Hromadná recenze rostlinných dezertů

Doufám, že Vám mé testování jednotlivých druhů potravinářských výrobků chybělo, protože si dnes dáme další hromadnou recenzi, tentokrát na téma rostlinné jogurty a dezerty. Všechny níže zmiňované výrobky jsem zakoupila u nás ve zdravé výživě či v supermarketu, ale existuje jich samozřejmě ještě mnohem víc.

V poslední době se vyrojilo velké množství negativních tvrzení o účincích nefermentovaných sójových výrobků na lidské zdraví. Já osobně se do podobných diskusí pouštět nechci, zhodnotíme si tedy pouze chuťovou stránku věci, případné riziko si musí každý uvážit sám. Můj osobní názor je takový, že se v dnešní době falšuje řada studií nejen v potravinářském, ale i ve farmaceutickém průmyslu, takže se řídím heslem "všeho s mírou". Pravdou ale je, že je sója nedílnou součástí jídelníčku veganů, vegetariánů a lidí, kteří z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí jíst mléčné výrobky. Pokud tedy do podobné skupiny spadáte a máte jí v jídelníčku nadbytek, určitě by stálo za zvážení prozkoumat i jiné možnosti. O bezlaktózových mléčných výrobcích jste si už mohli přečíst ZDE, rostlinným pomazánkám jsem se pak věnovala TADY.

Ještě bych Vám ráda řekla něco o tom, jak takové testování v mém podání probíhá. Nejprve si tedy vymyslím téma pro článek, následně sepíšu úvod a pomalu začínám obcházet obchody. Postupně schraňuji již nakoupené produkty a když jich mám dostatečné množství, pustím se do vlastního testování. Testuji většinou v co nejkratším časovém intervalu, tzn. jeden produkt za jeden až dva dny a ihned po otestování sepisuji své dojmy z daného produktu. Díky tomuto postupu si můžete přečíst opravdu ucelenou recenzi s aktuálním názorem v daném čase.

Dnes si spolu posvítíme převážně na sójové, rýžové a ovesné dezerty. Celkem jsem pro dnešní testování sehnala 17 rostlinných dezertů či jogurtů - 12 sójových, 3 rýžové a 2 ovesné.

Joya Soya - Jahoda:

150 g, Billa, cca 26 Kč

Chuťově velice dobrý sójový dezert. Zprvu jde cítit ona typická sójová pachuť, ale po dvou, třech lžičkách zmizí a Vy si na ni ani nevzpomenete. Je docela dost návykový, chuťově a vzhledově bych ho přirovnala k rozteklému jahodovému nanuku Mrož (navíc s kousky jahod). Mile mě překvapilo, že se jedná o zakysaný výrobek, takže v něm najdete jogurtové kultury. Sama od sebe jsem si ho koupila už několikrát a dostal se např. i do mých FOOD oblíbenců, což mluví myslím za vše.

Složení: sójový základ 77 % (voda, sójové boby 11 %), jahody 13,2 %, cukr, kukuřičný škrob, koncentrát šťávy z aronie, zahušťovadlo (pektin), citronová šťáva z koncentrátu, jedlá sůl, jogurtová kultura

ALA sójový dezert ovocný - borůvka (fa. Provita):

135 g, zdravá výživa, cca 10 Kč

Na první přičichnutí tento dezert opravdu nádherně a realisticky voní - přirovnala bych ho k čerstvým borůvkám. Chuťově je také moc dobrý. Ze začátku je zde sice opět cítit ona typická sójová pachuť, ale ta po dvou lžičkách nenávratně zmizí. Je dost sladký, konzistencí řidší a chutná opravdu po borůvkách. V dezertu jsou rovněž patrné malé kousky borůvek. No a přestože je barvou temně fialový, nemusíte se vůbec bát vzít si ho do práce, nebarví totiž zuby. Pokud jste tedy milovníkem borůvek, určitě jej vyzkoušejte - lépe chutnající borůvkový "jogurt" jen tak neseženete.

