Test: RFID peněženka Lucleon

Test: RFID peněženka Lucleon

Dokáže peneženka Lucleon ochránit Vaše platební karty před zloději? A vyplatí se do ní vůbec investovat? Podrobili jsme ji důkladnému testování a dnes Vám přinášíme ucelenou recenzi.

Trendhim

Před nějakou dobou mě oslovila společnost Trendhim s nabídkou spolupráce otestování jejich produktů. Když jsem si prohlédl jejich stránky, zjistil jsem, že se specializují výhradně na módní doplňky pro muže. Nabídka mě samozřejmě potěšila, ale já jakožto programátor na módu rozhodně nejsem.

Víte, jak vypadá typický, plně zaměstnaný programátor? Je zarostlý, neučesaný a nejčastěji přijde do práce v otrhaném oblečení.

Prošel jsem si jejich nabídku a ihned je informoval, že na módu ani jiné serepetičky zrovna moc nejsem, takže jediné, co bych dokázal plnohodnotně zrecenzovat, jsou produkty nějak spojené s IT. Slovo dalo slovo a my se nakonec domluvili na otestování peněženek s RFID ochranou.

Výběr peněženky

Výběr samotné peněženky nebyl vůbec snadný. Prvním kritériem pro mne bylo, aby neobsahovala prostor na mince. Mince nosím po kapsách, nikdy v peněžence (mincí mám vždy tolik, že se mi do peněženky stejně nevejdou).

Druhým kritériem byly dvě přihrádky na bankovky. Naštěstí nepotřebuji velké množství přihrádek na karty, jelikož kromě dokladů a platební karty žádné "slevové" kartičky nenosím.

S těmito kritérii jsem nakonec zvolil černou peněženku Lucleon, která dorazila během několika dnů. Samotné balení produktu mě nadchlo, proto jsem vytvořil ještě krátký článek s prvními dojmy a peněženku navíc detailně nafotil. Díky tomu můžeme objektivně srovnat stav před a po zhruba dvou měsících používání.

Ochrana RFID

Mnozí z Vás se zřejmě s pojmem RFID ještě nesetkali, takže se Vám ho pokusím lehce přiblížit. Technologie RFID (Radio Frequency Identification/Identifikace na rádiové frekvenci) slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost. Najdete ji např. u identifikace zboží nebo vstupních kartových systémů, ale především se jedná o technologii používanou u bezkontaktních platebních karet.

Většina klientů bankovních společností je přesvědčena o tom, že bezkontaktní platbu lze provést pouze fyzickým přiložením platební karty k terminálu. Technologie však umožňuje delší dosah a platební terminály mají "pouze" slabší přijímač. V praxi pak lze tuto bezkonaktní kartu přečíst i na delší vzdálenost. Kromě zjištění nemalého množství informací hrozí také možnost vytvoření duplikátu karty. Útočník pak může provést opakovaně několik plateb do výše 500 Kč.

Některé banky povolují více než 3 platby bez použití PINu!

Ochrání Vás RFID peněženka?

Papír snese všechno, takže jsme neváhali a otestovali ochranu v praxi. Peněženka obstála na výbornou. Peněženku s kartou jsme k terminálu přikládali opakovaně několikrát za sebou a karta nebyla nikdy přečtena.

Peněženka tedy ochrání nejen bezkontaktní platební karty, ale také další chytré karty (včetně budoucích dokladů vybavených čipem).

Závěr

Peněženka je vyrobena z kvalitního materiálu (kůže) a ani po téměř dvou měsících každodenního používání na ní nenajdete jedinou vadu. Díky integrované ochraně RFID karet Vám navíc poskytne maximální ochranu. Společnost Trendhim nabízí velké množství kvalitních kožených peněženek s RFID ochranou, takže si vybere opravdu každý.

Já jsem s volbou peněženky maximálně spokojen. Mám v ní přehledně uloženo vše, co potřebuji a ještě mi zbyl nějaký ten prostor navíc. Navíc je peněženka opravdu dost nízká, což je další benefit, kteří mnozí z Vás jistě ocení.

Do peněženky se také bez problému vejdou lístky na různé kulturní akce, včetně těch, které mají větší formát. Další bonus, který jsme tento rok využili na mnoha akcích.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz