- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v IT blog
- Číst 5328 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
First look: prohlížeč Vivaldi - nástupce staré Opery
Tento týden byla vydána první verze internetového prohlížeče Vivaldi, který se snaží pokračovat tam, kde skočil vývoj staré verze internetového prohlížeče Opera.
Kdo stojí za prohlížečem Vivaldi?
Za prohlížečem Vivaldi stojí Jon von Tetzchner, který byl jedním ze spoluzakladatelů norské společnosti Opera Software. Po celou dobu byl v čele vývoje prohlížeče Opera. V roce 2011 v tichosti ze společnosti odešel. Na konci roku 2013 pak spustil komunitní službu vivaldi.net - náhradu za My Opera, kterou Opera Software ukončila.
Sám Tetzchner prohlásil: „Prohlížeč, který jsme kdysi milovali, ztratil svůj směr. Bohužel už nadále neslouží komunitě uživatelů a přispěvatelů, kteří ho pomáhali vybudovat. Tak jsme došli k přirozenému závěru: Musíme vytvořit nový prohlížeč.“
Jádro
Vivaldi browser je postaven na projektu Chromium, takže renderovacím jádrem je Blink. Díky tomu dosahuje velmi dobrých výsledků a především výborné podpory moderních technologií. Vivaldi je multiplatformní a proprietární prohlížeč (i když je založen na opensource technologiích). K dispozici jsou binární soubory pro Windows, Mac a Linux.
Všechny tyto vlastnosti jsou shodné i pro internetový prohlížeč Opera.
Vzhled
Vzhled tohoto prohlížeče jako by původní Opeře z "displaye" vypadl. Rozvržení i všechny prvky jsou téměř totožné. Na náhledy se můžete podívat v galerii na konci článku, kde jsem Vám připravil velké množství printscreenů.
Celé prostředí je plně konfigurovatelné a nabízí mnohem více možností, než jiné prohlížeče. Díky tomu si můžete prohlížeč nakonfigurovat zcela podle svých představ (někoho by mohlo tolik možností určitě vylekat).
Funkce
První verze má prozatím pouze základní funkce - chybí aplikace, na které jste byli zvyklí v původní Opeře, ale lze očekávat, že v dalších verzích začnou postupně přibývat. Oproti prohlížeči Opera je ale Vivaldi napojen na Google Web Store - díky tomu podporuje všechny rozšíření pro Google Chrome. Stejně jako původní Opera, i tato verze umožňuje pokročilou práci s kartami, včetně jejich seskupování.
Zajímavým faktem je, že je jako výchozí vyhledávací server použit Microsoft Bind, není však problém jej změnit na Google či Seznam.cz. Stejně jednoduše pak lze zapnout vyhledávač a hlavně našeptávač (návrhy vyhledávání) v adresním řádku. Je zvláštní, že jsou tyto vlastnosti ve výchozím stavu vypnuty.
Vivaldi má již v základu podporu gest myší - osobně nejsem zastáncem této funkcionality, ale určitě se najdou lidé, kteří nebudou používat nic jiného. Já raději sahám po klávesových zkratkách, které lze nakonfigurovat zcela dle mých představ.
Tip: Klávesa F2 vyvolává nabídku rychlých příkazů, včetně jednoduchého přepínání karet (mnohem rychlejší než pomocí myšky).
Rychlost
Testovací verze byla kritizována především kvůli své pomalé rychlosti. Vývojářům se bohužel stále ještě nepodařilo plně vše vyladit, takže bude Vivaldi při porovnání s ostatními prohlížeči pořád lehce zaostávat. Rozhraní lze zrychlit vypnutím:
- Animací (Vzhled -> Vzhled okna)
- Zrušením náhledů otevřených oken (Listy -> Nastavení listů)
Načítání internetových stránek je rychlé. V adresním řádku se Vám zobrazuje samotný průběh, včetně velikosti dat, což je zajímavá funkce.
Závěr
Původní prohlížeč Opera měl své kouzlo, díky kterému byl vždy součástí mého počítače. Po přechodu na Chromium jsem ale již nikdy neměl důvod jej znovu nainstalovat. Projekt Vivaldi se vrací k původním a osvědčeným funkcím. Díky tomu má velkou šanci převzít původní uživatele Opery, kterým aktuální podoba nevyhovuje.
Výhody:
+ konfigurovatelnost
+ rychlé jádro Blink
+ rozšíření Google Web Store
+ klávesové zkratky/gesta
Nevýhody:
- pomalost prostředí
- chybí synchronizační služba
Download
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/it-blog/158-first-look-prohlizec-vivaldi-nastupce-stare-opery#sigProIdda7757a8e2
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.