Složení: voda, sójové boby 7,5 %, řepkový olej, ovocný podíl 7 % (borůvka), glukóza, cukr, kukuřičný škrob, koncentrát z mrkve a červené řepy

Sojade bifidus BIO - borůvka:

125 g, zdravá výživa, cca 27 Kč

Tento jogurt hezky borůvkově voní, ale rozhodně méně výrazně než předchozí dezert od značky ALA. Jsou v něm větší kousky borůvek a celkově mi přijde víc hustý než jiné sójové dezerty, které jsem do této chvíle ochutnala. Osobně mi vadí, že jsou v jogurtu malé hrudky, které jsou zřejmě dány tím, že se jedná o zakysaný výrobek. Na první ochutnání je zde zase patrná ona sójová pachuť, která však s dalším soustem zmizí. Začínám mít nepříjemný pocit, že se bude vyskytovat u všech sójových dezertů. Není vyloženě špatný a pokud bych chtěla něčím doplnit probiotika, ráda po něm sáhnu, ale předchozí borůvkový dezert mi prostě chutnal víc (a navíc je podstatně levnější).

Složení: sójový nápoj (přírodní pramenitá voda, sójové boby), třtinový cukr, pšeničný sirup (bez lepku), přírodní borůvkové aroma, zahušťovadlo (pektin, karubin, citronan vápenatý), tapiokový škrob, živé kultury Bifidus a Lactobacillus acidophilus

Provamel Organic BIO dezert sójový - broskev/mango:

125 g, zdravá výživa, cca 17 Kč

Tento jogurt opravdu nádherně voní, trochu mi připomíná vůni " Tutti-Frutti. Co se týče chuti, zase je zde na začátku ona sójová pachuť, ale ta opět po dvou lžičkách zmizí a zůstane jen ovocná chuť (tu bych pak charakterizovala spíše jako broskvovo-meruňkovou, mango bych v ní hledala těžko). V dezertu jsou opět větší kousky ovoce, takže se hodí i jako menší svačinka. Konzistence je krémová, ani hustá ani vyloženě řídká.

Složení: nenalezeno (u nás ve zdravé výživě ho rozpočítávají, běžně se prodává v balení po čtyřech, složení je tedy zřejmě pouze na papírové krabičce a na internetu jsem ho nenašla)

Provamel Organic BIO dezert sójový - višeň:

125 g, zdravá výživa, cca 17 Kč

Višňové produkty mám celkem ráda, ale tento dezert mi zrovna moc nechutnal. Je v něm poměrně dost cítit ona všeobecně známá sójová pachuť a na rozdíl od jiných dezertů se v něm drží od začátku až do konce. Líbí se mi, že dezert obsahuje velké kousky ovoce. Naopak mi vadí, že dezert divně hrudkovatí.

Složení (z internetu): voda, loupané sójové boby 7,3 %, třtinový cukr, višeň 5,7 %, tapiokový sirup, šťáva višňová z koncentrátu 1,5 %, šťáva z červené řepy z koncentrátu, stabilizátor (pektin), tapiokový škrob, přírodní aroma, mořská sůl, regulátor kyselosti (kyselina citronová), Bifidobakterium, jogurtové kultury (S. thermophilus, L. bulgarius)

Kalma ovesný dezert s příchutí vanilky:

150 g, zdravá výživa, cca 12 Kč

Tak tohle mě tedy vůbec neoslovilo. Dezert voní docela hezky, tak nějak ovesno-vanilkově, ale co se týče chuti, je to katastrofa. Takhle nějak v minulosti chutnaly sójové dezerty a proto jsem je také odmítala jíst. O to víc mě tedy překvapilo, jaký udělali výrobci v průběhu let pokrok. Konzistence tohoto dezertu je hutnější, řekla bych až "slizovitá", ale na zuby se naštěstí nelepí. Jak už jsem řekla výše, chutná to jako na jemno nasekané vločky zalité sójovým vanilkovým mlékem a zahuštěné škrobem. Jedinou výhodu tedy vidím v tom, že je ho poměrně velké množství za opravdu slušnou cenu.

