Internet Explorer je mrtev, přichází Microsoft Edge

Internet Explorer je mrtev, přichází Microsoft Edge
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

S příchodem Windows 10 skončil Internet Explorer a na svět přišel nový internetový prohlížeč Microsoft Edge. Co všechno přináší? Je to konkurence pro Google Chrome nebo Mozillu Firefox?

Proč Edge

Původní název, pod kterým Microsoft prezentoval nový prohlížeč, byl "Spartan". Nakonec se ale Microsoft rozhodl pojmenovat nový prohlížeč podle svého vykreslovacího jádra EdgeHTML.

Opravdu konec Internet Exploreru?

Microsoft všude uvádí, že se jedná o nový prohlížeč, ale není tomu úplně tak. Vykreslovací jádro EdgeHTML je sice předělané a odlehčené jádro Internet Exploreru, ale stále je to jádro Internet Exploreru, kde to všechno začalo. Na druhou stranu je třeba říct, že Internet Explorer 11 se stal moderním prohlížečem a bylo tedy z čeho vycházet.

Pouze pro Windows 10

Microsoft Edge je dostupný pouze pro Windows 10, tudíž na Windows 8 ani na Windows 7 tento prohlížeč není k dispozici. Nastává tak opět situace, která vznikla u nyní již legendárního systému, Windows XP, na kterém mělo mnoho uživatelů Internet Explorer 6. Tedy prohlížeč, který je aktuálně 14 let zastaralý a je především velmi nebezpečný. Byl technologicky tak zastaralý, že nové weby nešlo pro tento prohlížeč vůbec optimalizovat. 

Aktuálně budou tedy vývojáři optimalizovat na prohlížeče od Microsoftu Internet Explorer 9 - 11 a Microsoft Edge. Microsoft nám to tedy rozhodně neulehčuje. 

HTML 5

Microsoft se vždy držel u HTML5 výhradně standardu W3C. Uzavírá se novým technologiím, které se dále v HTML5 vyvíjejí. Oproti tomu se Google a Mozilla těchto technologií nebojí, implementují a díky tomu udávají směr webových technologií. Microsoftu tato zdrženlivost ve výsledku pouze uškodí.

Seznam podporovaných technologií: http://dev.modern.ie/platform/status/

Vzhled

Moderní vzhled nelze Microsoft Edge upřít. Na první pohled se v něm ale začnete ztrácet. Po spuštění se adresní řádek nenachází tak, jak jsme zvyklí, ale uprostřed stránky.

Na první pohled chybí jedno tlačítko, na které jsme všichni zvyklí -> "Domů". Microsoft odstranil ikonu, která zde byla od počátku. Stejně jako Google Chrome, u něj však lze tlačítko domů vrátit.

Funkčnost

Microsoft Edge funguje velice svižně. Je vidět, že nad odlehčením a optimalizací jádra strávili vývojáři dost času. Prozatím ale neobsahuje všechny slíbené prvky, jako například pluginy. Ty mají být do prohlížeče přidány na podzim tohoto roku při první větší aktualizaci. Po dodání všech plánovaných vlastností lze počítat s menším zpomalením. Záleží na celkové optimalizaci.

Distribuce / výchozí prohlížeč

Kontroverzním krokem ze strany Microsoftu bylo nastavení Microsoft Edge jako výchozího prohlížeče, i když měl uživatel před upgradem na Windows 10 nastaven jiný výchozí prohlížeč, např. Google Chrome. Microsoft tuto volbu zcela ignoroval a vnutil všem uživatelům svůj nový Edge.

Na tento krok již dopředu upozorňovala Mozilla otevřeným dopisem Microsoftu ( ten je k dispozici zde ), ale řešení se nenašlo. Přitom Microsoft měl již v minulosti problém při prosazování Internet Exploreru a EU mu nařídila informovat o alternativních prohlížečích. EU se tehdy nelíbil monopol, který Microsoft s Internet Explorerem budoval. Uvidíme, jestli tato změna, v rozporu s přáním uživatelů, bude nějak dále řešena.

 

Závěr

Microsoft si již dávno uvědomil, že jeho internetový prohlížeč je oproti konkurenci hodně pozadu. Snaha obnovit dobré jméno Internet Exploreru se však i přes snahu vývojářů nezdařila, uživatelé neustále přecházeli ke konkurenčním produktům. Změna jména jim tedy snad pomůže k novému začátku.

Za způsob vnucování svého prohlížeče si ale Microsoft právem zaslouží kritiku.

Dle mého názoru není tento prohlížeč špatný a po dodělání / doladění má velkou šanci být oblíbeným prohlížečem.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.