- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v IT blog
- Číst 4309 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Mini počítač Intel NUC
Mini počítač Intel NUC (celý koncept) sleduji již delší dobu. Hlavně proto, že jsem uvažoval o jeho koupi - z té ale sešlo kvůli výměně notebooku. Nyní se mi ale konečně dostal do rukou a já jej mohl plně otestovat.
První dojem
Na stole se mi objevila velmi malá krabička, která byla krásně Intelem designovaná. Počítač do ní zapadl úplně přesně. Součástí balení je vesa držák a napájecí adaptér. Po vytažení mi velikost zařízení doslova vyrazila dech. Jedná se opravdu o velmi malé zařízení, přitom ale výkonné. V porovnání s iMac mini je o dost menší a jen pouze trochu vyšší.
Konfigurace
Mini počítač jako takový je dodáván pouze jako základní deska s procesorem a casem. Harddisk a paměti je třeba dokoupit samostatně. Procesorově si můžete vybrat od nejlevnějších modelů s Celeronem až po procesory i7.
Mě se dostal do testování model s Celeronem vybavený 32GB SSD diskem a 4GB RAM a WIFI. Prakticky se jedná o nejlevnější řešení, které lze koupit, nejedná se však o nějaký slabý počítač, díky rychlým komponentám vše funguje velmi rychle.
Mini linux server
My jsme Intel NUC použili jako mini server pro vstupenkový systém sportovní haly. Nejedná se o nijak náročnou aplikaci - právě naopak jsem ji při vývoji koncipoval jako light aplikaci, která má běhat co nejsvižněji a s co nejmenšími nároky na provoz. Běžně tuto aplikaci provozujeme na cloudových serverech, ale zde byla podmínka dodat na místo. Limitováni cenou jsme na můj popud zvolili Intel NUC a ukázalo se, že to bylo dobře.
Debian s SSD diskem funguje velmi svižně. 4GB RAM jsem chtěl čistě pro jistotu, kdyby se hala rozšiřovala - i tak by se ale musela rozšířit víc, než je technicky možné, aby to Intel NUC poznal - aktuálně je potřeba pro systém i aplikaci cca 250MB RAM. Celeron je pro potřeby haly více než výkonný a dávat zde něco výkonnějšího by bylo zbytečné.
Jedinou chybou, kterou tento mini server má, je pouze jeden disk (druhý se tam fakt nevleze), takže data nejsou v raidu. Z tohoto důvodu jsme dodali ještě flash disk, na který provádíme pravidelné zálohy.
Mini PC
Intel NUC je především koncipován jako kancelářský nebo multimediální počítač. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet kombinaci Celeronu a Windows 8 a 10 na jiném počítači a Celeron bych na kancelářské počítače s Windows nedoporučoval. Oproti tomu na linuxové distribuce je Celeron více než výkonný - já sám jsem přes 3 roky měl pracovní notebook postaven na Celeronu a nemohl jsem si stěžovat. Pro Windows uživatele ale doporučím sáhnout minimálně na i3, lépe na variantu s i5. I7 bych pak doporučil pro náročnější uživatele, kteří tento výkon využiji.
Vyšší verze Intel NUC (i5 a i7) již nelze počítat jako kancelářské stroje, ale díky dobré grafické kartě Intel Iris nebo Intell HD (5000 a 6000) se z této malé krabičky stává herní stroj.
Závěr
Nemůžu si pomoc, ale musím Intel NUC srovnat s Apple iMac Mini. Oba jsem měl možnost odzkoušet, i když v jiných konfiguracích. Nebudu řešit operační systémy, ale pouze technické provedení, kde jednoznačně vyhrává Intel NUC. Nejen díky velikosti, spotřebě... ale hlavě díky možnostem konfigurace.
Osobně si myslím, že Intel NUC je perfektním strojem do kanceláří, kde uspoří obrovské množství prostoru, sníží spotřebu el. energie a uživatelům se dodá počítač přesně podle jejich potřeb, to vše za velmi dobrou cenu.
Plusy:
+ provedení
+ variabilita konfigurací
+ wifi
+ spotřeba
Mínusy:
- pozice pouze pro jeden disk
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/it-blog/68-mini-pocitac-intel-nuc#sigProIdac94122992
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.