- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v Linuxové distribuce
- Číst 9692 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Netrunner: Je to linux nebo Windows 10?
Dnes se podíváme na další Linuxovou distribuci Netrunner, kterou si jednoduše můžete splést s Windows 10.
Netrunner
Je linuxová distribuce, která je primárně vyvíjena v Německu (zde sídlí hlavní skupina), ale do jejího vývoje je zapojena také spousta dalších vývojářů. Cílem je vytvořit distribuci pro každodenní používání. Z tohoto důvodu vývojáři zvolili KDE5 (Plasma) jako prostředí, které budou upřednostňovat a vše na něj optimalizovat.
Dvě verze Netrunneru
Volbou KDE5 a cílením na grafické prostředí (a ne na linuxové jádro) vznikl zajímavý vývojový plán. Aktuálně vychází dvě distribuce Netrunneru - Netrunner standard vycházející z Kubuntu a Rolling Release, který je založený na Manjaro. Jedná se tedy o dvě zcela odlišné linuxové platformy. Je vidět, že jsou vývojáři rozděleni na Debian a Arch base systémy a nedělá jim problém připravit rozdílné balíčky.
Zde je vidět síla Linuxu - není problém vyvíjet a udržovat software pro více distribucí. Pro Windows uživatele: Je to jako udržovat a vyvíjet verzi pro Windows XP, Windows 7 a Windows 10. Ve Windows prostředí dříve či později narazíte a vývoj je nutno rozdělit.
Instalace
V galerii na konci článku naleznete fotografie z instalace. Já jsem pro testování použil Netrunner Standard, což je vidět při instalaci, která je převzata z Kubuntu. Musím říct, že obecně Ubuntu i všechny odnože mají velice jednoduchou a uživatelsky přívětivou instalaci. V případě Netrunneru/Kubuntu mi přijde instalátor jako nejjednoduší a nejpřehlednější z rodiny Ubuntu. S touto instalací nemůže mít nikdo žádný problém a zvládne ji i běžný uživatel.
První spuštění
I na klasickém HDD (na pracovním notebooku bez SSD ani ránu) systém nabíhá velmi rychle. V případě testu jsem zapnul automatické přihlášení do systému (tedy volbu, na kterou jsou uživatelé Windows nejvíce zvyklí). KDE5 má krásné a elegantní ztvárnění černé, velice podobné (ne-li stejné) s Windows 10. Jediný rozdíl je wallpaper, ve kterém je ve výchozím stavu umístěno logo projektu. Pro představu jsem toto pozadí vyměnil za wallpaper z Windows 10... a "linuxové Windows 10" byly na světě. Tato podobnost byla do systému vložena nejspíše záměrně.
Aplikace
Jakmile jsem začal prozkoumávat nainstalované aplikace, pochopil jsem, na koho tato distribuce cílí - na uživatele Windows a linuxové hráče. V základu jsou pro Vás totiž připraveny všechny běžné Windows hry (plus nějaké navíc), ale hlavně zde najdete Steam a PlayOnLinux. Stačí zapnout a hrát. Musím říct, že mě to velmi překvapilo. Jedná se o jednu z mála distribucí zaměřenou na hry. Díky Steamu si můžete zahrát spoustu her (a další stále vycházejí).
TIP: Pokud by jste si chtěli zahrát Fallout 3, tak ve Windows narazíte. Hra není podporována na Windows 7 a výše. Existuje možnost, jak toto opravit, ale není úplně jednoduchá. V Linuxu pomocí PlayOnLinux nic neřešíte, jen se ponoříte do světa Falloutu.
Kromě her zde najdete také vše, co k běžné práci potřebujete. Pro internet je připravena Mozilla Firefox, na poštu je pak výchozím programem Mozilla Thunderbid (znalce jistě překvapí, že výchozím programem není Kontakt, tedy alternativa k Outlooku). Microsoftí Office je nahrazen LibreOffice a pro internetovou komunikci je nainstalován např. Skype. Nic Vám tedy nebrání systém používat na 100 %.
Velice mě potěšilo, že jako výchozí přehrávač byl zvolen program VLC. Díky tomu nebude mít uživatel problém přehrát jakýkoli film či video stream. Hudebním přehrávačem byl zvolen oblíbený Gmusicbrowser. U hudebního přehrávače mě překvapila absence Spotify. Když vkládali tolik Windows aplikací, mohli do výchozího stavu přidat i Spotify, mnohé uživatele by to potěšilo. Samozřejmě není problém Spotify dohrát, bohužel je třeba opravit malý bug, který Spotify má (postup jsem popsal ZDE).
Závěr
Tato distribuce necílí pouze na běžné uživatele (věřím, že i spousta linuxových fandů si tuto distribuci oblíbí), ale zacílení na Windows uživatele se určitě povedlo. Prostředí KDE5, které je velmi podobné tomu windowsovskému (v daném grafickém schámatu velmi připomíná Windows 10), umožňuje více možností, než nám doposud nabídly jakékoli Windows. Díky přenesení aplikací, které běžně používáte ve Windows do Linuxu, se stal Netrunner velmi vhodnou alternativou k Windows 10 a to zcela ZDARMA.
Musím rovněž připomenout, co se dělo před vydáním Windows 7. Linuxáři vzali KDE4 a představovali ho lidem jako nový Windows 7. Mělo to obrovský úspěch, nikdo nepoznal rozdíl. Navíc jim ukazovali funkce, které neumí Windows 10 dodnes (a to jim je ukazovali v roce 2009). Udělat toto s Netrunnerem, výsledek je možná ještě přesvědčivější.
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/it-blog/108-netrunner-je-to-linux-nebo-windows-10#sigProId13f0a6609e
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.