PREY: Mějte své zařízení pod kontrolou

PREY: Mějte své zařízení pod kontrolou

Dnes se podíváme na multiplatformní projekt, který Vám pomůže najít ztracené/odcizené zařízení.

Existuje spousta aplikací, které Vám pomohou najít Vaše ztracené zařízení. Tuto funkcionalitu naleznete v základu Androidu i u iPhonu. Ale aplikací, které by fungovaly na všech Vašich zařízeních, nezávisle na platformě a byly by administrovatelné na jednom místě, je opravdu velmi málo. Aplikace PREY je jednou z mála aplikací, která toto všechno umí.

Funkce

 • Geolokalizace
  Ta funguje přes detekci IP adresy; pokud zařízení disponuje GPS navigací, tak pomocí ní.
 • Flash messaging
  Na zařízení můžete poslat informaci o tom, že jste jej ztratili a připojit Váš kontakt.
 • Uzamčení sezení
  Uzamčení zařízení zablokuje veškeré funkce.
 • Snímek z kamery a plochy
  Na Váš pokyn vytvoří snímek obrazovky a foto z kamery (pokud ji má dané zařízení k dispozici). Díky tomu snadno zjistíte, kdo a jak Vaše zařízení používá.

Locked devices

Registrace

Než se pustíte do instalace, je třeba se zaregistrovat na webu preyproject.com. V preyproject.com můžete v rámci free účtu monitorovat až 3 svá zařízení.

Instalace a funkčnost na WINDOWS

Instalace je jednoduchá - pouze stáhnete balíček a po instalaci se přihlásíte pomocí údajů, které jste zadali. Nic víc není potřeba. Program samotný se instaluje do složky Windows, aby nebyl ihned k nalezení. Program nenajdete spuštěný ani ve správci úloh, přesto je Vaše zařízení pod dohledem.
Pokud Vám tedy bude Vaše zařízení zcizeno, pachatel nemá šanci se o této aplikaci dozvědět a Vy jej tak můžete snadno odhalit a získat Vaše zařízení zpět.

Notifikační okna fungují perfektně a přes uzamknutí se nedá dostat. Kromě toho na webu najdete také celou hardwarovou konfiguraci Vašeho zařízení.

Instalace a funkčnost na LINUXU

Instalace na Linuxu je jednoduchá a principiálně se neliší od instalace na Windows. Rozdíl je v provozu - detekovat, jestli nějaký program na Linuxu běží, je velmi jednoduché. Jednoduché je rovněž dostat se přes zamčenou obrazovku (tedy možná jen pro pokročilejší uživatele).

Instalace a funkčnost na ANDROIDU

Pro android lze aplikaci stáhnout přímo z Google Play a následně se stačí přihlásit. U androidu je aplikace vidět mezi nainstalovanými aplikacemi a lze ji jednoduše odinstalovat. U těchto zařízení je výhoda GPS, které určí pozici zcela přesně.

Mac a iPhone

Těmito zařízeními nedisponuji, takže jsem na nich neměl možnost tuto aplikaci otestovat, ale lze předpokládat, že funkčnost bude obdobná. V obou případech lze počítat s tím, že aplikaci půjde detekovat. U OSX je navíc šance, že bude aplikace skrytá obdobně jako v případě Windows.

Resumé

Projekt Prey je určitě zajímavým produktem. Free účet se třemi zařízeními zdarma je pro osobní použití zcela dostačující. Pokud by Vám to nestačilo, museli by jste přejít na placenou verzi, cena však dle mého názoru rozhodně není nijak přehnaná.

Zajímavá je také varianta pro firmy, která poskytuje dohled nad Všemi firemními zařízeními, včetně sledování hardwarových změn.

Další informace

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz