Agresivní instalace Windows 10

Agresivní instalace Windows 10
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

I přes veškerou snahu Microsoftu se Windows 10 nerozšiřují tak, jak Microsoft očekával. Microsoft má ale ještě jedno eso v rukávu, díky kterému dokáže podíl Windows 10 ještě zvýšit.

Windows UPDATE

Microsoft již před nějakou dobou zahrnul Windows 10 do doporučené aktualizace pro všechny předchozí verze Windows (více o tomto tématu si můžete přečíst ZDE). Nastalo tedy to, že pokud uživatel sám ručně tuto aktualizaci nezakázal, nainstalovaly se mu Windows 10 automaticky. Jinak řečeno, uživatel ráno zapnul počítač a vykoukl na něj nový operační systém Windows 10.

Jenže co když jej nespustil?

Poslední dobou jsme u nás začali řešit servisní problémy uživatelů, kterým po aktualizaci počítač vůbec nenaběhl. Problém byl nejčastěji v chybějících či chybných ovladačích, které zapříčinily nefunkčnost celého systému. Těchto případů v poslední době bohužel přibývá a běžnému uživateli nakonec nezbyde nic jiného, než se obrátit na zkušeného ajťáka, který tento problém vyřeší.

Když něco nefunguje

Mnohem častěji se však stává, že něco nefunguje - ať už se jedná o hardwarové či softwarové problémy. V případě hardwaru velice často nejsou k dispozici ovladače - typickým příkladem jsou např. tiskárny, kdy výrobci u již nevyráběných typů nevydávají drivery. Stejný problém je i u dalších periferií, jako jsou scannery, webkamery a další. Uživatelům pak nezbývá nic jiného, než zainvestovat do nového hardwaru.

U softwaru může také nastat problém s nekompatibilitou. Je třeba říci, že tento problém se u běžných uživatelů téměř nevyskytuje, protože používají běžné aplikace. Problém zde mají naopak firemní uživatelé, kteří často používají speciální aplikace, které ještě nejsou ve Windows 10 podporovány nebo jsou podporovaný až vyšší verze a je třeba provést placený upgrade. V případě upgradu se často náklady vyšplhají až do řádu desetitisíců.

Downgrade

Microsoft od začátku počítal s tím, že upgrade nemusí vyhovovat všem, proto je možné po spuštění upgradovaného počítače (pokud tedy naběhne) provést tzv. downgrade na nižší verzi. Tento downgrade proběhl prozatím vždy bez problémů, pouze Vás zdrží od práce.

Může Microsoft upgradovat na Windows 10?

Poslední dobou stále přemýšlím nad tím, jestli Microsoft vůbec může uživateli násilný upgrade na Windows 10 "nařídit". Podívejme se nyní na celou problematiku z pohledu laika:

"Když si kupuji notebook s operačním systémem Windows 8, počítám s tím, že na něm budu nějakou dobu Windows 8 používat a především počítám s tím, že bude notebook s Windows 8 stoprocentně fungovat - což garantuje výrobce. Najednou, z ničeho nic (nepotvrdil jsem totiž upgrade), se mi Windows 8 upgraduje na Windows 10 a já mám najednou systém, který jsem nechtěl, neznám ho a neumím jej používat."

Mnozí budou určitě namítat, že je to přeci ZDARMA, tak na co si stěžuji. Jenže ono to zdarma tak úplně není - Windows 8 jsem si zakoupil, upgrade ne. A co když něco přestane fungovat? Potom mě tento upgrade ZDARMA stojí další peníze. 

Jak upgraduje Linux či Mac?

Linux ani Mac Vám operační systém neupgradují bez Vašeho souhlasu. V tomto směru je přístup Microsoftu jedinečný a potencionálně nebezpečný. Ostatní operační systémy vždy před upgradem na novější verzi doporučují zálohu důležitých dokumentů. Sice jsem osobně nikdy neměl problém se ztrátou dat, ale upgrade je vždy velká změna, která může přinést problémy, takže prevence je rozhodně na místě.

O co se Microsoft snaží?

Možná si teď říkáte, proč se Microsoft snaží všem uživatelům "vnutit" Windows 10. Navíc se o to snaží v době, kdy upgrade nabízí zcela zdarma (do 21. června 2016).

Nyní uvedu několik důvodů, proč se snaží Microsoft Windows 10 tak agresivně protlačit. Vše jsou samozřejmě prozatím pouze domněnky.

1. Konec Windows 7 a 8

Jedním z důvodu pro upgrade je razantní omezení instalací Windows 7 a 8. Díky tomu by již nemuseli investovat tolik prostředků pro vývoj a aktualizace těchto operačních systémů a veškeré prostředky přesměrovat na nové služby.

2. Reklama

Microsoft již zkoušel implementaci reklamy do Windows 10. Reklamy se již objevily v nabídce Start a ve spořiči obrazovky. Osobně zde vidím velký potenciál pro cílenou reklamu, a to především díky informacím, které Windows 10 posílají zpět do Microsoftu (rozebírali jsme v tomto článku).

3. Povinné propojení na Office 365

Rozhodně počítám s tím, že Microsoft bude požadovat aktivní OneDrive nebo Office 365. I z tohoto důvodu Microsoft oznámil, že free verze OneDrive bude omezena pouze na 5GB (tuto informaci naleznete ZDE).
Tyto služby jsou účtovány měsíčně/ročně a ceny se pohybují od 50Kč měsíčně (pouze 50GB na OneDrive), nebo 190Kč měsíčně (za Office 365 + 1TB OneDrive).

Tento obchodní model se mi zdá velice pravděpodobný, jelikož právě díky tomuto modelu dokáže Microsoft začít na Windows 10 velmi rychle vydělávat. Navíc, čím více Windows 10 bude, tím více uživatelů bude služby Microsoftu využívat a především mu za ně platit. Díky tomu má Microsoft možnost protlačit svůj cloud a Office 365.

 

Uvidíme, co všechno Microsoft do Windows 10 dodá. Osobně mi přijde nejpravděpodobnější varianta č. 3, která je pro Microsoft nejvýhodnější a hlavně odpovídá jejich dlouhodobému plánu propagace a přechodu do cloudového řešení. Otázkou je pouze to, jestli tento přístup uživatele spíše neodradí a jestli nakonec nepřejdou na nějaké jiné alternativní řešení.

 

 


 

Foto: © Michaklootwijk | Dreamstime.com - HEERENVEEN, NETHERLANDS, June 6, 2015: Tablet Computer With Windows 10 Photo

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.