Používá Microsoft nefér praktiky?

Používá Microsoft nefér praktiky?
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Zakladatel internetového prohlížeče Opera a Vivaldi (Jon von Tetzchner) se ostře pustil do Microsoftu, který dle jeho názoru ve Windows 10 neustále násilně vnucuje své produkty. My si dnes jeho kritiku rozebereme a zjistíme, zda Microsoft opravdu používá nefér praktiky.

Násilné vnucování Microsoft Edge

Tetzchnerovi vadí, že Microsoft násilně vnucuje Microsoft Edge všem uživatelům, a to nejen při instalaci (kde je to celkem logické a pochopitelné), ale mění výchozí prohlížeč i po upgradu samotného Windows 10. V tomto případě zcela ignoruje uživatelskou volbu a opětovně mu vnucuje svůj prohlížeč. Je třeba dodat, že tato změna se netýká jen internetového prohlížeče, ale všech výchozích programů (např. také hudebního přehrávače).

Proč to Microsoft dělá?

Důvod je zcela jednoduchý - potřebuje propagovat své aplikace a potřebuje, aby byl jeho prohlížeč uživateli více využíván. V případě internetového prohlížeče tak zvyšuje svůj podíl na trhu a snaží se získat zpět své místo na předních příčkách.

Tak si to změním...

V diskuzích mnoho uživatelů řešilo, že přece není problém změnit prohlížeč zpět. Ve skutečnosti to však problém je, jelikož pokročilý uživatel si dokáže celkem rychle poradit, ale běžný uživatel (BFU) to ve Windows 10 nejspíše sám nezvládne - nejedná se už o jednoduchou, ale spíše "složitou" změnu nastavení.

A na BFU Microsoft právě cílí - tito uživatelé změnu sami neprovedou a budou tak i nadále používat Microsoft Edge.

Co je na Microsoft Edge špatného?

Sám musím uznat, že Microsoft Edge lze, jako první internetový prohlížeč z dílny Microsoftu, považovat za moderní prohlížeč. V mnoha ohledech dokonce předběhl i konkurenční prohlížeče. Na počátku byl však bezpečnostními experty označován za potenciálně nebezpečný (nezabezpečený) a ti jej proto nedoporučovali používat - proč, to jsem rozebíral v tomto článku.

Od té doby již Microsoft začlenil do prohlížeče Microsoft Edge podporu rozšíření a aktuálně je k dispozici celkem 18 rozšíření (ano, celkem 18!), které může uživatel používat. Oproti tomu ostatní prohlížeče disponují tisícovkami doplňků a rozšíření, díky kterým si můžete prohlížeč doslova přizpůsobit svým potřebám. Jestli již Microsoft Edge umí komunikovat s antivirovým programem, který by Vás ochrání před návštěvou a spuštěním škodlivého kódu, to nevím - aktuálně jsem nezjišťoval.

Konec svobody uživatelů?

Na celé kauze osobně vidím především omezování svobodné volby uživatelů, kteří si přece mohou vybrat takový internetový prohlížeč, který jim nejvíce vyhovuje. Jestliže si uživatel jednou zvolí, že chce pro prohlížení internetu používat aplikaci třetí strany, která ve Windows funguje, Microsoft by neměl bez vědomí uživatele toto nastavení měnit.

Na závěr bych to vysvětlil na "ne-IT" příkladu: Představte si, že si koupíte auto a místo obyčejného rádia si pořídíte rádio s mp3 přehrávačem. Při servisní prohlídce Vám však výrobce toto rádio vymění zpět za původní rádio. Líbilo by se Vám to?

Pokud si chcete přečíst stížnost Tetzchera, naleznete ji zde:
https://vivaldi.net/en-US/teamblog/220-it-s-time-to-do-the-right-thing-microsoft

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.