Microsoft maže Linux!

Microsoft maže Linux!
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Když Microsoft oznámil, že bude v rámci Windows 10 fungovat také Linux, byli všichni velice překvapeni. Nikdo netušil, proč se k tomuto kroku Microsoft rozhodl. S výročním updatem Windows 10 se tato možnost zpřístupnila všem uživatelům, ale v mnoha případech za cenu smazání linuxových oddílů na disku. A to nikdo nečekal.

Mnoho uživatelů používá tzv. dual- či multiboot režim, který umožňuje na jednom počítači provozovat několik samostatných operačních systémů. Nejčastěji je využíván režim Windows + Linux, ale setkal jsem se také s režimem více operačních systémů Windows. Tato možnost je velice rozšířená především ve firemní sféře, kde zajišťuje provoz speciálních aplikací. Stejně tak tento režim využívá velké množství studentů, kteří jsou z nějakého důvodu nuceni používat jeden z operačních systémů (většinou to bývá MS Windows, jelikož naše školství funguje pouze na platformě MS - i když by nemělo).

Jak vidíte, multiboot je velmi rozšířen.

To vše se ale s příchodem výročního updatu Windows 10 změnilo. Mnozí uživatelé začali hlásit, že jim po updatu zmizel oddíl s Linuxem. Windows jej bez jakéhokoli dotazu sám smazal a bylo mu úplně jedno, jestli zde máte nějaká důležitá data. Nejen linuxoví experti tedy kroutili hlavami a nechápali, jak si toto update Windows 10 vůbec může dovolit. V několika případech opravdu uživatelé o svá data přišli, linuxovým expertům se však většinou podařilo původní diskové oddíly včetně dat obnovit.

Nabízí se otázka, zda běžní uživatelé, kteří používají Linux, dokáží opravu sami provést nebo raději zůstanou pouze u Windows 10. Především také proto, že nyní mohou své linuxové aplikace používat přímo z prostředí Windows. Zřejmě Vám došlo, že to možná nebyla "chyba", ale promyšlený záměr společnosti Microsoft s cílem oslabit linuxovou komunitu o běžné uživatele.

Linux forever!

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.