Nový internetový prohlížeč od Seznam.cz

Nový internetový prohlížeč od Seznam.cz

Seznam tento týden uveřejnil svou variantu internetového prohlížeče. Cílem tohoto projektu je usnadnit lidem přístup ke službám seznamu.

 

Co všechno umí?

Vlastní popis prohlížeče má seznam zpracován pěkně, nebudu tedy opisovat jejich web, ale řekněme si par bodů, které sice byly s tímto prohlížečem spojeny, ale moc se o nic nemluvilo.

 1. Download pouze z čr
  - údajně kvůli vyšší bezpečnosti lze prohlížeč stáhnout pouze z české republiky
 2. Prohlížeč obsahuje vir
  - toto samozřejmě není pravda, ale mnoho antivirů opravdu zablokovalo instalaci kůli podezření na vir
 3. Bez rozšíření
  - seznam argumentuje tím, že rozšíření zpomalují prohlížeč, některé jsou nebezpečné.
  - bohužel existuje mnoho rozšíření, na které si uživatele zvyklid a naopak jim velice pomáhají ( jako např. blokace flashe, reklam ... )
 4. Engine BLINK
  - stejně jako google chrome

 

Má šanci se prosadit?

Asi otázka, kterou si na začátku položil každý iták. Osobně si myslím, že ne. Tedy bude spousta uživatelů, kteří jej budou používat, ale celkové procento bude tak malé, že nebude mít cenu se jim zabývat.

Největší šanci podle mě má tento prohlížeč na chytrých zařízeních jako smartphony a tablety,. Zde spousta uživatelů ocení tento prohlížeč právě pro jednoduché propojení se službami seznamu, především s emailem. Ale i tak toto procento asi nebude úplně vysoké. Pro smartphony existuje mnoho jiných prohlížečů, které toho umí mnohem více, hlavně pak synchronizaci napříč počítači, což je velmi důležitá vlastnost.

Na klasickém počítači, notebooku se, dle mého, neprosadí. Existuje totiž několik tipů uživatelů:

 1.  Internet Explorer ONLY
  Možná jste se s takovým uživatelem již setkali. Jedná se o uživatele, který ani netuší, že nějaké jiné prohlížeče vlastně existjí. Dostali počítač s windows a tam byl Internet Explorer, tak proč by měli používat něco jiného? 
  Tito uživatelé mě trochu děsí, hlavně když neakualizují svůj počítač a ani prohlížeč.
 2. Mac ONLY
  Uživatelé macu používají jako primární prohlížeč safary a ani se jim nedivím. Jedná se o velmi dobrý prohlížeč a hlavně díky integraci s dalšími službami by bylo nerozumné používat něco jiného.
 3. Internet Explorer NEVER
  Jedná se o uživatele, kteří ynechuceni internet explorerem přešli na nějaký alternativní prohlížeč. V prvním kroku to nejspíše byla mozilla firefox, která udělala bum na poli prohlížečů a přinesla vítano změnu. Tito uživatelé najednou yjistili, že internet může být rychlý, moderní a proto se nikdy nevrátí k internet exploreru. Tito uživatelé používají především moyillu firefox nebo google chrome.

Díky postavení Seznamu na trhu a marketingové síle, má Seznam šanci svůj prohlížeč aktivně nabízet a tlačit jej do popředí. Je ale otázkou zda se jim investice do toho vyplatí. 

 

Používají tento prohlížeč návštěvníci našich webů?

Toto nyní nezjistíme, protože Google Analytics přístupy z tohoto prohlížeče vyhodnocuje jako přístupy z google chrome.

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Seznam.cz/1.0.2 Chrome/40.0.2125.104 Safari/537.36

Naštěstí již existuje postup, jak si do google analytics filtraci na tento prohlížeč dodat. Nejedná se o nic jednoduchého, ale kdo ná google analytics dobře, by toto měl zvládnout bez problémů.

 

Návod na konfiguraci GA

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz