Muzikál Drákula

Muzikál Drákula

Je to přesně 20 let od první inscenace muzikálu Drákula. Tenkrát jsem měl možnost vidět televizní záznam tohoto představení a byl jsem doslova unesen. Byl jsem ale ještě malý, abych se vydal do Prahy na představení.
Nyní, po dvaceti letech od premiéry, byl tento muzikál znovu nastudoval v hudebním divadle Karlín a mě nic nebránilo si lístky objednat a na muzikál vyrazit.

 

CESTA

Nebudu popisovat 4-hodinovou cestu, i když se v regiojetu jede velmi pohodlně, tak jsem vstávali již o půl čtvrté ráno je fakt za trest. Sice jsme mohli jít brzy spát ( manželka šla ), ale já jsem zvyklý v noci chodit spát celkem pozdě, takže jsem do postele zamířil až těsně před první hodinou ranní.

Tak brzy jsme do Prahy vyrazili záměrně, abychom měli čas se po Praze projít, když už tam budeme.  To jsme ale netušili, že se nachodíme až tak ( něco málo přes 33km ).

 

HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN

Nevím přesně, kde se odehrávalo původní představení, ale bylo mi jasné, že scéna bude menší ( původní scéna, jak si ji pamatuji, byla opravdu obrovská ). Hudební divadlo Karlín bylo hezké a v původní podobě z 19. století ( to bylo uvedeno nad scénou ). Velice pohodlné byly sedačky, které bych doporučil do všech kin, divadel -> pak totiž není problém zde pohodlně sedět i více jak 3 hodiny.

Co nás ale nejvíce překvapilo, bylo uvítání i v angličtině. Praha je sice metropolitní město, nedokázali jsme si ale představit, že by si nějaký cizinec zašel na ryze český muzikál. Chvíli po začátku jsme ale pochopili, že by klidně mohl. Celou dobu byly vidět anglické titulky v na horní hraně plátna, takže nás nijak nerušily.

 

DRÁKULA = Daniel Hůlka

Hlavní postavu Drákuly hrají celkem tři herci. Osobně jsem trochu doufal, že by mohl při našem vystoupení účinkovat Marián Vojtko. Nyní jsem velmi rád, že se mé přání nevyplnilo a Drákulou byl Daniel Hůlka. Na první pohled se věkem nehodil k mladičké Drákulové životní lásce Adriáně. Šedivý Daniel Hůlka vypadal prostě již příliš stár. Na druhou stranu, když se nad tím zamyslíte, tak ve středověku tyto věkové rozdíly byly zcela běžné. Manželce naopak přišel šedivý Drákula více realistický.

Daniel Hůlka ale předvedl perfektní výkon a na konci představení byl oceněn potleskem ve stoje. To neznamená, že by ostatní zpívali nějak špatně, právě naopak, všichni byli výborní, ale Daniel Hůlka je doslova přezpíval a byl o několik levelů nad ostatními. Opravdu skvělý hlas.

 

ADRIÁNA = Eva  Burešová

Tato drobná zpěvačka byla přesným opakem Drákuly. Drobná, mladá, nevinná. Přišlo m alei, že ji více vyhovovala druhá část představení, kdy byla členka motorkářského gangu, kdy už to nebyla ta nevinná dívenka, ale sexy dračice. Pěvecky velice dobrý výkon, který může konkurovat mnohem zkušenějším kolegyním.

 

LORAINE = Leona Machálková

Na Leoně Machálkové nejde nijak poznat, že e to již 20 let od původní hry. Vydá pořád stejně, ne-li mladší. Když prvně vstoupila na pódium, vůbec jsem ji nepoznal. To asi proto, že postava mladičké, možná i naivní, Loraine ji velice vyhovuje a dokáže ji zahrát s takovým životním elánem, že by jste ji netipovali více než 20 let.

 

ŠAŠEK, SLUHA, PROFESOR = Tomáš Trampl

Na tuto postavu jsem se velmi těšil a byl jsem zvědav, jak ji pojme někdo jiný, než původní Jiří Korn, který tuto roli zahrál fenomenálně. Tomáš Trampl to ale zvládnul svým osobitým způsobem, ale velice dobře. Šašek mě bavil, scény, kdy provokoval ( rýpal ) do Drákuly byly perfektní. Drákulův sluha Igor byl přesně takový, jak nám ho předkládají různé filmové a televizní díla. Jediná reinkarnace sluhy, která mi trochu neseděla byla postava "tlustého" profesora. Zde bych ale neviděl chybu v herci, ale v kostýmu, který působil směšně a při první scéně celý sál pobavil. Možná to byl záměr, ale mě osobně se to do této hry nehodilo.

 

NICK = Martin Pošta

Za mě osobně se jednalo o nejslabší výkon celé hry a určitě to není tím, že jsme doufali, že by mohl vystoupit Richard Genzer. Věřím, že Richard Genzer by toto zatancoval lépe ( Martin Pošta vypadal, že je po úrazu, protože si dával na všechno velmi velký pozor ). Bohužel zpěvem mě také nijak nezaujal a na vůdce gangu jsem čekal asi někoho mnohem drsnějšího. Prostě z něj nešel strach.

 

NYMFY = Hanka Křižíková, Renata Drössler, Jana Zenáhlíková

Původní nynfy si nijak nepamatuji, ale tyto tři nymfy byly naprosto úžasné - jak po pěvecké stránce, tak po stránce herecké. To co předváděly na pódiu nelze popsat. Bylo to prostě perfektní. Celý dojem umocňovaly perfektní kostýmy.

 

DALŠÍ POSTAVY

Ve hře vystupovala další spousta zpěváků, ale ty již beru jako spíše vedlejší postavy. Sice asi u postavy kněze je toto sporné -> ten by asi patřil mez postavy hlavní. Kněz ( Ivo Hrbáč ) má perfektní hlas a zazpíval to velice dobře.

Celkově v celé hře vystupovalo cca 30 zpěváků, což je na tak malou scénu úctihodné číslo. Plus tři tanečníci ( Krvinky ).

 

VIZUÁLNÍ EFEKTY a KULISY

Celá hra byla vizuálně velice dobře doladěna. Vlastně hned začátek byl zajímavý, když herci prošli s hořícími loučemi mezi diváky a louče následně doplnily kulisy.

Nejzajímavějším prvkem celého představení byly poloprůhledné obrazy. Vůbec netuším, jak toto funguje, ale normálně to byl obraz a při jiném světle byla vidět postava za zrcadlem. Perfektní, na poprvé dech beroucí efekt.

Kulisy do sebe perfektně zapadaly a osobně vůbec netuším, jak se jim povedlo tolik kulis na tak malý prostor umístit a to mnoho kulis bylo i značně prostorových.

 

ZÁVĚR

Co říct na závěr? Asi nic jiného, než kdo muzikál Drákula nevidět, tak aby neváhal a na toto úžasné vystoupení vyrazí.

Další informace

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz
Více z této kategorie: « 1984