Co nás čeká po ukončení upgradu na Windows 10 zdarma?

Co nás čeká po ukončení upgradu na Windows 10 zdarma?
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

29. července 2016 skončí jedinečná nabídka upgradu zdarma na poslední verzi operačního systému Windows 10. Podívejme se tedy, co bude nejspíš následovat.

V tomto článku budeme uvádět převážně fakta. U možných plánů budu prozatím pouze spekulovat, jelikož Microsoft svůj obchodní plán s Windows 10 stále tají.

Nabídka upgradu zdarma

Microsoft společně s vydáním Windows 10 přišel s jedinečnou nabídkou na upgrade z nižších verzí zdarma. Přitom předchozí upgrady byly vždy zpoplatněny. To překvapilo nejen IT odborníky, ale také širokou veřejnost. Nikdo netušil (a stále netuší), proč Microsoft s touto nabídkou přišel.

Poznámka: Pokud by stál upgrade třeba jen symbolických 1000 Kč (reálně se cena upgradu pohybuje o dost výše), Microsoft by se uvolněním upgradu na Windows 10 zdarma sám připravil o 1000x300.000.000 Kč, což už je pořádá částka, kterou bude chtít jistě získat zpět.

I přes velký zájem o upgrade nebyly představy Microsoftu naplněny. Aktuálně Microsoft uvádí, že jsou Windows 10 používány na 300 000 000 zařízeních. V ČR je zatím pouze 24 % přístupů na internet provedeno pomocí Windows 10, místo toho stále převládají Windows 7 s cca 30 % (pozn. dalších cca 6 % přístupů je pak stále prováděno pomocí Windows XP). Kvůli nenaplněným cílům se tedy Microsoft rozhodl k "agresivnějšímu" řešení - násilně vnutil upgrade všem uživatelům Windows 7 a 8 (tento krok jsme si detailně rozebrali v tomto článku ).

S násilnou instalací však Microsoft spíše narazil. Rozhněval obrovské množství uživatelů a dokonce musel u soudu uživateli za tuto akci zaplatit 10.000 $. Ajťákům samozřejmě taky značně zkomplikoval život - to my jsme museli uživatelům vysvětlovat, že se upgrade provedl zcela automaticky a museli jsme řešit hardwarovou a softwarovou kompatibilitu.

Nezapomeňte, že upgrade na Windows 10 zdarma končí již 29. 7. 2016!

Proč jedině Windows 10?

Microsoft se velice snaží, aby byl jediným operačním systémem z jejich dílny právě Windows 10. Jak jsme si již řekli, nabízí upgrade úplně zdarma a na Windows 10 tak prodělává. To ale samozřejmě žádná společnost nechce, takže se dnes spolu podíváme, co má Microsoft zřejmě v plánu.

Fakta

Než začneme spekulovat, podívejme se prvně na dostupná fakta.

 • Tajný upgrade
  Dle mých informací má Microsoft nachystán obrovský upgrade Windows 10, jehož obsah je přísně utajován a má vyjít těsně po ukončení nabídky upgradu zdarma. Co všechno se s tímto upgradem změní, nikdo prozatím neví.
  (tuto informaci poskytli pracovníci Microsoftu cca 1 měsíc zpět)
 • Snížení kapacity free účtu na OneDrive
  Microsoft již dopředu oznámil, že sníží velikost kapacity vyčleněné na cloudové službě OneDrive u free účtů (tento účet máte svázaný s účtem Windows, tudíž i s Windows 10). Nově tedy zbude z 15GB pouhých 5GB.
 • Odesílání dat Microsoftu
  Windows 10 od počátku zasílá velké množství informací (telemetrie) zpět do Microsoftu. Proč, to Microsoft stále tají. Informace o odesílaných datech si můžete přečíst hned ve dvou článcích:
 • Windows 10 lze pronajímat
  Microsoft na jedné z posledních konferencí uvedl, že má připraven model pronájmu licencí pro korporátní klientelu, kdy se jedna licence bude cenově pohybovat kolem 7 $ za měsíc. Lze tedy počítat s tím, že stejnou nabídku poskytne i pro tzv. "small bussines" či domácnosti.

Domněnky

Fakta jsme si sdělili. Microsoft na Windows 10 prozatím nevydělává, takže se podívejme, jaké bussines plány může mít připraveny.

 • Povinný OneDrive či Office 365
  Osobně si od začátku myslím, že bude Microsoft povinně provazovat své cloudové úložiště OneDrive s Windows 10. Uživatelům tak nezbyde nic jiného, než si zakoupit měsíční předplatné OneDrive. Spíše se tedy vyplatí sáhnout po Office365, ve kterém uživatel získá nejen celou kancelářskou sadu, ale také 1TB úložiště OneDrive.
  Microsoft takto získá nejen nemalý finanční obnos, ale především si "prosadí" používání Office365 nad konkurenčními produkty, především pak nad Google Apps.
 • Měsíční paušál
  S oznámením možnosti pronájmu Windows 10 Microsoft otevřel další možnosti obchodního modelu. Pokud by se za pronájem jedné licence platilo 7 $ měsíčně, což je cca 170 Kč, tak plnou cenu Home licence zaplatíte do roku a půl, PRO verzi pak po dvou letech. Jak sami vidíte, tento model není pro domácí uživatele vůbec výhodný. Naštěstí nelze tento model aplikovat na již zakoupené licence, takže je velmi nepravděpodobné, že by ho Microsoft upřednostňoval.
 • Reklama
  Poslední možností, jak by mohl Microsoft na Windows 10 vydělávat, je umístění reklamy, což v několika buildech také testoval. Díky perfektní personifikaci Windows a detailní telemetrii získává Microsoft o uživateli obrovské množství informací. Díky tomu může dosáhnout naprosto perfektně cílené reklamy.Osobně se mi tato varianta zdá jako nejméně pravděpodobná. Uživatelé by totiž mohli tuto reklamu vnímat velice negativně, což by mohlo ohrozit pozici Microsoftu na trhu. Mnohem pravděpodobnější je tedy předávání/prodej části informací reklamním agenturám, které je využijí k reklamním účelům.
 • Placený support
  Microsoft pro firmy dlouhodobě nabízí placený support. I to je možnost, jak se dají vydělávat nemalé částky. Tento model je dlouhodobě používán společnostmi, které vyvíjí různé linuxové distribuce. Podívejme se např. na nejznámější RedHat nebo Canonical stojící za distribuci Ubuntu.

Závěr

Ukončení upgradu zdarma se již blíží. Jelikož však Microsoft s Windows 10 stále nedosáhl svých cílů, je možné, že bude nabídka upgradu zdarma prodloužena. Jisté je jedno, Microsoft bude chtít/muset dříve či později začít na Windows 10 vydělávat. Osobně očekávám povinnost využití cloudu, ale možná Microsoft překvapí a přijde s úplně jiným obchodním modelem.

Pokud se Vám Windows 10 nelíbí nebo Vám v budoucnu nebude vyhovovat obchodní model Microsoftu, vřele Vám doporučuji vyzkoušet Linux. Máte-li na toto téma nějaké dotazy, rád Vám je zodpovím.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.