Ubuntu Budgie 17.04 Alpha 2

Ubuntu Budgie 17.04 Alpha 2
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Před nedávnem byla uvolněna druhá alfa verze nového Ubuntu, která je určena k testování. Neváhal jsem ani minutu a okamžitě začal testovat - konkretně nový derivát Ubuntu => Ubuntu Budgie.

Grafické prostředí Budgie

Vývojáři Ubuntu se rozhodli z tohoto nového grafického prostředí vytvořit samostatnou verzi Ubuntu. Musím říct, že se vývojářům vůbec nedivím, jelikož jsem sám toto prostředí zkoušel v rámci testu linuxové distribuce Solus a velice mě zaujalo (první dojmy z tohoto grafického prostředí si můžete přečíst ZDE).

Prakticky ihned byl uvolněn repositář, který umožňoval grafické prostředí Budgie nainstalovat do aktuálních verzí Ubuntu (návod na instalaci naleznete ZDE).

Přestože bylo grafické prostředí doslova v plenkách, přinášelo spoustu velice zajímavých prvků, díky kterým si toto prostředí velice rychle získalo přízeň uživatelů.

Ubuntu Budgie

Tento nový derivát má své oficiální stránky budgie-remix.org, na kterých si můžete stáhnout aktuální verze Ubuntu s tímto grafickým prostředím. Tyto verze jsem prozatím neměl možnost otestovat, ale vrhnul jsem se rovnou na nově připravovanou verzi.

Grafické prostředí

Graficky se podařilo vše dokonale vyladit, takže Vás při prvním spuštění čeká doslova WAU efekt a Vy se jednoduše nebudete moci dočkat, až si toto prostředí konečně "ošaháte".

Uvítací obrazovka

Autoři Budgie přidali do systému "uvítací obrazovku", která Vás provede nastavením systému. Jednoduše krok po kroku. Toto řešení je skvělé především pro ty, kteří s Linuxem teprve začínají. Aktuálně je tato obrazovka, včetně všech dílčích podstránek, v angličtině, ale lze počítat s tím, že bude nakonec vše přeloženo i do dalších jazyků.

Výběr prohlížeče

Součástí úvodní obrazovky je i možnost výběru internetového prohlížeče - tedy něco, co musel kdysi Microsoft povinně přidat do Windows. V Linuxu Vám to nabídnou zcela automaticky - k dispozici máte Chromium, Firefox, Google Chrome a Vivaldi.

Tato nabídka usnadní začínajícím uživatelům instalaci jejich oblíbeného prohlížeče.


Závěr

Druhá alfa verze funguje bez sebemenších problémů a během testování jsem se nesetkal s žádnou chybou. Přesto nedoporučuji ji prozatím používat, ale počkat si až do dubna, kdy vyjde nová verze Ubuntu.

Grafické prostředí Budgie má velký potenciál takže upřímně doufám, že budou mít vývojáři dostatek prostředků na další vývoj. Prostor na vylepšení zde samozřejmě je, ale pokud se vše podaří, bude zde velice funkční grafické prostředí, které bude určitě rychle patřit mezi ty nejpopulárnější.

Vývoj jak Ubuntu, tak grafického prostředí Budgie budu i nadále sledovat.

 

Ke stažení

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-budgie/releases/zesty/alpha-2/

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.