Solus - Linux desktop pro pokročilé

Solus - Linux desktop pro pokročilé
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Linuxová distribuce Solus byla na mém seznamu k otestování již od vydání své první verze (vyšla na konci roku 2015), ale prozatím se nikdy neocitla na prvním místě. Díky Vašemu zájmu jsem ale její testování upřednostnil, díky čemuž se na ni dnes spolu můžeme podívat.

Instalace

Instalaci lze spustit až z plně spuštěné live distribuce (důvod pochopíte za chvíli). Instalátor jako takový začíná netypicky - snaží se zdetekovat Vaši lokaci pomocí IP adresy a podle toho nastaví instalační parametry. Tento zajímavý koncept by fungoval dobře, kdyby se instalátor přepnul do češtiny. Bohužel, celá instalace probíhá pouze v angličtině, což může mnohé uživatele odradit.

První komplikace přichází již při instalaci, kdy musíte vybrat a nastavit instalační disk. Pokud se v tomto kroku uklepnete a místo sda zvolíte sdb, musíte instalaci začít od začátku - tlačítko zpět v tomto případě nefunguje. Toto je však pouze malá nepříjemnost, problém nastává při konfiguraci jednotlivých diskových oddílů. Ty nelze editovat přímo v instalátoru, jak jste zvyklí z jiných distribucí, ale je nutno spustit aplikaci Gparted. Gparted je dobrý nástroj, ale určitě ne jednoduchý. Nezkušený uživatel by jej rozhodně neměl používat.

Další kroky instalace jsou již standardní. Velmi se mi líbil sumář na konci nastavování. Kdyby se ale přes něj dalo v konfiguraci interaktivně pohybovat, dával by větší smysl.

První spuštění & fatal error

První spuštění mě více než vyděsilo - po přihlášení se mi zobrazil error, který umožňoval pouze odhlášení. V error logu ale nebyla ani čárka. Až po chvíli jsem si všiml, že je jako výchozí prostředí nastaveno Gnome, které ale není nainstalováno. Pro nápravu stačí změnit prostředí na Budgie (což se provádí v horní liště napravo).

Budgie

Grafické prostředí Budgie je tahák této distribuce. Je založeno na Gnome 3 (což je na jednotlivých prvcích poznat), ale rozložením prvků a možnostmi připomíná spíše Gnome 2. Je třeba říci, že toto prostředí vypadá velice dobře a reaguje poměrně svižně.

Budgie má velmi dobře vyřešené notifikace, u kterých je jednoznačně vidět inspirace Mac OS. Notifikace najdete v bočním panelu. Kromě toho je zde prostor pro mnoho dalších appletů (např. kalendář, hodiny, ovládaní zvuku...). Konkrétně u appletu kalendáře však chybí zobrazení/rozbalení událostí platných pro daný den. Do lišty z Mac OS to má sice daleko, ale začátek je více než slibný.

Spuštěné aplikace se v horní liště zobrazují  pouze pomocí ikon. Někomu to nemusí vyhovovat, ale mě se tato volba líbí a vyhovuje mi. Celkově je grafické pojetí systému velmi pěkné a myslím si, že se bude líbit všem.

Pozn: pokud byste chtěli Budgie vyzkoušet na Ubuntu, postup nasazení naleznete ZDE.

Aplikace

Solus obsahuje svůj vlastní balíčkovací systém (eopkg). Osobně netuším, proč vývojáři raději nezvolili nějaký používanější systém, protože tato volba razantně omezila aplikace, které systém obsahuje. Naleznete zde sice všechny nejznámější aplikace (např. Mozilla Firefox a Thunderbird, Libreoffice, gEdit a další), ale pokud nejsou k dispozici, je možné, že je ani nenainstalujete - to se týká např. Google Chrome, místo kterého musíte zvolit projekt Chromium.

Aplikace přidává a aktualizuje komunita, která stojí za tímto projektem. Tušíte správně, že některé aktualizace tedy budou vycházet opožděně a nové aplikace budou zřejmě přibývat jen velmi pomalu.

Za zmínku stojí také fakt, že projekt Solus aktivně nabízí produkty Mozilly - Firefox pro internet a Thunderbird pro poštu. Poprvé je součástí linuxové distribuce také nový multiplatformní poštovní klient N1, kterého jsem vyzkoušel a zrecenzoval ZDE. Pokud tohoto poštovního klienta ještě neznáte, určitě jej doporučuji vyzkoušet.

Další vývoj

Je třeba zmínit také velice ambiciózní plán vývoje této distribuce. Vývojáři chtějí novou verzi vydávat každý rok před Vánocemi s tím, že jednotlivé verze se budou překrývat. Během roku pak vždy vyjdou čtyři minoritní verze. Měla by tedy být zajištěna dostatečná podpora.

Závěr

Distribuce má za sebou příliš krátký vývoj na to, aby se dala reálně hodnotit. Grafické prostředí Budgie je výborné a věřím, že si jej spousta uživatelů oblíbí. Oproti tomu samotná distribuce zatím nepatří mezi ty, které bych doporučil. Občasné chyby a především malé množství aplikací odradí nejednoho uživatele.

Tato distribuce rozhodně není určena pro linuxové začátečníky. Experti naopak raději zvolí nějakou odzkoušenou distribuci, pravděpodobně Debian či nějaký jeho derivát.

 

Stránky projektu: solus-project.com

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.