First look: Kubuntu 15.04 s KDE5 ( Plasma 5 )

First look: Kubuntu 15.04 s KDE5 ( Plasma 5 )

Vyšla nová verze ubuntu a také i jejich derivátů. Dnes se podíváme na distribuci Kubuntu, která obsahuje nové prostředí KDE5 ( tedy přesněji Plasma 5 ).

KDE

Pro ty co neznají KDE, tak KDE je grafické rozhraní pro linux. Toto grafické prostředí volí velké množství uživatelů, kteří na linux přecházejí z windows. Prostředí má podobné rozložení prvků, především je zde obdobná nabídka, jako je nabídka start ve windows. Ale rozhraní není určené pro uživatele, kteří chtějí přejít z windows na linux - jedná se o plnohodnotné rozhraní, které používá mnoho linuxářů.

I já jsem toto prostředí používal a byl jsem s ním velmi spokojen.

KDE vlastně nepoužívám pouze proto, že obsahuje spousty efektů, které fakt vypadají cool a díky tomu i celý systém, ale tyto efekty potřebuji na provoz nějaký výkon, který mi občas chyběl a proto jsem následně přešel na jiné prostředí.

 

UBUNTU, KUBUNTU ... a další

Ubuntu a jeho deriváty je jedna z nejrozšířenější linuxových desktopových distribucí a v současné době ji používám i já. Za svou dobu jsem měl možnost vyzkoušet mnoho linuxových distribucí. Začínal jsem na již zaniklé distribuci Mandriva, následně jsem přešel na debian, který jsem používal dlouhodobě, ale je vhodnější na servery, kde je jeho stabilita je neocenitelná vlastnost. Mohlo by se zdát, že toto je neocenitelná vlatnost i pro desktop. Ano je. Ale je zde jedno obrovské ALE, kvůli kterému jsem se rozhodl přejít na ubuntu, a to "zastaralost" někerých aplikací. Zastaralost, debian je stabilní a bez otestování nepouští nové verze, takže jste nuceni používat starší verze prohlížečů, Pokročilý uživatelé toto dokáži řešit, ale zbytečně to zabírá čas, který můžete věnovat něčemu jinému.

Z tohoto důvodu jsem zvolil UBUNTU, které vychází z debianu. Takže jsem mohl používat vše, na co jsem byl v debianu zvyklý a získal jsem stále aktuální verze aplikací. Bohužel ani tato distribuce není dokonalá a právě toto časté aktualizování systému může přinést malé chyby, které ale v zásadě nijak neomezují, pouze jste o nich informování a čekáte, kdy výjde aktualizace, které tuto chybu opraví. Ty vycházejí z pravidla do 3 dnů.

Nyní používám ubuntu mate, ale používal jsem i gnome-ubuntu ( to velice dlouho ), xubuntu ... jen čisté ubuntu mi úplně nesedlo.

 

KDE5 / Plasma 5

Každý může nové KDE v KUBUNTU vyzkoušet a to velmi jednoduše a bez instalce -> stačí si stáhnout Live cd distribuci. Tu můžete spustit a plně používat bez instalace a k instalaci se rozhodnout až po vyzkoušení. Osobně nedělám live cd, ale dělám si flashdisk. Díky tomu je rychlost tohoto prostředí mnohem rychlejší než z cd.

Musím říct, že na první pohled KDE5 vypadá fakt skvěle a veškeré efekty jsou mnohem čistčí a mnohem lépe optimalizované. Rychlost celého systému, i na live distribuci, je znatelně rychlejší, než u předchozích verzí. V diskuzích jsem narazil na upozornění na vyšší počet chyb a pádů, ale já jsem se s žádným pádem ani chybou nesetkal.

Pro představu níže vkládám ukázky tohoto systému, přesto doporučuji všem vyzkoušet.

 

Test výkonu

I na slabším počítači vše funguje na 100% bez omezení.

 

Prostředí

pracovní plocha a widgety

ovládací panely

Multimédia

oblíbený přehrávač hudební Amarok

video přehrávač dragon

prohlížeč fotografií - gwenview

Internet

mozilla firefox

poštovní klient kmail

korganizer

Další informace

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz