Je platba kartou v MHD bezpečná?

Je platba kartou v MHD bezpečná?
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Dopravní podniky velkých měst se snaží maximálně zjednodušit cestování městskou hromadnou dopravou. Klientům se snaží ulehčit především nákup jízdenek, jelikož jízdenkové automaty či trafiky nejsou úplně vždy k dispozici. Poslední novinkou je možnost platby přímo ve voze MHD jen pomocí tzv. bezkontaktní platební karty. Jedná se o příjemné zjednodušení nákupu jízdenky, které Vás však značně vystavuje případným rizikům, včetně samotné krádeže peněz.

Jak funguje nákup lístků pomocí platební karty

Nákup jízdenek v MHD je velice jednoduchý. Vozy jsou vybeveny terminály, ke kterým stačí přiložit platební kartu a terminál Vám následně potvrdí, že vystavil jízdenku spárovanou s Vaší platební kartou (to kvůli případné kontrole). Takhle to funguje například u nás v Ostravě, v jiných městech může být proces složitější.

V Brně je platba kartou také možná, ale abyste ji mohli využívat, je nutné se nejprve zaregistrovat přes internetovou stránku a platební kartu zde vložit.

Poznámka: Řešení Dopravního podniku Ostrava mi přijde o něco lepší, jelikož nemusím myslet na platnost platební karty a následnou nutnost aktualizovat své údaje.

Bezpečnost bezkontaktních karet

S příchodem bezkontaktních karet varovali bezpečnostní experti před zneužitím této technologie, banky však své klienty o bezpečnosti karet maximálně ubezpečili, proto má v dnešní době bezkontaktní kartu již téměř každý.

Většina lidí si myslí, že aby bezkontaktní karta fungovala, je nutné ji přiložit přímo na terminál (tedy že se musí tzv. "dotýkat"). Možná se Vám ale již stalo, že se platba potvrdila "dříve", než jste kartu na terminál vůbec přiložili. Je to tím, že tato technologie má mnohem větší dosah, než si myslíte, pouze terminály jsou omezeny na "pár" centimetrů. V praxi je tedy možné číst data až do vzdálenosti 1,5 metru! Jedná se sice o výsledky v laboratorním prostředí, ale 0,5 metru není v praxi rozhodně žádný problém. Přitom v dnešní době již nepotřebujete žádné speciální čtečky, stačí Vám mobilní zařízení.

Poznámka: Ve videu z roku 2012 je ukázka "kontaktního" čtení dat, věřte však, že dnes jsou již možnosti zcela bezkontaktní.

Neznamý útočník velice jednoduše získá nejen Vaše informace, které jsou na kartě uloženy, ale především má možnost kartu tzv. zduplikovat a použít ji pro opakované platby až do výše 500 Kč. Takto Vám může odčerpat nemalé finanční prostředky, jelikož ne každá banka nastavuje limit tří plateb bez zadání PINu. U některých bank je možné provést více plateb (např. Moneta Bank).

Bezpečnost v MHD

V obchodě si většina z nás udržuje určitý odstup od dalších nakupujících. Není to sice pravidlo, ale alespoň je riziko o něco nižší. V MHD však možnost bezpečného odstupu téměř neexistuje, v reálu jsme spíše namačkaní jeden na druhého jako sardinky. Poznáte v takové situaci, že někdo k Vaší kapse s peněženkou přiblížil telefon a zduplikoval Vaši kartu?

Díky platbě kartou v MHD se vystavujete nejen hrozbě zkopírování karty, ale ukazujete také případným kapsářům, kde máte uloženu peněženku s kartou a veškeré své doklady.

Jak se chránit?

Buďte si jisti tím, že nemáte šanci poznat člověka, který se pokouší přečíst Vaši platební kartu. V tomto ohledu funguje pouze prevence. Existuje spousta obalů na platební karty - i my jsme s touto metodou ochrany začínali. Tyto obaly fungují perfektně, moc nestojí a jejich jediným problémem je ne zcela snadné vkládání karet zpět do obalu.

Další možností jsou pak peněženky, které mají již vestavěnou ochranu platebních karet a které do budoucna ochrání i Vaše doklady. Práce s kartou je mnohem příjemnější a nemusíte řešit zasouvání karty do obalu.

Já aktuálně využívám peněženku Lucleon od společnosti Trendhim, kterou mi poskytli na komplexní otestování zdarma.

Závěr

Platba jízdenek v MHD je zajímavou možností, ale dle mého názoru vystavuje cestující hned několika hrozbám, které není vhodné podceňovat. Nás dva například platit kartou v MHD neuvidíte, raději si zakoupíme jízdenku pomocí SMS, což je sice pomalejší, ale stále ideální metoda platby jízdného.

I když neplatíte kartou v MHD, přesto doporučujeme pořídit si ochrané obaly či peněženky, aby byly Vaše karty a doklady v bezpečí. Věřte tomu, že v dnešní době se mezi námi pohybují lidé, kteří takovýchto nechráněných bezkontaktních karet zneužívají.

Soutěž
Bezpečnosti a ochraně osobních dat se u nás na blogu věnujeme poměrně často. V rámci tohoto článku jsme pro Vás zajistili 3 ochranné obaly na platební karty, o které si můžete zasoutěžit od pondělí 30. 10. 2017 na našem Facebooku.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.