Flash je mrtev, ať žije flash

Flash je mrtev, ať žije flash
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Mozilla Firefox se rozhodla ve výchozím stavu blokovat adobe flash plugin v prohlížeči. Nastává tedy konec flashe v prohlížeči?

Proč se k tomu Mozilla rozhodla?

Hlavním důvodem byly bezpečnostní chyby v adobe flash, které mohlo být zneužity a uživatelé by mohli být ohroženi instalací nějakého škodlivého kódu. Bohužel adobe flash neobsahuje jednu chybu, ale mnoho a mnoho jich bylo již detekováno, ale ze strany adobe tyto chyby nebyly opravovány. Jak se ukázalo z uniklých dat z hacking teamu byly tyto bezpečnostní chyby cíleně zneužívány + hacking team využíval ještě některé neznámé chyby ve flashi k přístupu do počítačů.

Flash ve firefoxu je tedy blokován, ale lze jej přehrát povolením na konkrétní stránce jedním kliknutím.

 

K čemu flash slouží?

Kromě tvorby interaktivních animací, se flash používá k přehrávání videa a v mnoha případech k tvorbě her. Výhoda tohoto řešení je především multiplatformost, jelikož flash spustíte na každém počítači ( ale ne na smartphone ). 

 

Nevýhody flashe

Největší nevýhodou flashe je náročnost na provoz - flash je obrovským žroutem ne jen RAM paměti, ale i baterie. Navíc flash používají snad všechny reklamní agentury pro tvorbu reklam, takže v dnešní době máte na každé stránce alespoň jeden flash. Mnoho uživatelů toto ví a používá různé pluginy pro blokaci flashe.

Já osobně všem klientů zakazoval umisťovat na weby jakékoliv flashové animace. Flash jsem neměl rád a nikdy mít nebudu. Především se to dalo řešit jinak, lépe. Jediné co jsem povoloval bylo flashové video, jelikož to do doby HTML5 nešlo lépe řešit. 

 

Google & Youtube

Google již velmi dávno přešel na youtube na HTML5 technologii. Přehrávání je mnohem plynulejší a hlavně mnohem méně hardwarově náročné. Přehrajete tedy i fullHD videa na slabším hardwaru, než při použití technologie flash. 

 

Seznam & Stream.cz

Seznam prozatím stále používá flash pro přehrávání videí, takže pokud zde sledujete videa, tak na Vás v Mozille Firefoxu vyskočí varování a je nutno flash povolit. 

 

Je to konec Flashe?

I když se vývojáři snaží se flashe zbavit, tak především reklamní agentury jej budou chtít zachovat. V tomhle směru je technika držena penězmi plynoucí z reklamy.

Bezpečnostní chyby flashe běžné uživatele netrápí ( ale mělo by ), ale IT správci toto berou jako vážný problém, který je třeba řešit. Je jen otázka, jestli tyto bezpečnostní chyby bude adobe aktivně řešit. 

Pokud by měl flash jako technologie skončit, museli by jej blokovat i další prohlížeče, ne jen firefox, ale i google chrome, opera a internet explorer.

 

Osobně jsem pro, aby flash z webu úplně vymizel -> tedy byl nahrazen moderními technologiemi.

 

 

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.