- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v IT blog
- Číst 5516 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Vypusťte KRAKENA!
Před pár dny byla uvolněna public beta nového multiplatformního grafického klienta pro GIT. Ihned jsem ji otestoval a jedním slovem "WAU".
GIT
Pro vývoj našich aplikací používáme verzovací systém GIT a provozujeme vlastní GitLab server. Toto řešení všem z našeho týmu vyhovuje. Kromě toho má každý z nás nějakého grafického klienta (GIT GUI). Pro Windows jsme vyzkoušeli několik klientů a nakonec jsme vyhodnotili jako nejlepší SourceTree (https://www.sourcetreeapp.com), který je sice trochu těžkopádný, ale jinak velice šikovný. Navíc funguje i na Macu, takže jsme jedním programem pokryli dvě platformy.
Já jako linuxář, který v naší firmě GIT prosadil, jsem si ale žádného grafického klienta neoblíbil. Zkoušel jsem jich několik a jako nejlepší se mi nakonec zdál Giggle (https://wiki.gnome.org/Apps/giggle/). Přesto jsem ale primárně zůstal u příkazové řádky (pro Linux tak typické!), kterou jsem si pomocí aliasů přizpůsobil svým potřebám.
Zde ukázka mého GIT logu:
git log --graph --abbrev-commit --decorate --format=format:'%C(bold blue)%h%C(reset) - %C(bold cyan)%aD%C(reset) %C(bold green)(%ar)%C(reset)%C(bold yellow)%d%C(reset)%n'' %C(white)%s%C(reset) %C(dim white)- %an%C(reset)' --all
(další úryvky z mých kódů naleznete ZDE)
I když to na první pohled vypadá, že je u nás ve firmě rozhodnuto, tak nám SourceTree zas až tak moc nevyhovuje. Jeho těžkopádnost a nároky na výkon jsou tak trochu enormní. Nejen proto tedy sleduji vývoj kolem GIT GUI.
GitKraken
Náhodou jsem narazil na tento nový projekt, který byl před pár dny uvolněn do veřejné bety. Okamžitě mě zaujala multiplatformnost a velmi aktivní vývoj. Neváhal jsem tedy a jal se ho testovat.
Grafické prostředí má ten správný WAU efekt, který se očekává od moderních aplikací. Velmi se mi líbí grafické ztvárnění větví, jedná se asi o nejpřehlednější zobrazení, se kterým jsem se doposud setkal.
Velice mě potěšila především jeho rychlost, kdy např. ve Windows překonává ostatní grafické klienty, a to převážně díky nízkým nárokům na výkon (pohybuje se úplně jinde než SourceTree).
Další výhodou je definování složky s projekty. Pokud používáte centrální adresář pro projekty jako já, tak si nadefinujete tento adresář jako výchozí a Kraken si sám najde GIT remositáře, mezi kterými pak můžete jednoduše přepínat. Kromě toho sleduje změny v těchto remositářích a nabízí Vám přednostně naposledy upravené.
Tyto maličkosti dělají z této aplikace neocenitelného pomocníka, na kterého se doporučuji alespoň podívat. Jelikož se jedná o beta verzi, můžete zde aktuálně narazit na pár problémů. Já jsem prozatím narazil pouze na dva:
- nemožnost nastavení jazyka (čeština je sice připravena, ale stejně na mě mluví anglicky - což mi osobně vůbec nevadí).
- v SSH nepřejímá konfigurace serverů - toto mi již trochu vadí, protože tuto linuxovou funkčnost velice rád využívám.
Aplikace je zdarma k využití, jediné co po Vás autoři chtějí je registrace emailu (tedy to samé co SourceTree), což doporučuji provést. Pokud se rozhodnete přejít na toto grafické prostředí, doporučuji sledovat profil na Facebooku či Twitteru, kde vývojáři pravidelně informují o nových verzích, úpravách a opravách. Aplikace má sice kontrolu aktualizací, přesto se toto sledování určitě vyplatí.
Oficiální stránky projektu: www.gitkraken.com
Na závěr ještě přikládám video, které vývojáři připravili pro propagaci GitKrakena.
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/it-blog/134-vypustte-krakena#sigProId959ab3fce0
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.