Složení: pitná voda, oligofruktóza, zahušťovadla (tapiokový a kukuřičný škrob, agar, karubin), oves 3 %, řepkový olej, sladidla (erythritol, steviol-glykosid), aroma, sůl, barvivo (betakaroten, riboflavin), vápník, vitamin B12

Kalma ovesný dezert čokoláda:

150 g, zdravá výživa, cca 12 Kč

Na rovinu říkám, že se mi do testování této příchutě vůbec nechtělo a musela jsem se k tomu vyloženě přinutit. Platí zde tedy to samé, co u vanilkové varianty (táhne se, divně voní a moc mi nechutná). Za sebe rozhodně nedoporučuji, pokud si nechcete zkazit chuť.

Složení: pitná voda, oligofruktóza, zahušťovadla (tapiokový a kukuřičný škrob, agar, karubin), oves 3 %, řepkový olej, kakaový prášek, sladidla (erythritol, steviol-glykosid), aroma, sůl, barvivo (betakaroten, riboflavin), vápník, vitamin B12

Provita rýžový dezert - karob:

150 g, zdravá výživa, cca 13 Kč

Tento dezert chutná opravdu jako sladká karobová poleva, která se používá jako zdravější alternativa čokolády na sušené ovoce a oříšky. Karobová chuť je opravdu velmi intenzivní a po dvou lžičkách jsem měla dost, zbytek dezertu jsem do sebe naládovala vyloženě se sebezapřením (navíc je až nepříjemně sladký, rozhodně by neuškodilo trochu cukru ubrat). Není to nic, co bych musela mít někdy znovu.

Složení: voda, rýže 8 %, rostlinný olej, rýžový sirup, glukóza, fruktóza, karob 5 %, kukuřičný škrob, lískové ořechy, řepkový lecitin

Sojade bifidus BIO - citrón:

125 g, zdravá výživa, cca 27 Kč

Tento dezert opravdu hezky citrónově voní. Co se týče chuti, chutná jako sladko-kyselá citrónová limonáda s lehce nahořklým dozvukem. Příjemně mě překvapilo, že v něm není cítit ona typická sójová pachuť. Jedná se opět o kysaný výrobek, takže obsahuje probiotické bakterie.

Složení: sójový nápoj (přírodní pramenitá voda, sójové boby 9,2 %), třtinový cukr, dužina z citrónu 6 %, citrónová šťáva 2 %, regulátor kyselosti (citronan vápenatý), přírodní aroma, zahušťovadlo (karubin, pektin, guma xanthan), živé kultury Bifidus a Lactobacillus acidophilus

ALA sójový dezert ovocný - broskev (fa. Provita):

135 g, zdravá výživa, cca 10 Kč

Jak už je u této značky zvykem, dezert nádherně broskvově voní. Co se týče chuti, ze začátku opět čekejte onu slavnou sójovou pachuť, která však jako vždy po pár soustech zmizí. Dezert je opravdu dost sladký a spíše než broskev mi připomíná broskvový ledový čaj, není to prostě autentická přírodní chuť broskve, spíše ta, která se běžně používá v potravinářském průmyslu k dochucení broskvových výrobků. Není vyloženě špatný, ale znovu si jej už nepořídím.

Složení: voda, sójové boby 7,5 %, řepkový olej, ovocný podíl 7 % (broskev), glukóza, cukr, kukuřičný škrob, koncentrát z mrkve a červené řepy

ALA sójový dezert - čokoláda (fa. Provita):

125 g, zdravá výživa, cca 10 Kč

Tento dezert je suverénně nejhustší ze všech, zřejmě to výrobce trochu přehnal se škrobem - z lžičky nestéká, nýbrž padá v jednom kuse. Zas a znova je v něm cítit ona ne zrovna příjemná sójová pachuť a nemůžu si pomoct, ale spíš než čokoládu v něm cítím nějaké ovoce. Od pohledu je dezert na povrchu jakoby "mastný", což bude zřejmě zapříčiněno slunečnicovým olejem ve složení. Za mne tedy určitě ně, ale pokud se chcete vrátit v čase do dob, kdy sójové dezerty jedli jenom bezlaktózoví vyděděnci, bránit Vám rozhodně nebudu.

