrémně sladká a má výraznou kokosovou chuť a vůni. Kromě kokosové vody pak můžete zužitkovat také tzv. kokosové "maso", které se hodí např. do polévek, omáček či ovocných smoothies. Zaručuji Vám, že si tento ořech zamilujete natolik, že vodu v krabičkách rádi přenecháte někomu jinému.
Titbit Mladý kokos (1 ks, Tesco, 70 kč):
Země původu: Thajsko
Oproti výše zmíněnému se tento kokos podstatně hůře "otevíral" - rozhodně to není nic pro slabé ženy. Po přičichnutí je z něj cítit pouze ona typická "zelená" vůně. Co se týče chuti, je rozhodně méně sladký než jeho kolega výše, ale stále se to s klasickou balenou kokosovou vodou nedá vůbec srovnat.
Naprostým unikátem mezi kokosovými vodami je pak RAW čerstvá kokosová voda od značky Mladý kokos. Jako jediná neprochází při své výrobě tlakem ani vysokou teplotou, takže si zachovává všechny vlastnosti čerstvých kokosových ořechů. Ideální alternativa pro vyznavače živé stravy či pro všechny, kterým záleží na kvalitě a zpracování toho, co jedí.
Mladý kokos RAW kokosová voda v láhvi (235 ml, Mladý kokos, od 63 kč):
1 ml = 0,268 kč/1 l = 268 kč
Země původu: Thajsko
Složení: kokosová voda
Tato RAW kokosová voda je při své výrobě ošetřena nanofiltrací, která zajišťuje její bakteriální nezávadnost. Uchovává se buď v lednici, kde má trvanlivost 10 dní a nebo v mrazáku, kde Vám vydrží až půl roku. Chuť i všechny důležité živiny by tedy měly zůstat zachovány.
Abych byla zcela upřímná, mne tahle "upgradovaná" varianta dvakrát neoslovila. Pominu-li fakt, že mi první várka přišla lehce zkažená (divně zatuchle voněla a po prvním loknutí jsem ji musela vylít), na čerstvě otevřený kokos to prostě nemá. Není vyloženě špatná, ale chuťově je dle mého názoru úplně jiná a člověk si na ní musí nejprve zvyknout (navíc, pokud Vám nechutnala už obyčejná kokosová voda z tetrapaku, tahle Vás zřejmě taky neohromí). Kromě toho mi vadí, že se musí uchovávat v lednici či v mrazáku, protože na to nemám dostatečné skladovací prostory.
No a jelikož jsem pro Vás tento článek připravovala delší dobu, stihla jsem před jeho uveřejněním otestovat ještě jednu RAW kokosovou vodu, která se dá sehnat např. v Albertu (nutno však podotknout, že jsem ji viděla pouze v Praze).
Giraffe RAW Coco Water (250 ml, Albert, cca 50 kč):
1 ml = 0,2 kč/1 l = 200 kč
Země původu: Thajsko (ale vyrobeno v Holandsku!)
Složení: čerstvá kokosová voda 100 %
Mělo by se jednat o RAW veganskou kokosovou vodu, která je při své výrobě ošetřena pouze paskalizací (vysokým tlakem) a neměla by být pasterizována. Po otevření není téměř vůbec cítit, má jen lehký náznak citronové vůně. Chuťově bych ji přirovnala k slabší a méně aromatické variantě RAW kokosové vody, kterou jsem Vám představila výše, navíc s divným citrusovým dozvukem. Dala se vypít, ale znovu si ji už určitě nepořídím.
Vyhodnocení:
Z dnešního testování bych ráda vyzdvihla celkem tři produkty. Největší zážitek byl rozhodně čerstvý kokos NAM HOM, který zcela změnil můj pohled na kokosové vody a už teď se těším, až si jich objednám celou bednu. Z běžně dostupných kokosových vod mě nejvíce zaujala čistá kokosová voda Cocomax, která je chuťově hodně podobná právě čerstvému kokosu a cenově Vás také nezruinuje. Mým posledním oblíbencem je pak kokosová voda Goya s mangovou šťávou, kterou si kupuji opakovaně už několik měsíců. Naopak obrovským zklamáním je pro mne nový přebal kokosové vody Cocofuel, a to především proto, že jsem Vám ji minule tak vášnivě doporučovala. Z toho plyne ponaučení, že by měl být člověk neustále ve střehu.
Jaký vztah máte ke kokosovým vodám Vy? Chutnají Vám a nebo se naopak řadíte mezi ty, kteří nechápou, co na nich ostatní vlastně vidí? A už jste někdy ochutnali vodu z čerstvě otevřeného zeleného kokosu?
Přečtěte si také:
Hromadná recenze kokosových vod
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/raj-gastrosexualu/214-recenze-kokosovych-vod-2-dil/amp#sigProIdc095cd8a68
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.