Přichytávání oken = rozšířená pracovní plocha

Přichytávání oken = rozšířená pracovní plocha
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Dnešní tip neplatí jen pro Windows, ale využijete ho i v dalších operačních systémech. Díky tomuto tipu zvýšíte svou produktivitu.

Požadavky

Je třeba říci, že pro správnou funkčnost je potřeba splnit několik požadavků:

  • Operační systém umožňující přichytávání oken
    Tedy Windows 7 a vyšší, Mac Os či Linux (grafické prostředí Gnome, KDE, Ubuntu a další).
  • Dostatečné rozlišení
    Osobně doporučuji Full HD 1920x1080px, ale lze provozovat i na nižším rozlišení.

 

Přichytávání oken

Přichytávání oken je vlastně jednoduchý asistent plochy, který Vám umožní rozdělit plochu na dvě poloviny nebo čtyři čtvrtiny (či kombinaci těchto možností), do kterých můžete jednoduše umisťovat jednotlivá okna. Zní to jednoduše, ale o to přínosnější tato vlastnost je.

Jak to funguje

Fungování je velmi jednoduché - stačí uchopit požadované okno a myší jej přesunout na pravý či levý okraj obrazovky. Asistent Vám už sám naznačí, kam a jak Vaše okno umístí. Takto rozdělíte svou plochu na dvě poloviny - viz. přiložený náhled.

Pokud chcete rozdělit plochu na čtvrtiny, je potřeba posunout okno do rohů obrazovky. Výsledek vidíte na níže uvedeném náhledu.

V případě Windows 10 existují velmi praktické klávesové zkratky, které Vám umožní jednoduše členit plochu na poloviny.

Klávesové zkratky:
Win + šipka doleva Přichytí aktivní okno do levé poloviny plochy
Win + šipka doprava Přichytí aktivní okno do pravé poloviny plochy
Win + šipka nahoru Maximalizuje aktivní okno

Příklady z praxe

Některé z Vás již jistě napadá, k čemu toto přichytávání oken využít, přesto Vám ukážu několik příkladů z praxe, které Vám pomohou nejen při práci.

  • Tvorba obsahu (50:50)
    Typickým příkladem je tvorba obsahu, kdy si běžně pro tvorbu obsahu potřebujete ověřovat informace na internetu. V tomto případě máte nejjednodušší a také nejpraktičtější mít plochu rozdělenou na dvě poloviny, kdy v jedné polovině máte internetový prohlížeč s podklady a v druhé polovině dokument.
  • Vkládání obsahu na web (50:50)
    Typickým využitím této techniky je vkládání obsahu na web. Tuto metodu pravidelně využívají mí kolegové v práci při vkládání podkladů pro weby.  Rozložení je stejné jako při tvorbě obsahu.
  • Monitoring (25:25:50)
    Běžnou praxí v IT je monitoring služeb. Na to není potřeba zabírat celou obrazovku. Často se tak můžete setkat s rozdělením obrazovky na dvě čtvrtiny, které jsou vyčleněny na monitorovací obrazovky a jednu polovinu určenou k běžné práci.
  • Programování (50:50)
    Programátoři si běžně rozdělují monitor na dvě poloviny. V jejich případě to dělají buď tímto způsobem nebo rozdělením editoru na dvě okna. V tomto jsou programátoři jedineční.
  • Práce s fotografiemi
    Pokud si čas od času děláte pořádek ve fotografiích (třídíte je, pojmenováváte atd.), je rozdělení plochy opět vhodný způsob práce. V jedné polovině máte prohlížeč fotografií a v druhé průzkumník souborů, ve kterém přejmenováváte a přesouváte soubory.
  • Sledování videa (50:25:25)
    Mnoho uživatelů si při brouzdání na internetu rádo pustí nějaký film či seriál. V hlavní polovině tedy máte internetový prohlížeč. V dnešní době videí ve formátu 16:9 je zbytečné, aby video zabíralo 50 % obrazovky (kdy většina je stejně černá plocha), takže je praktičtější využít pouze jednu čtvrtinu obrazovky. Zbylou čtvrtinu plochy poté můžete využít pro průzkumníka, ve kterém budete mít připraveny další díly vašeho oblíbeného seriálu.

A mnoho dalších...

Jak vidíte, způsobů jak tuto funkcionalitu využít je opravdu mnoho a pokaždé Vám usnadní práci. Mnoho uživatelů tento problém řeší dvěma monitory (či více), což je finančně náročnější řešení (kromě druhého monitoru musíte mít i možnost je připojit - tedy musíte mít samostatnou grafickou kartu).  Při použití přichytávání oken nemáte žádné další náklady navíc.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.