Složení: sójové boby geneticky neupravované 7,5 %, voda, čokoládový polotovar 15 %, glukóza, slunečnicový olej, kukuřičný škrob

ALA sójový dezert - jahoda (fa. Provita):

135 g, zdravá výživa, cca 10 Kč

Nejsem typ člověka, který by dal vyloženě na vzhled výrobku, rozhodující je pro mne spíše chuť, přesto mě barva tohoto produktu nepříjemně překvapila - místo jahodové růžové je tento dezert světle hnědý! Říkám rovnou, u Vaška by neprošel. Pokud je tam napsáno jahoda a není to růžové, nevzal by to do pusy! Voní docela příjemně, tak nějak sójovo-jahodově, ale co se týče chuti, žádná sláva to není. Zpočátku jsem v něm sice cítila jahody, ale ke konci už mi přišlo, jako bych jedla nějakou blíže neidentifikovatelnou zeleninovou polévku. Vím, zní to šíleně, ale opravdu jsem měla takový pocit. Jedinou výhodu vidím v tom, že není tak sladký jako ostatní výrobky stejné značky.

Složení: voda, sójové boby 7,5 %, řepkový olej, ovocný podíl 7 % (jahoda), glukóza, cukr, kukuřičný škrob, koncentrát z mrkve a červené řepy

Provita rýžový dezert - lesní směs:

150 g, zdravá výživa, cca 13 Kč

Tento dezert příjemně voní po lesním ovoci, barva je světle fialová a najdete v něm semínka ostružin a jahod. Co se týče chuti, přirovnala bych ho ke klasické rýžové kaši s pravým lesním ovocem, navíc je příjemně nasládlý. Konzistence je hutnější, ale není vyloženě tuhý. Nebála bych se pořídit si ho znovu.

Složení: voda, rýže 8 %, rostlinný olej, rýžový sirup, glukóza, fruktóza, lesní ovoce 5 %, jahodový extrakt, kukuřičný škrob, červená řepa, bezinka, přírodní aromata

Provita rýžový dezert - vanilka:

150 g, zdravá výživa, cca 13 Kč

Od pohledu je tento dezert tekutější než předchozí rýžové varianty, nakolik to ale bylo tím, že jsem ho jedla až den po datu spotřeby, to opravdu netuším. Dezert má výraznou žlutou barvu s kousky vanilkových lusků. Je poměrně dost sladký a chutná po pravé vanilce (trochu mi připomíná klasického Pribináčka nebo vanilkový puding). Lehce v něm cítím chuť rýžového mléka.

Složení: voda, rýže 8 %, řepkový olej, rýžový sirup, glukóza, fruktóza, kukuřičný škrob, extrakt z vanilkových lusků Bourbon, kurkumin, paprikový extrakt

Alpro sójový zakysaný výrobek s jogurtovou kulturou - borůvkový:

4 x 125 g, Tesco, cca 80 Kč

Věřím, že nezasvěcený pozorovatel by mezi tímto a normálním jogurtem nepoznal rozdíl. Jogurt je příjemně sladký (pro někoho určitě až moc) a obsahuje kusy pravých borůvek. Necítím v něm onu typickou sójovou pachuť, přesto je v jeho chuti něco, co mi jasně říká, že se nejedná o jogurt z mléka. Jak je pro Alpro typické, je to trochu dražší záležitost, ale za tu kvalitu to určitě stojí. Další nevýhodou je pak fakt, že se dá koupit pouze v balení po čtyřech.

Složení: pitná voda, loupané sójové boby (7,2 %), borůvky (5,8 %), glukózo-fruktózový sirup, vápník (fosforečnan vápenatý), regulátory kyselosti (citronan sodný, kyselina citronová), stabilizátor (pektiny), přírodní aroma, ibiškový a mrkvový koncentrát, mořská sůl, antioxidanty (extrakt s vysokým obsahem tokoferolů, askorbylpalmitát), jogurtové kultury (S. thermophilus, L. bulgaricus), vitaminy (riboflavin (B2), vitamin B12 a D2)

Alpro sójový dezert - vanilka:

125 g, Albert/Billa, cca 23 Kč

Alpro sójové výrobky prostě umí - není v nich žádná sójová pachuť, nemají divnou konzistenci a nejsou přeslazené. Věřte mi, nepoznali byste je od běžně dostupných mléčných výrobků. Tento vanilkový je z nich chuťově nejslabší a má lehkou sójovou pachuť. Není přeslazený a chutná velmi výrazně po vanilce.

