Linuxář přechází na Mac - 2.díl - poslední díl Doporučený
Je tomu jeden měsíc, kdy jsme měl možnost naplno používat MAC a být neustále odměňován novými a novými funkcemi, které mi zjednoduší život a usnadní práci. A jak to tedy dopadlo?
1. propojenost s dalšími systémy
Co mi bylo avízováno jako obrovské plus, bylo začlenění aplikací 3-tích stran do systému ( samozřejmě se bavíme o větších aplikací jako je facebook, twitter, evernote, google ... ). Musím uznat, že na první chvíli jsem byl z tohoto propojení dost unešen.
1.1 Facebook a Twitter
A asi i ostatní sociální služby šlo lehce propojit tak, aby se notifikace a zprávy zobrazovaly v notifikačním panelu napravo. Bohužel velmi často se mi stávalo, že notifikace facebooku vůbec nepřišly a já se o nich dozvěděl až v momentě, kdy jsem si otevřel facebook.
1.2 Google
Propojení na google bylo složitější než jsem čekal a než jsem zvyklý. Především proto, že na začátku se mi nedařilo účet vůbec přidat. Je otázkou, zda to nebylo způsobeno vypnutím zastaralé autorizační knihovny ze strany googlu ( také jsem musel opravovat pár scriptů ). Po dvou dnech to z ničeho nic šlo, takže jsem si nakonfiguroval účet a měl kontakty a především kalendář přímo v systému. Kalendář fungoval 100%, kontakty ale již ne. Především co se týká synchronizace fotek, kdy mi převzal jen asi 40% fotek. Fotky u kontaktů mi dost chyběly do chvíle, než jsem se vrátil zpět k thunderbirdu, kde fotky nejsou v seznamu vidět, takže problém byl tímto vyřešen.
1.3. DropBox
DropBox používám na synchronizaci dokumentů, podkladů a další souborů. Instalace i implementace bezproblémová, navíc rozhraní je více ukecané než v linuxu. Co mě ale velmi příjemně překvapilo je to, že např. prinscreeny automaticky ukládá na dropbox. Je to maličkost, ale velmi potěší.
1.4. Evernote
Jedna z mých nejoblíbenějších aplikací, kterou díky macu provozuji již na všech prostředích. Aplikace jako taková funguje dobře, osobně jsem čekal více speciálních funkcí speciálně pro mac, když je to hlavní platforma prostředí, ale nenajdete zde nic navíc, což potěší, že je 100% funkcí přenášeno i na další prostředí. Jen kdyby už konečně udělali i klienta pro linux, tím by mě fakt potěšili. Evernote se začlenil do všech nabídek sdílení a tak značně ulehčil tvorbu nových poznámek z obsahu.
2. Klávesové zkratky
Toto je asi něco nejhoršího, co může být. Mac se svou upravenou klávesnici přinesl nové klávesy a nové klávesové zkratky. Bohužel ty všem známé zrušil, změnil. Konkrétně např.:
Ctrl + V , Ctrl + C , Ctrl + A ....
Home , End
Kombinace Ctrl+V a další naštěstí zachovali v podobném konceptu a jen místo Ctrl se tiskne klávesa "Command" což je celkem pochopitelné. Chybějící Home a End bohužel již řeší klávesovou zkratkou, což je dosti nešťastné a mě to velmi komplikovalo život i při psaní obyčejného emailu. Zajímavé ale je, že vývojářské prostředí tuto funkčnost zase vrací zpět ( samozřejmě pouze do svého prostředí ), takže je vidět, že programátoři jej potřebují.
Ano, potřebujeme.
3. Aplikace
Čím déle jsem používal mac, tím častěji jsem se vracel linuxovým aplikacím, na které jsem zvyklý.
3.1 Thunderbird
Macovský klient je velmi pěkný a hlavně velmi dobře pracuje s vlákny ( lepší zpracování jsem prozatím neviděl ). Bohužel mi zde chybí klávesové zkratky na možnost přesunu pošty do dalších složek. Toto je ale pro mě velmi důležitá vlastnost, jelikož si emaily archivuji a již mi toto několikrát zachránilo krk. Zkoušel jsem i další emailové klienty, ale ani jeden toto neuměl. Vrátil jsem se tedy k Thunderbirdu s rozšířením Nostalgy ( kdo toto rozhraní nezná, doporučuji vyzkoušet ). Díky tomu jsem opět s poštou pracoval rychle a efektivně.
3.2 Terminál
... ani nevím jak se zde rozepisovat. Linuxový terminál je někde jinde - opět mi zde chybí klávesy na přepínání terminálů, což zdržuje, jelikož pracuji minimálně na 3 různých terminálech.
3.3 PHPStorm
PHPStorm, i když je postavený na jave, běhá na macu velmi rychle a jen díky tomu, že ve svém prostředí vnutil zpět funkčnost kláves Home a End měl mac šanci vydržet až tak dlouho. Ona ta rychlost prostředí bude i způsobena i hardwarovým vybavením, které je velmi silné ( na linuxu mi to plynule běží na Celeronu a 4GB RAM ).
4. This is the END
Jak titulek sám napovídá, s macem jsem se rozloučil. Ne s hardwarem, ale operačním systémem. Ten byl nahrazen jak jinak než linuxem. Ale ne nijak drasticky - kromě toho, že jsem prvně chtěl vyzkoušet, jestli vše funguje tak jak má, tak i přes nedostatky macu jsem si chtěl mac os nechat minimálně na testování. Takže jsem linux nainstaloval na externí disk. Na začátku jsem se bál, že to bude problém nainstalovat, ale mac už není tak uzavřený systém jako kdysi a bez problému bootuje automaticky do linuxu. V linuxu mi funguje vše. Graficky výkon je nižší, ale při práci to nejde poznat a ani nijak to neomezuje.
Nejvíce mě překvapil kolega, který nás na mac přesvědčil, který konstatoval, že to čekal, že linux budu mít jako primární systém.
Navíc přizpůsobil jsem si linux do podoby maca - prakticky na první pohled asi změnu nepoznáte. Tuto změnu ale popíšu do samostatného příspěvku.
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.