Složení: pitná voda, cukr, loupané sójové boby (6,4 %), zahušťovadla (modifikovaný tapiokový škrob, pektin, karagenan), fosforečnan vápenatý, maltodextrin, aroma, mořský sůl, vitaminy (riboflavin (B2), vitamin B12 a D2), barviva (kurkumin, annatto)

Alpro sójový dezert - čokoláda:

125 g, Albert/Billa, cca 23 Kč

Tento dezert chutná od prvního sousta po "lepší" čokoládě (přirovnala bych ho k chuti čokolády na vaření). Není zbytečně přeslazený a vypadá jako čokoládový puding. Na tento dezert jsem se těšila z celého testování úplně nejvíc a okamžitě se stal mým oblíbencem.

Složení: pitná voda, cukr, loupané sójové boby (6,1 %), zahušťovadla (modifikovaný kukuřičný škrob, karagenan), kakaový prášek se sníženým obsahem tuku (2 %), čokoláda (1 %; cukr, kakaová hmota, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku, přírodní vanilkové aroma), uhličitan vápenatý, regulátor kyselosti (dihydrogenfosforečnan draselný), aroma, mořská sůl, vitaminy (riboflavin (B2), B12 a D2)

Alpro sójový dezert - hořká čokoláda:

125 g, Albert/Billa, cca 23 Kč

Opravdu výborný čokoládový dezert, který mi chutná možná ještě o trochu víc než klasická čokoláda výše. Přirovnala bych ho k méně sladké verzi Pikaa. Není vyloženě hořký, přesto je v něm cítit plná chuť kvalitní hořké čokolády. Stejně jako u všech ostatních dezertů Alpro, ani zde není ona typická sójová pachuť.

Složení: pitná voda, cukr, loupané sójové boby (6 %), zahušťovadla (modifikovaný tapiokový škrob, karagenan), kakao 3 %, čokoláda (1 %), fosforečnan vápenatý, aroma, jedlá mořská sůl, vitaminy (riboflavin (B2), B12 a D2)

Alpro sójový dezert - kokos:

125 g, DM, cca 24 Kč

Novinkou letošního jara je v sortimentu Alpro tato kokosová varianta. Nádherně kokosově voní, ale zpočátku má bohužel onu typickou sójovou pachuť. Kvalitou bych ho přirovnala k jejich vanilkové variantě, pouze s lehkou kokosovou příchutí. Není vyloženě špatný, ale čekala jsem od něj prostě víc.

Složení: pitná voda, cukr, kokosové mléko (5,3 %; kokosový krém, pitná voda), loupané sójové boby (4,6 %), modifikovaný kukuřičný škrob, uhličitan vápenatý, zahušťovadla (pektin, karagenan), aromata, mořská sůl, regulátor kyselosti (dihydrogenfosforečnan draselný), vitaminy (riboflavin (B2), B12 a D2)

Vyhodnocení:

Hodnocení je samozřejmě velice subjektivní a stejně jako u jiných výrobků, i zde se najdou jak objevy, tak přešlapy. Za sebe mohu s klidným svědomím doporučit například sójové dezerty značky Alpro, které mě nikdy nezklamaly a které si od té doby kupuji opakovaně. Co se týče ostatních kandidátů, musím přiznat, že mě velice příjemně překvapila chuť a kvalita jednotlivých výrobků, která se od mých mladých let posunula o velký kus dopředu. Troufám si dokonce tvrdit, že dnes šlápnete vedle jen velice zřídka. Najdou se samozřejmě i výjimky, které toto pravidlo potvrzují - např. ovesné dezerty od Kalmy bych si už dobrovolně nikdy nepořídila a totéž platí téměř pro všechny produkty ALA od značky Provita (s výjimkou borůvkového, který rozhodně stojí za vyzkoušení).

S jakými rostlinnými dezerty máte zkušenost Vy? Které patří mezi Vaše dlouholeté oblíbence a které byste si již podruhé dobrovolně nepořídili?

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz
Brakeburn na Zoot.cz